اخبار فناوری

منبع تغذیه چیست

4 انتخاب برتر از نگاه منتقدین

منبع تغذیه چیست و اطلاعات مربوط به منبع تغذیه چیست موضوعی است که می‌توانید از طریق این بلاگ آن را بررسی کنید. همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره شد، وجود قطعات الکترونیکی قوی و کاربردی، نقش به سزایی در افزایش میزان عملکرد یک سیستم مانند لپ تاپ یا کامپیوتر دارد. از این قطعات الکترونیکی می‌توان به هارد دیسک، اس اس دی، مادربرد، سی پی یو و . . . اشاره کرد. منبع تغذیه نیز یکی دیگر از مواردی است که نقش به سزایی در عملکرد یک سیستم الکترونیکی مانند کامپیوتر دارد. البته منبع تغذیه تنها به کامپیوتر خلاصه نمی‌شود. بسیاری از دستگاه و سیستم‌های بزرگ به یک منبع تغذیه برای داشتن راندمان کاری بالا احتیاج دارند. به همین دلیل در این بلاگ تصمیم گرفتیم درباره سوال منبع تغذیه چیست، تحقیقاتی انجام داده و دید شما را نسبت به انتخاب یک منبع تغذیه مناسب باز کنیم. با ما همراه باشید.

سوالی کلیدی؛ منبع تغذیه چیست؟

بسیاری از محصولات الکترونیکی موجود در بازار به لطف طراحی‌های جذاب خود توانسته‌اند توجه طیف گسترده‌ای از کاربران و مشتریان را به خود جلب کنند. جدا از این موارد، طراحی و ساخت تنها عامل مهم در موفقیت یک محصول الکترونیکی مانند کامپیوتر یا لپ تاپ نیست. قطعات با کیفیت نیز یکی از مهم‌ترین دلایلی است که این قبیل محصولات توانسته‌اند به عنوان یک برند مهم و بین المللی در بازار شناخته شوند. از این قطعات مهم می‌توان به سی پی یو، پردازنده گرافیکی، مادربرد، رم و . . . اشاره کرد. برای این که بتوانید یک محصول الکترونیکی مناسب داشته باشید باید از نظر قطعات الکترونیکی، آن محصول کیفیت بالایی داشته باشد. بسیاری از برندهای برتر مانند سامسونگ، ال جی، اپل و دیگر موارد مشابه در این زمینه بسیار قوی ظاهر شده‌اند. به همین دلیل حتما سعی کنید برای انتخاب یک محصول این عامل را نیز درنظر بگیرید.

منبع تغذیه یا همان Power Supply جزو آن دسته از قطعات الکترونیکی است که برای یک سیستم الکترونیکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. جدا از این موارد، عملکرد گسترده و تاثیرگذار این قطعه الکترونیکی بر روی سایر قطعات موجود در محصول موردنظر، اهمیت منبع تغذیه را بیش از پیش زیاد کرده است. این موضوع را نباید فراموش کرد که انتخاب یک قطعه مناسب نیازمند دانش و آگاهی کافی نسبت به این محصول است. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم تا پایان بلاگ منبع تغذیه چیست با ما همراه باشید.

منبع تغذیه با فراهم کردن انرژی الکتریکی برای قطعات موجو در یک سیستم، در واقع آغاز کننده فرایند اجرایی یک محصول الکترونیکی است. در واقع به زبانی ساده‌تر عدم وجود منبع تغذیه، پردازش یا فعالیتی از محصول و دیگر قطعات موجود در آن سر نخواهد زد. بدون منبع تغذیه ذیگر خبری از پردازش و ذخیره اطلاعات توسط رم و سی پی یو نیست. دیگر مادربرد این توانایی را ندارد تا بتواند داده‌ها را دریافت و برای دیگر قسمت‌های سیستم ارسال کند. این موارد نشان‌دهنده اهمیت گسترده منبع تغذیه در یک سیستم الکترونیکی است. منبع تغذیه چیست سوالی است که ذهن بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است. به همین دلیل باید این موضوع را قبل از خرید یک قطعه الکترونیکی مانند منبع تغذیه در نظر داشته باشید. پس از بررسی‌های لازم درباره منبع تغذیه و عملکرد آن، بهترین اقدام انتخاب یک منبع تغذیه مناسب با سیستم الکترونیکی شما است.

متاسفانه بسیاری از کاربران درباره سوال منبع تغذیه چیست هیچ گونه اطلاعاتی نداشته و همین موضوع عاملی است که این اشخاص نسبت به انتخاب یک محصول الکترونیکی مناسب مانند کامپیوتر یا لپ تاپ در بلند مدت دچار مشکل می‌شوند. به همین علت است که اکثر این افراد پس از گذشت مدت زمان کوتاهی با مشکلات بسیار زیادی با سیستم خود روبرو می‌شوند. از این مشکلات می‌توان به عدم وجود تداوم مناسب در فعالیت سیستم نیز اشاره کرد. آسیب مداوم قطعات الکترونیکی مانند سی پی یو، رم و . . . یکی دیگر از مواردی است که اهمیت وجود یک منبع تغذیه مناسب را بیش از پیش بیشتر می‌کند. قبل از این که بخواهید نسبت به خرید کامپیوتر یا لپ تاپ اقدام کنید، باید منبع تغذیه چیست را برای خود حل کنید.

معمولا برای اکثر کاربرانی که یک سری اطلاعات کلی درباره قطعات سیستم‌های الکترونیکی جامع مانند لپ تاپ یا کامپیوتر دارند، انتخاب یک منبع تغذیه کامپیوتر از اهمیت چندان زیادی برایشان برخوردار نیست. پس از گذشت مدت زمانی اندک این افراد بعد از وجود مشکلات متفاوت برای سیستم خود به این نتیجه می‌رسند که عدم وجود یک پاور مناسب در سیستمشان عامل اصلی بروز این قبیل مشکلات بوده است. همانطور که به آن اشاره شد، منبع تغذیه با فراهم کردن انرژی برای قطعات مختلف یک سیستم، نقش به سزایی در سلامت، پردازش و فعالیت یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ خواهد داشت.

پاسخ به سوال منبع تغذیه چیست را می‌توان از طریق جوانب مختلفی به آن پاسخ داد. وجود یک منبع تغذیه جدا از فراهم کردن انرژی برای قطعات مختلف یک سیستم، ویژگی‌های متعدد دیگری نیز دارد. به عنوان مثال وجود یک پاور قوی در سیستم شما این امکان را برای دیگر قطعات به وجود می‌آورد که در شرایط مناسب‌تری فعالیت کنند. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های مثبت منبع تغذیه، عدم به وجود آمدن گرمای زیاد در داخل سیستم است. همانطور که می‌دانید وجود گرما در داخل سیستم باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده‌ای مانند کاهش راندمان فعالیت قطعات، آسیب  به آن‌ها و . . . خواهد شد. این موضوع به میزان بسیار زیادی در افزایش میزان عملکرد سیستم تاثیرگذار است. پس حتما سعی کنید از پاوری استفاده کنید که کارایی لازم را برای سیستم شما داشته باشد. در این زمینه بیشتر صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پس از بررسی منبع تغذیه چیست، توجه به موارد دیگری مانند مشخصات ساختاری و عملکرد قطعه موردنظر شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. حتما سعی کنید از نمونه‌ای استفاده کنید که از نظر عملکرد و قطعات تا حدود بسیار زیادی شبیه به سیستم شما باشد. برای این که بتوانید بهتر سوال منبع تغذیه چیست را درک کنید و در تصمیم گیری خود دچار مشکل نشوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید.

اجزای منبع تغذیه چیست؟

به طور کل برای این که بتوانید عملکرد و فعالیت یک محصول الکترونیکی را شناسایی کنید، باید اجزا و قطعات آن را کامل بشناسید. جدا از این موارد این قطعات نیز خود از بخش‌های کوچک‌تری تشکیل شده است. منبع تغذیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. با شناخت اجزا و قطعات منبع تغذیه موردنظر خود، می‌توانید با دید بازتری تصمیم بگیرید. برای این که بتوانید یک پاور مناسب برای خود انتخاب کنید، اولین موضوعی که باید آن را درنظر داشته باشید، بحث قدرت خروجی است. به زبان ساده‌تر میزان توان موردنیاز دستگاه شما به چه میزان است. پس از شناسایی این میزان می‌توانید نسبت به انتخاب یک منبع تغذیه مناسب اقدام کنید.

نکته‌ای که درباره قدرت خروجی یک پاور وجود دارد، عملکرد و میزان فعالیت سیستم الکترونیکی شما است. یعنی کامپیوتر یا لپ تاپ شما به چه میزان توان نیاز دارد تا بتواند بدون هیچ مشکلی انرژی و اطلاعات را پردازش کند. این میزان توان را می‌توانید با جمع زدن میزان توان موجود بر روی قطعات داخل سیستم الکترونیکی خود به دست آورید. پس از جمع زدن این اعداد، توان موردنیاز دستگاه مدنظر شما به دست خواهد آمد. همین موضوع عاملی بسیار مهم و تاثیرگذار در انتخاب یک منبع تغذیه کامپیوتر است. فراهم کردن انرژی برای اجزای مختلف یک کامپیوتر یا لپ تاپ یک پاسخ بسیار مناسب به سوال‌ منبع تغذیه چیست ، به حساب می‌آید. به عنوان مثال اگر کل توان موردنیاز سیستم شما عدد 600 وات است، با این احتساب به منبع تغذیه با این ظرفیت نیازمند هستید. مقیاس اندازه گیری توان دستگاه‌ها با وات اندازه‌گیری می‌شود.

یک قانون نانوشته‌ای درباره توان و انتخاب یک منبع تغذیه وجود دارد. این قانون به این صورت است، که درصورتی که سیستم شما n وات توان نیاز دارد، باید منبع تغذیه n+300-400 وات سیستم خود خریداری کنید. دلیل این موضوع نیز وجود توانایی بالا در مدیریت توان موردنیاز برای سیستم است. اگر قصد دارید به مدت زیادی قطعات دستگاه خود را تعویض نکنید، بهتر است منبع تغذیه با توان کم‌تری تهیه کنید. اگر هم بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی می‌خواهید، قطعات مهم و کاربردی خود را تعویض کنید، انتخاب یک پاور با ظرفیت بالاتر، تصمیمی کاملا عقلانی است. یک سیستم معمولی برای انجام کارهای روزمره، یک منبع تغذیه با توان 300 واتی انتخابی را احتیاج خواهد داشت. درصورتی که قصد دارید کارت گرافیکی یا اجزای جدیدی به سیستم خود اضافه کنید، حتما این موضوع را درنظر داشته باشید تا بتوانید پاوری مناسب برای سیستم خود انتخاب کنید.

سعی نکنید از پاوری استفاده کنید که ظرفیتی بسیار بالاتر از رقم موردنیاز سیستم شما داشته باشد. حتما قبل از خرید منبع تغذیه نسبت به این موارد توجه بسیار زیادی داشته باشید.

یکی دیگر از مواردی که باید قبل از خرید یک منبع تغذیه به آن توجه داشته باشید، شناسایی کانکتورهای موردنظر است. نمونه‌های متعددی از کانکتورها در یک سیستم الکترونیکی مانند کامپیوتر و لپ تاپ وجود دارد. کاربردی ترین نمونه کانکتورهای موجود در یک سیستم الکترونیکی از نوع کانکتور برق است. این نمونه از کانکتورها نقش بسیار مهمی در انتقال انرژی الکتریکی به قطعات موردنیاز یک سیستم دارند. تمامی قطعات موجود در یک کامپیوتر به برق احتیاج دارند. همین موضوع عاملی است که عملکرد کانکتور برق بیش از پیش افزایش پیدا کند. این نمونه از کانکتورها بدون هیچگونه واسطه انرژی را به قطعات موردنظر انتقال می‌دهند.

کانکتور برق را معمولا با 24 پین یا پین 20+4 نشان نام می‌برند. این کانکتور برق که مخصوص مادربرد است عملکرد بسیار مهمی در ساختار کلی قطعات الکترونیکی هستند. اصطلاح 20+4 پین به معنی کانکتوری است که هم 20 پین و یا 24 پین داشته باشد. این 4 پین‌های اضافی به 20 پین متصل شده و یک کانکتور با 24 پین تشکیل می‌دهد. اکثر مادربردهای امروزی دارای کانکتورهای قوی با 24 پین دارند. درباره کارت گرافیک این موضوع به این شکل صدق نمی‌کند. کانکتورهای برق متنوعی وجود دارد. این موضوع درباره کانکتورهای ارزان قیمت صدق نمی‌کند. بسیاری از کارت‌های گرافیک موجود در سیستم‌های به روز، کانکتورهای 6 پین و 8 پین دارند. بعضی از کانکتورهای برق موجود در کارت‌های گرافیک نیز دارای 6+2 پین هستند. این نمونه از نامگذاری تعداد پین‌ها شبیه به تعداد پین‌های موجود در کانکتورهای برق مادربرد می‌باشد.

به طور کل در اکثر کانکتورهای برق موجود در یک کارت گرافیک،  8 پین وجود دارد. همچنین کانکتور برق 6+2 پین نیز در سیستم خود استفاده می‌کند. برای شناسایی عملکرد پین‌های موجود، باید به تعداد خروجی‌های موجود در منیع تغذیه موردنظر خود توجه کنید. سعی کنید تعداد کانکتورها با تعداد موجود در پاور موردنظر شما یکسان باشد. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که بر اساس نیاز می‌توانید از تعداد پین‌های موردنیاز خود استفاده کنید. بهتر است از منبع تغذیه‌ای استفاده کنید که کانکتورهای SATA داشته باشد. این نمونه از کانکتورها نمونه‌های جدیدتری هستند. همین موضوع میزان عملکرد و فعالیت سیستم و منبع تغذیه را زیاد خواهد کرد.

راندمان در میزان عملکرد منبع تغذیه را از یاد نبرید. برای پاسخ به سوال منبع تغذیه چیست ، توجه به میزان عملکرد و راندمان این قطعه الکترونیکی و سایر نمونه‌های مشابه آن از تاثیر بسیار زیادی برخوردار است. همانطور که می‌دانید راندمان یا میزان بازده فعالیت یک قطعه الکترونیکی، به میزان فعالیت مفید آن گفته می‌شود. توجه به این موضوع تاثیر بسیار زیادی در انتخاب یک پاور و سایر قطعات خواهد گذاشت. به همین دلیل باید سعی کنید از قطعاتی استفاده کنید که از نظر بازدهی عدد قابل قبولی داشته باشند. از آن جایی که کار منبع تغذیه، فراهم کردن انرژی برای دیگر قطعات است، اهمیت این عامل از سایر موارد بسیار بیشتر است. در صورت انتخاب پاور با راندمان پایین این امکان وجود دارد که در بلند مدت شاهد آسیب به سایر قسمت‌های کامپیوتر یا لپ تاپ باشیم.

به همین دلیل سعی بر این باید باشد تا از قطعه‌ای با راندمان بالا استفاده شود. بهترین منبع تغذیه‌های تولید شده در بازار همگی بیش از 80 درصد راندمان انرژی دارند. این عدد نوید عملکرد و فعالیت بسیار بالای قطعه و کل سیستم خواهد بود. استفاده از این نمونه از پاورها به میزان بسیار زیادی در عملکرد کلی سیستم شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت. اگر به دنبال استفاده از یک پاور مناسب با عملکرد بالا هستید، نمونه‌ای را انتخاب کنید که از نظر راندمان یا همان بهره وری درصدی بالاتر از 80 درصد داشته باشد.

جدا از موارد یاد شده، عواملی که سلامت قطعات موجود در یک سیستم و حتی پاور را فراهم می‌کنند نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. یکی از قطعات تاثیرگذار در عملکرد کلی منبع تغذیه و سلامت سایر قسمت‌ها ریل 12V است. دلیل اهمیت آن نیز انتقال انرژی یا همان ولتاژ را در میان سایر قسمت‌های یک سیستم اجرا می‌کند. این قطعه تاثیرگذار که در ساختار کلی منبع تغذیه وجود دارد، علاوه بر مدیریت ورود انرژی به منبع تغذیه، از وارد شدن فشار به سایر اجزای یک سیستم جلوگیری خواهد کرد. به طور کل پاور نقش بسیار مهمی در انتقال انرژی الکترونیکی به سایر قسمت‌های یک سیستم الکترونیکی دارد. این موضوع اهمیت وجود ریل 12V را بیش از پیش افزایش خواهد داد. جدا از این موارد تعداد ریل 12V نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

برای پاسخ به سوال منبع تغذیه چیست ، اهمیت به این موارد کمک بسیار زیادی به شما در تصمیم گیری و انتخاب صحیح نسبت به خرید یک منبع تغذیه خواهد کرد. این موضوع را نباید فراموش کرد که بسیاری از منتقدین تفاوت شاخصی میان یک ریل 12V در یک پاور یا وجود چند ریل در منبع تغذیه را بیان نمی‌کنند. در منبع تغذیه‌ای که یک ریل 12V دارد، تمامی جریان برق بر روی آن پیاده می‌شود.

ریل با مدیریت جریان آن را به دیگر قطعات که به انرژی الکتریکی احتیاج دارند، در مقیاس صحیح و کافی ارسال می‌کنند. همچنین موضوعی که توجه به آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، عملکرد غیرقابل پیش بینی منبع تغذیه و ریل 12V در شرایط سخت است. به عنوان مثال اگر منبع تغذیه ضعیف عمل کند، این احتمال هست که جریان بسیار زیادی بر روی ریل 12V ارسال شده و این ریل توانایی پردازش و ارسال انرژی موردنیاز به قطعات را نداشته باشد. این امکان وجود خواهد داشت تا ریل 12V موردنظر ما، انرژی بسیار بیشتری به قطعات مختلف سیستم ارسال کند. پس از ارسال انرژی بیش از نیاز، این امکان وجود خواهد داشت تا بسیاری از  قطعات با مشکلات اجرایی یا حتی سوختگی روبرو شوند.

در طرف مقابل، منبع تغذیه‌های متنوعی در بازار وجود دارد که بیش از یک ریل 12V در ساختار خود دارند. این تعداد از ریل‌ها انرژی کمتری را تحمل می‌کنند. همین موضوع بر مدیریت بیشتر انرژی در منبع تغذیه کمک بسیار زیادی خواهد کرد. درصورت وجود مشکل و یا ورود انرژی بیش از حد به منبع تغذیه، احتمال تداخل یکی از ریل‌ها با انرژی وجود خواهد داشت. در این شرایط سایر ریل‌ها به صورت ریست درآمده و عملکرد مجدد خود را شروع خواهند کرد. البته در بعضی از شرایط این امکان وجود دارد که جریانی کمتر از جریان موردنیاز به ریل و منبع تغذیه وارد شود. این موضوع باعث آسیب به پاور و ریل‌ها خواهد شد.

همانطور که به آن اشاره کردیم، وجود ریل‌ها نقش بسیار مهمی در عملکرد بهتر منبع تغذیه و سیستم الکترونیکی شما خواهد داشت. اکثر منبع تغذیه‌های موجود در بازار بیش از یک ریل 12V دارند. بسیاری از این کمپانی‌ها معتقدند وجود چند ریل این امکان را برای کامپیوتر یا لپ تاپ به وجود می‌آ‌ورد تا قطعات حساس این محصولات کمتر در معرض آسیب دیدگی قرار بگیرند. اگر علاقه مند به داشتن یک کامپیوتر با سخت افزار قوی هستید، ما به شما پاور با بیش از یک ریل 12V را پیشنهاد می‌کنیم.

ماژولار بودن یا نبودن یک منبع تغذیه نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این موضوع تاثیر مستقیمی در داشتن یک انتخاب مناسب برای خرید یک پاور خواهد داشت. برای سوال به پاسخ منبع تغذیه چیست می‌توان از طریق اهمیت ماژولار بودن ساختار آن نیز به آن پاسخی منطقی و قانع کننده مد نظر خود برسید. ماژولار یا غیر ماژولار بودن یک منبع تغذیه به نحوه سیم کشی و فرم آن بستگی دارد. به زبانی ساده‌تر جمع و جور بودن سیم‌های منبع تغذیه و در دسترس بودن گزینه‌های موردنیاز از عواملی است که یک پاور را ماژولار یا غیر ماژولار می‌گویند. در کل در این زمینه منبع تغذیه را می‌توان به سه دسته تمام ماژولار، غیر ماژولار و یا نیم ماژولار تقسیم کرد.

در منبع تغذیه‌های تمام ماژولار، تمامی سیم‌های برق موجود در این قطعه الکترونیکی در دو ظرف خود سوکت دارند. از طریق همین سوکت‌ها اتصال به منبع تغذیه نیز صورت خواهد گرفت. به طور کل این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا ماژولار بودن یا نبودن پاور، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و افزایش کارایی یک منبع تغذیه خواهد گذاشت. به طور کل منبع تغذیه با عملکرد مناسب خود و تمام ماژولار بودن می‌تواند به یک گزینه مناسب تبدیل شود. این عامل تاثیر بسیار زیادی در انتخاب یک منبع تغذیه توسط کاربران دارد. در پاورهای تمام ماژولار خبری از سیم‌های غیرضروری نیست. همان سیم‌های موجود در ساختار منبع تغذیه به لطف تمام ماژولار بودن خود به میزان بسیار زیادی به داخل کیس نظم و زیبایی بخشیده است. زیبایی این موضوع زمانی نشان داده خواهد شد که این قبیل پاورها در کیس‌های شیشه‌ای قرار داشته باشند.

در کنار منبع تغذیه‌های تمام ماژولار، پاورهای نیمه ماژولار نیز وجود دارد. این نمونه از منبع‌های تغذیه از نظر ساختار سیم تا حدود زیادی شبیه به منبع تغذیه‌های تمام ماژولار هستند. منبع تغذیه موجود با نمونه نیمه ماژولاری خود به میزان بسیار زیادی نیازهای شما را برطرف خواهد کرد. تنها تفاوت منبع تغذیه نیمه ماژولار با منبع تغذیه تمام ماژولار در توانایی جدا کردن سیم‌ها خواهد بود. در منبع تغذیه تمام ماژولار این امکان وجود دارد تا کابل‌های برق موردنظر را از سوکت جدا کنید. این در حالی است که کابل‌های برق موجود در منبع تغذیه نیمه ماژولار از سوکت جدا نمی‌شود. در مقایسه با پاور غیرماژولار سیم و کابل‌ها از یک دیگر جدا نخواهد شد. به طور کل تمام کابل‌های خروجی موجود در بدنه یک منبع تغذیه غیرماژولار فیکس خواهد شد.

تفاوت کابل‌های موجود در یک منبع تغذیه تمام ماژولار و منبع تغذیه نیمه و غیرماژولار در پیچیدگی کابل‌های آن است. در منبع تغذیه تمام ماژولار طیف متفاوتی از کابل‌ها وجود دارد. همچنین نحوه اتصال این کابل‌ها با یک دیگر باعث ایجاد سردرگمی برای کاربران خواهد شد. با بررسی راهنمای خرید پاور می‌توانید در ابتدا به سوال منبع تغذیه چیست پاسخ دهید. همچنین کاربرد منبع تغذیه موردنظر برای شما بهتر و بیشتر مشخص خواهد شد.

جدا از این موارد برای استفاده از منبع تغذیه کاربردی در سیستم خود باید به مشخصه‌های بسیار زیادی توجه کنید. یکی از مواردی که درباره پاور به نظر جالب توجه می‌آید، بحث طراحی و ساخت فیزیکی این قطعه الکترونیکی است. اگر مقالات قبلی را مطالعه کرده باشید، یکی از مواردی که باید نسبت به خرید قطعات الکترونیکی به آن توجه داشته باشید، بحث وزن کم آن‌ها است. به عنوان مثال برای انتخاب یک مادربرد و یا سی پی یو، اندازه و مشخصه‌های فیزیکی هرچه کوچک‌تر باشد، استفاده از این محصولات راحت‌تر خواهد شد. درباره منبع تغذیه این موضوع صدق نخواهد کرد.

اگر بخواهیم کمی صریح‌تر منظور خود را برسانیم، می‌توان به این نتیجه رسید که هرچه وزن پاور موردنظر شما بیشتر باشد، این منبع تغذیه به نظر خواهد رسید عملکرد بهتری نسبت به سایر محصولات داشته باشد. البته برای اثبات این موضوع دلایل قانع کننده‌ای وجود دارد. به عنوان مثال در منبع تغذیه‌هایی که وزن بیشتری دارند، قطعات و اجزای بیشتر وقوی‌تری در آن‌ها در مقایسه با دیگر پاورهای سبک وجود دارد. این موضوع را در انتخاب یک منبع تغذیه مناسب رعایت کنید.

اگر بخواهیم کمی واضح‌تر درباره اجزا و قطعات سنگین بپردازیم، می‌توان به خازن‌های بسیار بزرگ اشاره کرد. اهمیت این موضوع بسیار زیاد است. حتی در اکثر منبع تغذیه‌های برتر در بازار، هیت سینک و فن‌های بزرگی تعبیه شده است. وجود این قطعات در پاور نقش مستقیمی در افزایش وزن آن خواهد داشت. با وجود این قطعات، منبع تغذیه عملکردی بهتر و راندمان بالاتری را نسبت به سایر نمونه‌ها خواهد داشت. سعی کنید در انتخاب منبع تغذیه حتما این موارد را رعایت کنید. در ادامه چند سری از برند و نمونه‌های معتبری را در زمینه منبع تغذیه کامپیوتر مطالعه خواهیم کرد.

منبع تغذیه کامپیوتر سیلوراستون مدل Strider Titanium:

 • دارای 24 پین
 • عمر مفید 100 هزار ساعت
 • فول ماژولار
 • راندمان بالا
 • کاهش بسیار زیاد نویز صوتی نسبت به نمونه‌های قبلی

همانطور که به آن اشاره کنید، منبع تغذیه کامپیوتر برندهای بسیار زیادی دارد. برای این که یک پاور کامپیوتر مناسب انتخاب کنید، باید حتما توان موردنیاز سیستم خود و همچنین میزان عملکرد موردانتظار از یک سیستم را درنظر بگیرید. موضوع راندمان و میزان عملکرد پاور از دیگر مواردی است که نقش بسیار زیادی در بهبود عملکرد یک سیستم دارد. این‌ها مواردی کلی هستند که به لطف سوال منبع تغذیه چیست به آن پرداخته شد. در منبع تغذیه کامپیوتر سیلوراستون مدل Strider Titanium SST-ST1500 1500W تا حدود بسیار زیادی به این موارد پرداخته شده است. این منبع تغذیه که توسط شرکت سیلوراستون تولید و روانه بازارهای جهانی شده است، از نظر مشخصه‌های اجرایی دارای عملکرد بسیار قوی و کاربردی است. این موضوع را در ابتدا می‌توان به لطف توان بالای آن سنجید.

همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد، توان یک منبع تغذیه نشان‌دهنده میزان انرژی‌ای است که یک پاور آن را برای اجزای مختلف کامپیوتر یا لپپ تاپ فراهم خواهد کرد. توان 1500 واتی این منبع تغذیه، دست کاربران گیمر و طراح را به اندازه قابل توجهی برای انتخاب یک منبع تغذیه باز گذاشته است.

اگر بخواهیم درباره یکی دیگر از مشخصه‌های منبع تغذیه کامپیوتر سیلوراستون مدل Strider Titanium SST-ST1500 1500W صحبت کنیم، می‌توان به میزان عمر مفید این منبع تغذیه اشاره کرد. اکثر پاورهای موجود در بازار عمر مفید کمتر از 80 هزار ساعت دارند. این درحالی است که منبع تغذیه کامپیوتر سیلوراستون مدل Strider Titanium SST-ST1500 1500W با عمر بیش از 100 هزار ساعت عملکرد و فعالیت بیشتری را برای شما عزیزان ارایه خواهد داد. همین موضوع عاملی است که این محصول به عنوان یکی از بهترین‌های موجود در بازار شناخته شده است.

راندمان مصرف انرژی را فراموش نکنید. همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، راندمان مصرف انرژی نقش مستقیمی در افزایش میزان عملکرد یک سیستم الکترونیکی مانند کامپیوتر خواهد داشت. هر چه راندمان مصرف انرژی بالاتر باشد، قطعات موجود در یک سیستم، عملکرد بیشتری خواهند داشت. این موضوع باعث می‌شود تا عمر قطعات سیستم افزایش پیدا کند و در عین حال محصول به بهترین شکل ممکن در خدمت شما باشد. راندمان مصرف انرژی منبع تغذیه کامپیوتر سیلوراستون مدل Strider Titanium SST-ST1500 1500W بین بازه‌های 90 تا 94 درصد است. این میزان عملکرد بسیار بالا را نشان خواهد داد. از نظر کانکتور نیز پاور Strider Titanium دارای 16 عدد کانکتور SATA، دو عدد کانکتور پردازنده و . . . است. اطلاعات بیشتر درباره این منبع تغذیه را می‌توانید از طریق سایت نشت آپ پیگیری کنید.

منبع تغذیه کامپیوتر سیلوراستون مدل Strider Titanium

منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس مدل Platimax:

 • فول ماژولار
 • عمر بالا
 • عملکرد عالی
 • کارکرد بدون سر و صدا

در قسمت برندهای فعال در زمینه منبع تغذیه، به وجود عملکرد و نقش گسترده شرکت‌های متنوعی مانند انرمکس اشاره کردیم. طراحی مناسب، عملکرد بالا و قیمت مناسب از عواملی است که این برند توانسته جزو 10 شرکت برتر در زمینه تولید منبع تغذیه کامپیوتر تبدیل شود. به طور کل منبع تغذیه کامپیوتر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل باید به عملکرد و کیفیت برند تولید کننده این قطعه الکترونیکی توجه داشته باشید. منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس مدل Platimax D.F 1200W 80Plus Platinium یکی از محصولات برتر تولید شده توسط شرکت انرمکس است. عملکرد بالا، سرعت مناسب در عملکرد و . . . از عواملی است که این منبع تغذیه به یکی از برترین‌های موجود در بازار تبدیل شده است. برای این که بتوانید یک منبع تغذیه مناسب انتخاب کنید، باید به موارد متعددی توجه کنید.

یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب یک منبع تغذیه مناسب، توجه به نیاز کامپیوتر شما است. اولین موضوع توان موردنیاز سیستم است. همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد، اگر سیستم شما توان حدودی 600 وات دارد، استفاده از یک منبع تغذیه کامپیوتر با توان 1000 وات گزینه بسیار مناسبی است. منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس مدل Platimax D.F 1200W 80Plus Platinium با توان مناسبی که دارد برای طیف گسترده‌ای از کامپیوترهای خانگی و اداری مناسب است. با استفاده از این محصول می‌توانید به میزان بسیار زیادی عملکرد کیفیت اجرایی اجزا و درنهایت سیستم الکترونیکی کامپیوتر را افزایش دهید.

جدا از این مورد ماژولار بودن یا نبودن کابل‌های یک منبع تغذیه بسیار مهم و حیاتی است. فول ماژولار بودن منبع تغذیه این امکان را فراهم کرد تا بتوانید به راحتی از کابل‌های برق موجود در منبع تغذیه استفاده کنید و در عین حال مشکلی برای اجزای سیستم و منبع تغذیه به وجود نیاید. منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس مدل Platimax D.F 1200W 80Plus Platinium با فول ماژولار بودن خود، یک عامل بسیار مناسب در انتخاب به حساب می‌آید. کاربرد و عدم ایجاد مشکل توسط منبع تغذیه برای سایر اجزای موجود در سیستم از عواملی است که یک پاور مناسب باید فول ماژولار داشته باشد.

جدا از دو مورد یاد شده در بالا، راندمان مصرف انرژی یکی دیگر از عواملی است که شما باید قبل از خرید یک منبع تغذیه کامپیوتر به آن توجه داشته باشید. توجه به این موضوع به میزان بسیار زیادی تاثیرگذار است. راندمان تنها به پاور ختم نمی‌شود و دیگر بخش‌های یک سیستم مانند مادربرد و سی پی یو را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. به همین دلیل بهتر است قبل از خرید منبع تغذیه کامپیوتر به میزان راندمان مصرف انرژی آن توجه داشته باشید. به عنوان مثال منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس مدل Platimax D.F 1200W 80Plus Platinium با راندمان مصرف انرژی بیش از 90 درصدی خود نوید یک قطعه الکترونیکی با کیفیت و دوام بالا را به ما می‌دهد. اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر درباره راندمان مصرف انرژی این منبع تغذیه صحبت کنیم می‌توانیم این عدد را تا حدود 93 درصد نیز تصور کنیم که مقداری بسیار مناسب است.

موارد و مشخصه‌های دیگری نیز وجود دارند که میزان عملکرد منبع تغذیه را نسبت به سایر نمونه‌های موجود در بازار متمایز می‌کند. به عنوان مثال وجود فن در یک پاور یک عامل تاثیرگذار در انتخاب است. منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس مدل Platimax D.F 1200W 80Plus Platinium با یک فن در ساختار خود باعث تقویت ساختار داخلی و همچنین افزایش میزان عملکرد خود شده است. همین موضوع عاملی است که این پاور کامپیوتر دارای راندمان بیش از 90 درصد است. توان 1200 واتی این مبنع تغذیه را نیز فراموش نکنید. این میزان توان برای بسیاری از سیستم‌ها مناسب و کاربردی است.

می‌توانید اطلاعات بیشتر درباره منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس مدل Platimax D.F 1200W 80Plus Platinium و فرایند قیمت و خرید این پاور کامپیوتر را از طریق سایت نشت آپ نیز پیگیری کنید.

منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس مدل Platimax

منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس مدل Platimax 1700W:

 • وزن 4 کیلوگرم
 • توان بالای منبع تغذیه کامپیوتر
 • کاربرد مناسب بر روی تمامی مادربردهای به روز
 • مجهز به فن

برای پاسخ به سوال منبع تغذیه چیست و بهترین نمونه‌های آن کدامند، به بررسی یک نمونه دیگر از برند انرمکس می‌پردازیم. اگر نگاهی به آمار برترین پاورهای کامپیوتر موجود در جهان بیندازیم، به این نتیجه می‌رسیم که منبع تغذیه‌های تولید شده توسط شرکت انرمکس کاربرد و برتری‌های بسیار زیادی نسبت به سایر نمونه‌های موجود در بازار دارند. منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس 1700W 80 Plus Plantinum یکی از این نمونه‌های برتر شرکت انرمکس به حساب می‌آید.

اولین موضوعی که توجه ما را به منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس 1700W 80 Plus Plantinum جلب می‌کند، بحث توان این منبع تغذیه است. برای اکثر کامپیوترهای معمولی، پاور با توان 400 تا 600 وات انتخابی بسیار مناسب به حساب می‌آید. این در حالی است که این منبع تغذیه توانی 1700 وات دارد. این توان برای بسیاری از کامپیوترهای گیمینگ با کیفیت بالا بسیار انتخابی معقول به حساب می‌آید. اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر درباره این منبع تغذیه کامپیوتر صحبت کنیم، می‌توان به طراحی این محصول اشاره کرد. طراحی و عملکرد این قطعه الکترونیکی به گونه‌ای است که می‌توان از آن بر روی تمامی مادربردهای بروز استفاده کرد. به راحتی منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس 1700W 80 Plus Plantinum بر مادربردهای آپدیت پیاده می‌شود؛ موضوعی که کمتر در پاورهای سایر شرکت‌ها می‌بینیم.

وزن 4 کیلوگرمی این منبع تغذیه یکی از مواردی است که از نظر عملکرد، توانسته به میزان بسیار زیادی به ویژگی و مشخصه‌های کلی آن بیفزاید. دلیل اشاره به وزن 4 کیلوگرمی منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس 1700W 80 Plus Plantinum، اشاره به وجود طیف گسترده‌ای از قطعات به روز و نوین بود. خازن و کانکتورهای پیشرفته، فن تخصصی و . . . از عواملی است که وزن این منبع تغذیه افزایش پیدا کرده است.

تنها ایرادی که می‌توان به منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس 1700W 80 Plus Plantinum گرفت، راندمان پایین مصرف انرژی آن است. راندمان 70 درصدی این قطعه الکترونیکی، تنها ایراد آن است. البته این منبع تغذیه با وجود فن و نمونه‌های متفاوتی از کانکتورها مانند کانکتور پردازنده، کانکتور SATA و . . . به یکی از برترین‌های موجود و جزو اولین انتخاب‌های موجود در بازار تبدیل شده است.

می‌توانید فرایند قیمت و خرید منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس 1700W 80 Plus Plantinum و همچنین اطلاعات بیشتر درباره این منبع تغذیه را از طریق سایت نشت آپ پیگیری کنید.

منبع تغذیه کامپیوتر انرمکس مدل Platimax 1700W

منبع تغذیه ماژولار ایسوس مدل ROG-THOR:

 • فول ماژولار
 • مجهز به نسل پیشرفته فن Wing-Blade
 • دارای نورپردازی جذاب
 • خازن‌های متعدد با کیفیت بالا

در آخرین بخش از نمونه‌های برتر منبع تغذیه چیست ، سعی کردیم یکی از برترین برندهای فعال در زمینه تولید قطعات و محصولات الکترونیکی بپردازیم. این کمپانی در تولید محصولات الکترونیکی نظیر لپ تاپ، کامپیوتر، گوشی همراه و . . . توانسته به محبوبیت و شهرت بسیار زیادی دست پیدا کند. همین موضوع عاملی است تا برند ایسوس در شاخه منبع تغذیه کامپیوتر به یکی از برترین‌های موجود در جهان تبدیل شود. به طور کل این شرکت با طراحی اصولی و توجه به نیاز روز بازار توانسته به میزان بسیار زیادی به شهرت و محبوبیت دست پیدا کند. منبع تغذیه ماژولار ایسوس مدل ROG-THOR-1200P 80PLUS Platinum یکی از نمونه‌های برتر شرکت ایسوس به حساب می‌آید. مشخصه‌های متعددی در این منبع تغذیه وجود دارد که چند مورد از آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اگر بخواهیم از نظر توان، منبع تغذیه ماژولار ایسوس مدل ROG-THOR-1200P 80PLUS Platinum را بسنجیم، می‌توانیم به توان بالای این محصول اشاره کنیم. به طور کل این منبع تغذیه با توان 1200 واتی خود به میزان بسیار زیادی موفقیت در بازار بین المللی تبدیل شده است. بسیاری از منبع تغذیه‌های موجود در بازار توانی کمتر از 1000 وات دارد. این موضوع عاملی است که منبع تغذیه ماژولار ایسوس مدل ROG-THOR-1200P 80PLUS Platinum را به یکی از برترین‌های بازار برای کامپیوترهایی نظیر سیستم‌های گیمینگ و گرافیک مناسب کرده است.

راندمان مصرف انرژی را نیز درنظر بگیرید. به طور کل محصولات تولید شده توسط شرکت ایسوس همگی عملکرد و کیفیت بسیار بالایی دارند. همین موضوع باعث شده است تا منبع تغذیه ماژولار ایسوس مدل ROG-THOR-1200P 80PLUS Platinum دارای راندمان بیش از 90 درصد داشته باشد. اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر درباره راندمان مصرف انرژی این منبع تغذیه صحبت کنیم می‌توانیم به بازه‌های بین 92 تا 95 روزه اشاره کرد. همین موضوع دلیلی شد تا این منبع تغذیه به یکی از برترین انتخاب‌های کاربران در زمینه منبع تغذیه کامپیوتر تبدیل شود.

مشخصه‌های دیگری نیز در منبع تغذیه ماژولار ایسوس مدل ROG-THOR-1200P 80PLUS Platinum وجود دارد که این منبع تغذیه را به 10 محصول برتر برای کاربران تبدیل کرده است. فول ماژولار بودن یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب یک منبع تغذیه به حساب می‌آید. همچنین این محصول با عملکرد فوق العاده خود بسیاری از نیازهای قطعات شما را رفع خواهد کرد. دلیل داشتن این ویژگی، وجود خازن‌های بسیار باکیفیت با توپولوژی Half-Bridge است. وجود دمای مناسب برای فعالیت در منبع تغذیه کامپیوتر را فراموش نکنید. دامنه دمای محیط کاری منبع تغذیه ماژولار ایسوس مدل ROG-THOR-1200P 80PLUS Platinum بین بازه‌های 0 تا 50 درجه سانتی گراد می‌باشد. این موضوع به میزان بسیار زیادی بر عملکرد و فعالیت بیشتر این قطعه الکترونیکی اثر دارد. به همین دلیل این منبع تغذیه عملکرد و بیش از 90 درصد راندمان مصرف انرژی دارد.

وجود فن در این قطعه الکترونیکی را از یاد نبرید. منبع تغذیه ماژولار ایسوس مدل ROG-THOR-1200P 80PLUS Platinum با بهره از فن Wing-Blade و دارای استاندارد IP5X به میزان بسیار زیادی در فعالیت داخلی منبع تغذیه تاثیرگذار است. اگر علاقه مند به اطلاعات بیشتر درباره منبع تغذیه ماژولار ایسوس مدل ROG-THOR-1200P 80PLUS Platinum هستید، می‌توانید از طریق سایت نشت آپ به این اطلاعات دست پیدا کنید. همچنین فرایند قیمت و خرید این منبع تغذیه را می‌توانید از طریق این سایت نیز پیگیری کنید.

منبع تغذیه ماژولار ایسوس مدل ROG-THOR

جمع بندی:

منبع تغذیه چیست و اطلاعات کلی مربوط به این سوال، موضوعی بود که در این مقاله آن را بررسی کردیم. منبع تغذیه مدل و نمونه‌های متفاوتی دارد. منبع تغذیه کامپیوتر در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. مواردی مانند اجزای اصلی یک منبع تغذیه، نکات کلی قبل از خرید و چند نمونه از برترین برندهای مربوط به این شرکت را مورد با هم مطالعه کردیم. همچنین چند نمونه از برترین پاورهای تولید شده توسط برندهای معتبر جهانی را باهم مطالعه کردیم.

همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد، منبع تغذیه کامپیوتر وظیفه جمع آوری و انتقال انرژی برای قطعات مختلف یک سیستم الکترونیکی مانند کامپیوتر یا لپ تاپ دارد. موارد بسیار زیادی را باید قبل از خرید یک منبع تغذیه رعایت کنید. اولین موضوع ماژولار بودن یا نبودن آن است. این عامل تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد یک پاور دارد. برای پاسخ به سوال منبع تغذیه چیست ، می‌توان به راندمان مصرف انرژی اشاره کرد. به عنوان مثال منبع تغذیه با راندمان بیش از 80 درصد یک گزینه بسیار مناسب برای کامپیوتر شما به حساب خواهد آمد.

موارد دیگری نیز برای خرید یک منبع تغذیه کامپیوتر وجود دارد که باید قبل از اقدام برای خرید، به آن توجه زیادی داشته باشید. با بررسی مقاله منبع تغذیه چیست می‌توانید به میزان بسیار زیادی دانش و اطلاعات کافی در این زمینه را به دست آورید. همچنین می‌توانید از طریق فروشگاه آنلاین نشت آپ فرایند قیمت و خرید بهترین منبع‌ تغذیه کامپیوتر را پیگیری و خریداری کنید. از توجه شما به ما بسیار سپاسگزاریم. نظرات و پیشنهادات خود را درباره مقاله منبع تغذیه چیست را با ما در میان بگذارید. با فروشگاه آنلاین نشت آپ همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا