معرفی محصول

مضرات سولاریوم | آیا عوارض سولاریوم کمتر از نور آفتاب است ؟

مقایسه ضرر سولاریوم با نور آفتاب

آیا با عوارض و معایب سولاریوم آشنا هستید ؟ آیا واقعا استفاده از تخت سولاریوم همراه با لوسیون سولاریوم به نسبت نور آفتاب خطر کمتری دارد؟ آیا دستگاه سولاریوم میتواند در تولید تمام ویتامین D مورد نیاز بدن به ما کمک کند؟ نتایج حاصل شده از سالها تحقیقات علمی به این پرسش‌ها و پرسش‌هایی در خصوص سوختگی پاسخ میدهد.

در این مقاله به بررسی حقایقی علمی میپردازیم که شما را غافلگیر خواهند کرد.سولاریوم به نسبت استفاده از نور آفتاب امنیت بیشتری ندارد.

با 10 مورد از مضرات سولاریوم آشنا شوید

1. علم به ما ثابت کرده که چیزی به نام تخت سولاریوم، لامپ مخصوص برنزه سازی و یا اتاقک سولاریوم وجود ندارد که بی خطر باشد . تنها یک جلسه سولاریوم میتواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد (20% احتمال ابتلا به ملانوما، 67% احتمال ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی یا همان SCC و 29% احتمال ابتلا به سرطان سلول پایه‌ای یا BCC را افزایش میدهد) .

عوارض تخت سولاریوم بدون آفتاب

سند اینکه سولاریوم میتواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را به میزان چشمگیری افزایش دهد به قدری معتبر است که FDA برای تمام تجهیزات سولاریوم از برچسب هشدار استفاده میکند.

نکته : تخت سولاریوم به نسبت نور آفتاب کم خطر‌تر نیست. تنها نزدیک به 25% از جوانان نا‌آگاه، به بررسی  میزان خطرات سولاریوم نسبت به نور آفتاب میپردازند.

2. برنزه کردن پوست چه توسط سولاریوم و چه توسط نور آفتاب، باعث پیری زودرس پوست خواهد شد. در بین افرادی که پوست خود را برنزه میکنند، مواردی مانند لکه‌ها و چروک‌های پوستی و شل شدن پوست، چندین سال زودتر پدیدار میشوند. تمام افرادی که سولاریوم انجام میدهند دچار زبری و چغری پوست میشوند؛ اتفاقی که برای سایر افراد نخواهد افتاد.

نکته : سولاریوم باعث پیری زودرس پوست میشود.

             سولاریوم به طرز چشمگیری باعث پیری زود رس پوست خواهد شد. (مانند قسمت سمت چپ عکس)

3. استفاده از تخت‌های سولاریوم میتواند باعث ایجاد صدمات جدی به پوست شود. افراد زیادی به دلیل سوختگی، فقدان هوشیاری و آسیب‌های چشمی ایجاد شده توسط سولاریوم، در اورژانس‌های سراسر ایالات متحده آمریکا تحت درمان قرار دارند.

4. استفاده از سولاریوم نمیتواند از سوختگی پوست جلوگیری کند. بسیاری بر این باورند که استفاده از تخت سولاریوم برای برنزه کردن پوست، از سوختگی جلوگیری خواهد کرد. این موضوع افسانه‌ای بیش نیست. حتی با سولاریوم نیز امکان سوختگی وجود دارد.

همچنین هر بار که به سولاریوم بروید و یا دچار سوختگی شوید، به DNA پوست خود آسیب وارد کرده اید. هرچه بیشتر به DNA خود آسیب بزنید، احتمال ابتلا به سرطان نیز افزایش می‌یابد .

نکته :  با تصمیم به انجام ندادن سولاریوم، ریسک ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهید. بانوانی که پیش از 30 سالگی به جلسات سولاریوم میروند، 6 برابر بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به ملانوما (کشنده‌ترین نوع سرطان پوست) قرار میگیرند.

5. جذب ویتامین D به میزان کافی ، توسط سولاریوم امکان پذیر نیست. ممکن است شنیده باشید هنگامی که از تخت سولاریوم استفاده میکنید، بدن شما مقدار زیادی ویتامین D تولید خواهد کرد ولی این اتفاق رخ نمیدهد. لامپ‌های مورد استفاده در تخت‌های سولاریوم، اکثرا از خود تشعشعات UVA ساتع میکنند؛ با اینکه بدن شما برای تولید ویتامین D به اشعه‌ی UVB نیاز دارد. متخصصان پوست پیشنهاد میکنند برای دریافت ویتامین D به شیوه ای مطمئن، از وعده‌ها‌ی غذایی سالم استفاده کنید. اگر باز هم نتوانستید این ویتامین را به میزان لازم دریافت کنید، به فکر تهیه‌ ی مکمل‌های غذایی باشید.

6. اعتیاد به سولاریوم بسیار خطرناک است. مدارک و شواهد نشان میدهند سولاریوم میتواند اعتیاد آور باشد. در بین 20% از زنان سفید پوستی که در سنین 18 تا 30 سالگی از سولاریوم استفاده میکنند، علائمی از اعتیاد دیده میشود. دست کشیدن از سولاریوم برای آنها مشکل است و در هنگامی که مقدار یکنواختی از تشعشعات UV را دریافت نمیکنند، افسرده و بی‌قرار میشوند.

7. برنزه کردن پوست توسط هر دو روش سولاریوم و آفتاب گرفتن میتواند ترک‌های پوستی را بیشتر در معرض توجه قرار دهد. بهترین راه برای پوشاندن ترک‌های پوستی استفاده از سلف تنر(Self-Tanner) میباشد.

8. دادن اطلاعات اشتباه و گمراه‌کننده به مشتریان توسط سالن‌های سولاریوم، تبدیل به امری عادی شده است. تحقیقاتی که در  کمیته انرژی و تجارت مجلس نمایندگان ایالات متحده به انجام رسید، منجر به اکتشافی تکان‌دهنده شد:

در حین این تحقیقات، از کارکنان سالن‌های سولاریوم سوالاتی درباره‌ی خطر‌ات انجام سولاریوم پرسیده می‌شد. محققان دریافتند که 90% از کارکنان این سالن‌ها میگویند که سولاریوم خطری برای سلامتی پوست یک دختر نوجوان نخواهد داشت؛ حتی بسیاری از این کارکنان معتقد بودند که سولاریوم برای سلامتی مفید است.

این موضوع باعث شد مجلس نمایندگان گزارش کند که طیف وسیعی از سالن‌های سولاریومی که با محققان این کمیته در ارتباط بوده ‌اند، در خصوص خطرات احتمالی سولاریوم اطلاعات غلطی به مشتریان میدهند و مدعی هستند که سولاریوم برای سلامتی مفید است.

9. با استفاده از سلف تنر نیز میتوانید در تمام طول سال پوستی برنزه داشته باشید. بسیاری از افراد به این دلیل از تخت سولاریوم استفاده میکنند که رنگ برنزه باعث میشود ظاهر بهتری داشته باشند. سلف تنر بدون ریسک و خطر ایجاد چین و چروک، زبری و ابتلا به سرطان پوست ، به شما کمک میکند تا ظاهر جذاب تری داشته باشید.

اگر به درستی از سلف تنر استفاده کنید، رنگ پوست شما بسیار طبیعی به نظر خواهد آمد و از نارنجی شدن پوست و ایجاد خطوط راه راه یا لکه ها جلوگیری میکند.

به یاد داشته باشید زمانی که از سلف تنر استفاده میکنید باید همراه با آن از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که به شکل گسترده‌ای از پوست شما محافظت کند، SPF آن از 30 بیشتر باشد و در برابر آب مقاوم باشد. سلف تنر نمیتواند از پوست شما در برابر نور آفتاب محافظت کند.

10. انجام ندادن سولاریوم کمک میکند زندگی طولانی‌تری‌ داشته باشید. شما با تصمیم به انجام ندادن سولاریوم، خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان از جمله ملانوما را کاهش میدهید. مراکز کنترل و درمان بیماری‌ها تخمین میزنند که اگر افراد جوان‌تر از 18 سال هرگز از سولاریوم استفاده نکنند، میتوان از حدود 61839 مورد ابتلا به ملانوما و 6735 مرگ ناشی از آن جلوگیری کرد.

هرگز برای شروع به مراقبت از پوست خود در برابر نور آفتاب و تخت های سولاریوم دیر نخواهد شد. از زمانی که تصمیم به انجام این کار میگیرید، بدن شما آسیب‌های وارد شده به پوست توسط اشعه‌ی UV را به مرور درمان خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا