دستگاه ویپ و جویس

طعم سوختگی ویپ را چگونه برطرف کنیم؟ علت و راهکار

طعم سوختگی ویپ را ممکن است در هنگام ویپینگ احساس کنید و شما را آزار دهد! اگر بخواهیم این اتفاق را توصیف کنیم باید بگوییم که، به جای یک بخار لطیف و خوش طعم، بخاری با طعم تلخ و سوزاننده دریافت می کنیم. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد و راه حل های نسبتا ساده ای هم برای آن ها در دسترس هستند. اگر چنین مشکلی با دستگاه ویپ خود دارید و می خواهید دلایل و راه حل های آن را بدانید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا پاسخ همه ی سوالاتتان را بگیرید.

طعم سوختگی ویپ
طعم سوختگی ویپ

طعم سوختگی ویپ یا طعم خشک؟!

اگرچه که بسیاری از ویپرها این دو را یکی می دانند اما باید بگوییم که تفاوت میان این دو وجود دارد! طعم خشکی، شوک و و شدت کمتری دارد و به نوعی فقط کم بودن رطوبت را احساس می کنید. طعم خشکی را می توانید به عنوان نشانه ی در راه بودن طعم سوختگی در نظر بگیرید! به طور کلی مدتی بعد از احساس طعم خشکی، رفته رفته این طعم شدیدتر می شود و به سوختگی می زند و در نهایت باعث آزار شما خواهد شد!

دلیل طعم سوختگی در ویپ چیست؟

این اتفاق به دلیل نبود رطوبت، یا نبود و کمبود جویس می افتد. به بیان ساده می توان گفت که وقتی جویس و مایع کافی در مخزن نباشد، و یا به کویل نرسد، کویل شروع به سوزاندن باقی مانده ی جویس می کند. مواد باقی مانده و چسبیده بر روی سیم پیچ هابه دلیل آن که خشک هستند، طعم خشک و بدی شبیه به سوختن پنبه خواهند داد! در زیر به دلایل و کارهایی که باعث ایجاد مزه ی سوختگی می شوند اشاره خواهیم کرد:

تنظیم ویپ روی وات بالا

وقتی که ویپ بر روی وات بالا تنظیم شود، جویس با سرعت بیشتری می سوزد و مایع سریع تر تمام می شود. این مورد باعث می شود که خیلی سریع تر از حالت عادی طعم سوختگی احساس شود. حتی ممکن است وقتی که هنوز مقداری مایع باقی مانده است، سوختن اتفاق بیافتد!

ویپینگ متوالی

اگر از ویپ به صورت متوالی و طولان استفاده می کنید، باید خودتان را برای مواجه شدن با طعم سوختگی آماده کنید! در صورتی که مصرف پیوسته ای دارید، در میان کام گرفتن ها کمی صبر کنید. این کار به مایع اجازه می دهد که بخش های خشک شده را پوشش دهد.

استفاده از جویس های VG

VG به نوعی از جویس گفته می شود که مقدار گلیسرول گیاهی در آن ها بیشتر است. همه ی ویپ ها به صورت مشابه ساخته نشده اند و برخی از آن ها عملکرد خوبی با جویس های غلیظ ارائه نمی کنند. بهتر است متناسب با ساختار و توانایی دستگاه ویپ، ماده مناسبی را مصرف کنید.

کویل ها به خوبی آماده نشده اند!

همیشه به یاد داشته باشید که تانک کویل ها باید به خوبی پر و آماده به کار شوند. در صورتی که این کار به درستی انجام نشود، همه ی فضا به اندازه کافی مرطوب نمی شود و ویپ خیلی سریع طعم ناخوشایند سوختگی خواهد داد.

چگونه کویل را پُر و آماده به کار کنیم؟

به طور کلی، قاعده ی یکسانی برای پر کردن و آماده کردن کویل ها وجود دارد اما این کار با توجه به امکانات و ابزاری که استفاده می کنید متفاوت است. در ادامه شیوه ی صحیح این کار برای کویل های مختلف را توضیح داده ایم:

کویل های دارای تانک (قابل تعویض)

کویل ها به خوبی آماده نشده اند!
کویل ها به خوبی آماده نشده اند!

این کویل ها ساختارهای متفاوتی دارند اما قاعده ی یکسانی برای پر کردن آن ها وجود دارد! شما برای هر بار جایگزین کردن باید این مراحل را طی کنید:

 • یک کویل جدید را از جعبه خارج کنید.
 • مقدار کمی از جویس را از طریق حفره ها وارد کنید. (3 یا 4 قطره می تواند کافی باشد)
 • مخزن را سر هم کنید و آن را با مایع جویس پر کنید.
 • مخزن را ببندید و برای 10 دقیقه به آن زمان بدهید.
  * می توانید بدون زدن دکمه ی Fire و پُک زدن، این فرایند را سرعت ببخشید.
 • اگر دستگاه شما قابلیت تنظیم وات دارد، دستگاه را در پایین ترین درجه ی پیشنهادی بگذارید و کم کم درجه را بالا ببرید.

اگر در ابتدای کار احساس کردید که عطر و طعم و غلظت دود کافی نیست، درجه را کمی بیشتر کنید و چند کام متوالی بگیرید تا روند اصلاح شود. به یاد داشت باشید که درجه را بیش از حد زیاد نکنید و همچنین این کار را زیاد طولانی انجام ندهید.

کویل های قابل پُر کردن

کویل های قابل پُر کردن
کویل های قابل پُر کردن

پُر کردن و استفاده کردن از این کویل های بسیار آسان تر از چیزیست که فکرش را بکنید:

 • مخزن را پر کنید.
 • ده دقیقه زمان دهید تا همه ی فضا و دیواره ها مرطوب شوند.

چند بار هوا را بکشید تا مایع در تمام سطح و مجراها پخش شود و بهانه ای برای احساس طعم سوختگی ویپ نباشد! پس از آن که شروع به ویپینگ کردید، کام های اول را آهسته و کوچک بگیرید تا دستگاه در روند مناسبی قرار بگیرد. بعد از آن در صورت تمایل می توانید قدرت دستگاه و شدت استفاده را کم کم بیشتر کنید.

ازکجا بفهمیم که کویل سوخته است؟!

برخی مواقع با احساس کردن طعم خشکی شدید و یا سوختگی، اگر سریع اقدام کنید می توانید کویل را نجات دهید و با اضافه کردن جویس و یا تمیز کردن ویپ و کویل به استفاده از همان کویل ادامه دهید. اما اگر دیر این کار را انجام دهید و بخش کتان داخل کویل بسوز، وقت آن است که آن را تعویض کنید و باید به فکر قطعه ای جدید باشید. از طرفی دیگر همانطور که گفتیم، درست پُر نکردن کویل ها هم می تواند عاملی برای احساس طعم سوختگی باشد! در مجموع سوختن با کم شدن عطر و طعم شروع می شود و رفته رفته دود بدون مزه می شود و رطوبت خود را از دست می دهد و در نهایت طعم تلخ و سوختگی را احساس خواهید کرد!
دانستن این که چه زمانی کویل راباید عوض کرد یک علم نیست اما یک موضوع کاملا تجربی به حساب می آید. شما با گذشت زمان و استفاده از ویپ، نشانه های گفته شده را راحت تر و سریع تر درک می کنید و اقدامات لازم را در زمان مناسبی انجام خواهید داد.

چند وقت یک بار باید کویل را عوض کنیم؟

چند وقت یک بار باید کویل را عوض کنیم؟
چند وقت یک بار باید کویل را عوض کنیم؟

نمی توان زمان مشخص و دقیقی برای این کار در نظر گرفت. گاهی اوقات حتی اگر به دستگاه فشار نیاورده باشید و مزه ی شدید و تندی هم ندهد، کویل سوخته است و باید آن را تعویض کرد. عوامل مختلفی بر روی طول عمر کویل ها اثر می گذارند که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

میزان مصرف

یه صورت حدودی و میانگین می توان گفت که هر نوع کویل چند روز یا چند هفته عمر می کند اما عامل اصلی در این مورد، میزان استفاده از آن است. به عنوان مثال عمر مفید یک کویل در صورتی که دو برابر میزان نرمال از آن استفاده کنید، حدودا نصف خواهد شد!

عناصر جویس

اگر می خواهید از کویل ها برای مدت زمان طولانی استفاده کنید، بهتر است از جویس های شیرین پرهیز کنید! جویس های با طعم شیرین به مسدود کننده کویل ها معروف هستند و خیلی زود می توانند منجر به از کار افتادن کویل شوند. همچنین جویس های VG نیز سریع تر کویل را خراب می کنند.

تنظیم وات ویپ

قرار دادن ویپ بر روی بیشترین توان و استفاده از حداکثر وات دستگاه، عاملی برای زودتر خراب شدن کویل ها به حساب می آید. در این حالت به دلیل گرمای بسیار بالا ممکن است به سیم پیچ ها آسیب برسد و از طرفی دیگر، با تبخیر سریع جویس، مواد باقی مانده بیشتری بر روی کویل می ماند و منجر به اختلال در عملکرد کویل خواهد شد. اگر می خواهید کویل های شما مدت زمان بیشتری در کنارتان باشند، بهتر است کمی با آن ها ملایم تر رفتار کنید!

با وجود آن که قاعده و زمان مشخص و دقیقی وجود ندارد، اما می توان انتظار داشت که هر کویل بین یک تا دو هفته کار کند. در صورتی که فشار بیش از حد به دستگاه نیاورید، مخزن را به موقع پر کنید و به طور کلی استفاده ی درستی از دستگاه داشته باشید، حداکثر زمان ممکن را برای استفاده از کویل خواهید داشت.

بعد از تعویض کویل، طعم سوختگی ویپ هنوز هم احساس می شود؟!

در این حالت ممکن است که مشکل از کویل باشد! همه ی کویل ها سالم و مشابه یک دیگر نیستند و ممکن است کویل جدیدی که نصب کرده اید دچار عیب و نقص باشد. همچنین گاهی ممکن است همه کویل های موجود در جعبه ایراد داشته باشند و یا توان پایینی داشته باشند که به شما توصیه می کنیم این مورد را بررسی کنید و در صورت نیاز نسبت به جایگزین کردن آن ها اقدام فرمایید. از طرفی دیگر کثیف بودن مجراها و مخزن دستگاه هم ممکن است باعث شود که طعم و عطر خوبی را از ویپ دریافت نکنید. برای جلوگیری از این موضوع پیشنهاد می کنیم مطلبی با عنوان تمیز کردن ویپ را در سایت ما مطالعه فرمایید.

در این مطلب تلاش کردیم تا همه دلایل و البته راه حل های طعم سوختگی ویپ را برای شما بیان کنیم و امیدواریم که مورد توجه و استفاده قرار گرفته باشد. جهت خرید ویپ یا دستگاه پاد سیستم می توانید از صفحه مربوط به دستگاه ویپ در سایت نشت آپ بازدید کنید و محصول دلخواهتان را بخرید.

امیرحسین احمدی

سئوکار، تولید کننده محتوا و طراح سایت هستم. بیش ازسه سال در این زمینه ها فعالیت کرده ام.

نوشته های مشابه

‫15 دیدگاه ها

  1. اگر دستگاه شما اتومایزری که دارد کثیف شده است یا مدتی است آنراشستشو نداده اید باید آنراتمیز وشستشو دهید ومجددا ازکویل جدید استفاده کنید تااین عیب برطرف گردد

   1. سلام من مدل Vaporesso دارم بعد بوی سوختن میومد من کویلش سوخته بود از تو جعبه کویل جدید همینجوری که نوشتین گذاشتم ولی الان مثل روز اول بوی مطلوبی ندارد ممنون میشم جواب بدین

    1. احتمالا درجه ویپ شما بالا هست از درجه ۲۰ شروع کنید.بعضیها برای مثلا صرفه جویی وقتی کویل میسوزونند مایع جویس داخل اتومایزر در ظرفی میریزند و بعد از نصب کویل جدید همان جویس قبلی وارد اتومایزر میکنند که بنظرم این کار هم باعث طعم سوختگی میشه.چون کویل قبلی که سوخته طعم در جویس پخش شده .

 1. سلام
  ویپ من نمیدونم چرا اینقدر داغ میشه به حدی که بعد از پنج دیقه اونم رو ولتاژ بیست ،سی کشیدن دیگه نمیشه کشید.
  دلیلش چی میتونه باشه خواهشاً راهنماییم کنید دیگه ازش زده شدم

 2. سلام ویپ دارم بعضی وقتا کار نمیکنه اتو مایزریه مثلا داغ میشه بعدش یهو خاموش میشه خود به خود بعدم یه سوال میاد ممنون میشم ید

 3. اقا من ویپم پلاره اتمایزرم از همین کویل دارا بود خیلیم راضی بودم حال میداد بهم بخصوص با ایجویس vct ، تا اینکه خراب شد من تصمیم گرفتم ایمبار اتمایزر از اون rta بگیرم ک پنبه باید عوض کنیم با اینکه همه میگفتن هم اقتصادی تره هم کیفیت و غلطت دودش خیلی بهتره من اصلا نمیفهمم چرا از وقتی عوضش کردم هر کامی ک میگیرم به سرفه کیفتم نه تنها من هر کسی ک میکشه سرفه میکنه جه کم باشه چه زیاد اگه کم کمم باشه ک دود نداره قبلا اینطور نبود راحت میکشیدم با اون اتمایزر قبلی!!!!! خواهشا بگین چه باید کرد

 4. سلام وقتتان بخیر ببخشید جسارتا یه ویپی دارم متوجه شدم گفتین واسش یه کویل گرفتی ببخشید میتونین آدرسشو بدین أ کجا گرفتین؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا