دستگاه ویپ و جویس

مضرات ویپ اسموک | آیا عوارض ویپ کم‌تر از سیگار است؟

مقایسه ضرر ویپ با سیگار

مضرات ویپ اسموک چیست ؟ آیا ویپ اسموک ضرر دارد ؟ آشنایی با عوارض ویپ و هر آنچه باید راجع به مضرات ویپ بدانید را در این مقاله برای شما توضیح داده ایم. سعی‌ ما بر این است که به طور کامل به عوارض ویپ بپردازیم و ببینیم از میان ویپ و سیگار کدام‌یک ضرر کم‌تری دارد. بنابراین اگر به‌دنبال آگاهی از مضرات دستگاه ویپ هستید این نوشتار را از دست ندهید.

مقدمه در مورد مضرات ویپ

استفاده از ویپ چه در سطح ایران و چه در سطح جهان نسبت به چند سال پیش افزایش یافته و همین امر موجب شده که بسیاری این سوال را مطرح کنند که به‌راستی ضرر ویپ چیست؟ آیا استفاده از ویپ نسبت به سیگار با مضرات کم‌تری همراه است؟ از همین روست که در سال‌ها و ماه‌های اخیر تحقیقات زیادی برای این امر انجام شده‌اند. نکته‌ای که وجود دارد این است که دقیقاً و با ضرس قاطع نمی‌توان گفت که ویپ چه مضراتی برای بدن به همراه دارد، اما چیزی که بسیاری از محققان و بسیاری از سازمان‌های پژوهشی آن را باور دارند این است که استفاده از ویپ نسبت به سیگار ضرر کم‌تری دارد. این نکته را در ادامه مورد بحث قرار خواهیم داد و خواهیم گفت که علت این قضیه چیست.

چند آمار در ارتباط با استفاده از ویپ در سطح جهان

 • 3.2 درصد بزرگسالان در کشور آمریکا در سال 2016 از ویپ استفاده می‌کرده‌اند. [منبع]
 • این مقدار برای سال 2017، 2.8 درصد است. [منبع]
 • پر استفاده‌ترین نوع دخانیات در کشور آمریکا در میان نوجوانان، ویپ است. از سال 2011 تا 2015 استفاده از ویپ در میان نوجوانان آمریکایی بیش از 900 درصد افزایش داشته است. [منبع]
 • در سال 2016، بیش از 2 میلیون از دانش‌آموزان مقطع متوسطه از ویپ استفاده کرده‌اند. اما در سال 2018 مشخص شد که این مقدار به 3.6 میلیون رسیده است. [منبع]
 • 40 درصد از افراد 18 تا 24 ساله‌ای که در آمریکا از ویپ استفاده کرده‌اند، هیچ زمان هیچ نوع سیگاری نکشیده بوده‌اند. [منبع] اما جالب آن که در سال 2015 دریافته شده که از میان افراد 45 سال به بالایی که از ویپ استفاده می‌کرده‌اند فقط 1.3 درصدشان هیچ زمان سیگار استفاده نکرده‌اند.

این آمارها نشان می‌دهند که مصرف ویپ زیاد است و ظاهراً مردم استقبال خوبی از آن کرده‌اند. بسیاری از فروشگاه‌های معتبر ویپ در ایران نیز می‌گویند که فروش خوبی دارند. این مصرف زیاد ویپ در ایران و سطح جهان ضرورت پرداختن بیش‌تر به مضرات ویپ ها را فراهم می‌سازد. در ادامه به همراه یک‌دیگر مروری بر بحث‌هایی که در باب مضرات ویپ ها وجود دارد خواهیم داشت و بیش‌تر در مورد ضررهای سیگار الکترونیکی خواهیم گفت.

چند آمار در ارتباط با استفاده از ویپ در سطح جهان

عوارض دستگاه ویپ | مضرات دستگاه ویپ | عوارض قلیان شارژی

کلیدی‌ترین عنصر دستگاه ویپ، قلیان شارژی و قلیان جیبی که می‌تواند موجب ایجاد شک در مورد امن‌بودن آن‌ها شود، نیکوتین است. می‌دانید که دستگاه ویپ دارای ایجویس یا مایع ویپ است که این مایع با گرمادیدن بخار می‌شود و شخص این بخار را فرو می‌برد. در مایع ویپ، به جز مایع‌های بدون نیکوتین، معمولاً نیکوتین وجود دارد. پزشکان و دانشمندان اعتقاد دارند که نیکوتین هم اعتیادآور است و هم آن که جزو مواد سمی به شمار می‌رود و بهتر است وارد بدن نشود. بنابراین ممکن است استفاده از ویپ به سبب دارا بودن نیکوتین مضراتی برای سلامت بدن داشته باشد؛ خصوصاً برای نوجوان‌ها.

نوجوانان با مصرف سیگار الکترونیکی رفته‌رفته خود را به نیکوتین نزدیک می‌کنند و همین امر راه را برای مصرف سیگار تنباکویی توسط آنان باز می‌کند. خلاصه از نگاه پزشکان و متخصصان، نیکوتین در هر فرمی می‌تواند ماده‌ای اعتیادآور و خطرناک باشد و بنابراین تا جای امکان باید از آن دوری کرد.

اما نکته‌ای دیگر که وجود دارد این است که – همان‌طور که در بالا گفته شد – بسیار بر این عقیده هستند که مصرف ویپ به‌نسبت مصرف سیگار تنباکویی از مضرات کم‌تری برخوردار است و حتی گفته می‌شود استفاده از ویپ می‌تواند تا 95 درصد کم‌تر از سیگار تنباکویی ضرر داشته باشد.

از آن‌چه که گفته شد، می‌توان نتایج زیر را گرفت:

 • برای افراد غیرسیگاری، استفاده‌نکردن از ویپ بهتر است از استفاده‌کردن از ویپ.
 • افرادی که سیگار می‌کشند بهتر است دست از سیگار کشیدن بردارند و روی به استفاده از ویپ آوَرند. تا حد بسیار زیادی مضرات ویپ کم‌تر از مضرات سیگار هستند.
 • با توجه به مضرات نیکوتین، بهتر است از ایجویس‌های بدون نیکوتین یا لااقل با نیکوتینِ کم استفاده شود. هرچه استفاده‌ی کم‌تری از نیکوتین شود ضرر کم‌تری هم به بدن می‌رسد.

فواید دستگاه ویپ | مزایای ویپ

حال که یک نگاه کلی به عوارض ویپ داشتیم، بهتر است انصاف را رعایت کنیم و نگاهی به فواید آن نسبت به سیگار  داشته باشیم.

1- ویپ از سیگار کم‌تر برای سلامتی ضرر دارد

واقعیت قضیه این است که ویپ هیچ فایده‌ای برای افراد غیرسیگاری ندارد. چه دلیلی دارد یک فرد غیرسیگاری تصمیم بگیرد از ویپ استفاده کند؟ چرا باید خود را درگیر دستگاهی کند که مقداری نیکوتین وارد بدن او می‌کند؟

1- ویپ از سیگار کم‌تر برای سلامتی ضرر دارد
مضرات ویپ کم‌تر از سیگار هستند.

اما ویپ می‌تواند دستگاهی مفید برای افراد سیگاری باشد. سیگاری‌ها صدها سم موجود در سیگار تنباکویی را وارد بدن خود می‌کنند و سلامت‌شان را در معرض خطر قرار می‌دهند. اگر اطلاعاتی در ارتباط با انواع سرطان و سایر بیماری‌های خطرناک جمع کنید خواهید دید که مصرف سیگار در بروز بسیاری از آن‌ها نقش دارد و لذا باید تا جای امکان از مصرف سیگار به هر طریقی اجتناب شود.

ویپ می‌تواند در اجتناب از مصرف سیگار کمک‌کننده باشد. سیگاری‌هایی که در طی روز تعداد سیگار زیادی استفاده می‌کنند می‌توانند از ایجویس‌های با نیکوتین متوسط شروع کنند و رفته‌رفته روی به استفاده از ایجویس‌های با نیکوتینِ کم و یا حتی ایجویس‌های بدون نیکوتین آوَرند.

2- سایر فواید ویپ نسبت به سیگار

 • ویپ برخلاف سیگار موجب بروز بوی بد در بدن و دهان نمی‌شود.
 • مصرف ویپ به جای سیگار می‌تواند در رفع خس‌خس سینه‌ی افراد سیگار مفید باشد.
 • بویی که از ویپ در هوا منتشر می‌شود نسبت به بوی سیگار بسیار خوش‌تر است. ایجویس‌های خوش‌بویی وجود دارند که می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند از جمله هندوانه‌ای، پرتقالی و دوسیب.
 • هزینه‌ی کلی استفاده از ویپ کم‌تر از هزینه‌ای است که صرف مصرف سیگار می‌شود.
 • ویپ می‌تواند راه را برای ترک سیگار باز کند.

آسیب دستگاه ویپ در مقابل سیگار را می‌توان مقایسه‌ای ناعادلانه توصیف کرد. به همین دلیل در اینجا قصد داریم با جنبه‌های مختلفی از این نوع تکنولوژی، فواید و مضرات ویپ آشنا شویم. آیا استفاده از دستگاه ویپ مضر است؟‌ به نظر با سوال بسیار ساده‌ای روبه‌رو شده‌ایم اما پشت پرده‌ی این سوال، مسائل جزئی بسیار زیادی وجود دارد که باید در مورد آن صحبت کرد. در ابتدا سعی می‌کنیم به ساده‌ترین شکل ممکن این سوال را جواب دهیم. در ابتدا سیگار و دستگاه ویپ را با یکدیگر بررسی کرده و به تفاوت‌های آن‌ می‌پردازیم.

سیگار را می‌توان به عبارتی دیگر سوختن ماده‌ای به نام تنباکو به صورت مستقیم توسط حرارت و آتش دانست که دود آن راهی ریه‌های مصرف کنندگانش می‌شود. مواد موجود در این دود که بسیار سمی هستند نیز وارد بافت‌های ریه شده و در زمانی نه چندان طولانی مشکلات خاص خود را به وجود می‌آورند. اما دستگاه ویپ کمی متفاوت‌تر است. دودی که از دستگاه ویپ به سمت ریه‌ها می‌رود بخار مایعی است به نام ایجوس که بر روی آن قرار می‌گیرد. این مایع از مواد کاملا سالم تولید می‌شود به طوری که حتی برخی از آن‌ها را در لوازم بهداشتی و غذاهای روزمره می‌توان پیدا کرد.

هنوز نتیجه گیری کاملی از این که دستگاه ویپ برای بدن مضر است یا خیر در کشور آمریکا به دست نیامده است. اما اطلاعات بسیار زیادی در این مورد منتشر شده که کاربر می‌تواند تصمیم نهایی خود را در این رابطه بگیرد. اما بهتر است این مقاله را به سمتی دیگری پیش ببریم. اگر تاکنون سیگار نکشیده‌اید، سراغ دستگاه ویپ هم نیایید.

متاسفانه بسیاری از نوجوانانی که تاکنون سیگار نکشیده‌اند به تازگی روی به دستگاه ویپ آورده‌اند. این در حالی است که نیکوتین به کار رفته بر روی دستگاه ویپ بسیار سالم‌تر از نیکوتین سیگار است اما در هر صورت، نیکوتین ماده‌ای اعتیاد آور است. بنابراین، بهتر است کسانی که تاکنون سراغ سیگار نرفته‌اند، سراغ راه‌های جایگزین آن نظیر دستگاه ویپ هم نروند. هرگونه اعتیاد به نیکوتین مضرات خاص خود را دارد و ترک کردن آن هم به راحتی شکل نمی‌گیرد. در نتیجه، در همین ابتدا به شما می‌گوییم که دستگاه ویپ را به عنوان تفریح انتخاب نکنید.

غیرسیگاری‌ها از دستگاه ویپ استفاده نمی‌کنند

غیرسیگاری‌ها از دستگاه ویپ استفاده نمی‌کنند

خوشبختانه آمار و ارقام منتشر شده در این خصوص نشان می‌دهد که غیرسیگاری‌ها آن چنان از دستگاه ویپ استفاده نمی‌کنند. آمار منتشر شده در سال 2014 در کشور انگلستان نشان داد که تنها 1 درصد از کاربران سیگارهای الکترونیکی را غیر سیگاری‌ها تشکیل می‌دهند. در نتیجه، ما هرگز دستگاه ویپ را به غیر سیگاری‌ها پیشنهاد نمی‌کنیم.

اما از سویی دیگر، اگر جزو افراد سیگاری هستید و قصد ترک آن را دارید حتما پیشنهاد می‌کنیم خرید دستگاه ویپ را در اولویت خود قرار دهید. هنوز سازمان‌های بین المللی و پژوهش‌های انجام شده موفق به تایید این موضوع نشده‌اند اما آمارهای منتشر شده همگی حکایت از این موضوع دارند که ویپ به ترک سیگار کمک می‌کند.

تحقیقی که در سال 2016 در قاره اروپا صورت گرفت، نشان داد که بیش از 15 میلیون نفر با استفاده از سیگارهای الکترونیکی و دستگاه ویپ موفق به کاهش یا ترک کامل سیگار شده‌اند. آماری مشابه در کشور آمریکا نیز حاکی از این موضوع بوده که بیش از 52 درصد از مصرف کنندگان دستگاه ویپ موفق به ترک سیگار شده‌اند.

مضرات دستگاه ویپ کمتر از سیگار است؟

همان‌طور که گفتیم، برای جواب این سوال باید مقایسه‌ای کامل میان سیگار و دستگاه ویپ صورت بگیرد. در ابتدا با سیگار و مضرات آن شروع می‌کنیم. دودی که از سوختن تنباکو و سیگار به سمت ریه‌ها می‌رود، حاوی چندین ماده‌ی سمی است که بسیاری از آن‌ها سرطان‌زا هستند.

برخلاف تنباکو کاملا سمی سیگار، مایع قرار گرفته در دستگاه‌های ویپ به دو ماده‌ی غذایی موسوم به VG و PG مجهز شده است. حتی جدا از این که بخواهیم به سوال بالا جواب بدهیم، باید بگوییم که مقدار اعتیاد به نیکوتین در دستگاه ویپ و سیگار کاملا یکسان است. بنابراین، کسی که تاکنون سراغ نیکوتین نرفته، بهتر است هرگز سراغ دستگاه ویپ و مخصوصا سیگار نرود.

در حالی که هنوز بسیاری از محققان آمریکایی به نتیجه‌ای قاطعانه در این مورد نرسیده‌اند، تحقیقات انجام شده در دیگر کشورهای نتایج مثبتی را نشان داده‌اند. آمارهای منتشر شده در کشور انگلستان بر این موضوع تاکید داشته که دستگاه ویپ تا بیش از 95 درصد نسبت به سیگار سالم‌تر است. اما سوال اصلی اینجا پیش می‌آید که چرا محققان آمریکایی به نتیجه‌ای نرسیده‌اند؟

تحقیقات صورت گرفته تا جایی با یکدیگر تفاوت داشته‌اند که حتی در برخی از آن‌ها دستگاه ویپ را تولید کننده‌ی ماده‌ی شیمیایی تحت عنوان فرمالدهید دانسته‌اند. هر چند در بسیاری از تحقیقات دستگاه ویپ فاقد هرگونه ماده‌ی سمی بوده است. پس چرا چنین تفاوت‌هایی در تحقیقات مربوط به دستگاه ویپ دیده می‌شود؟

آیا مضرات دستگاه ویپ کمتر از سیگار است؟

محققان به تازگی دریافته‌اند که نوع دستگاه استفاده شده می‌تواند عامل مهمی در سالم‌تر بودن آن نسبت به سیگار باشد. هیچ کس نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن تکنولوژی مورد استفاده در دستگاه‌های ویپ به سوال بالا پاسخ دهد. در بسیاری از تحقیقات صورت گرفته، توجه زیادی به نوع دستگاه و سیگارهای الکترونیکی نشده بود. در واقع، حتی در برخی از این تحقیقات دستگاه ویپ مورد استفاده هرگز به دست کاربران عادی نرسیده است. بهترین مثال برای جمله‌ی آخر را می‌توان به ادعای وجود فرمالدهید در سیگارهای الکترونیکی دانست.

آیا فرمالدهید واقعا در سیگارهای الکترونیکی وجود دارد؟

گفته می‌شود محققان معمولا از روش‌های غیر معمول برای به دست آمدن نتایجی منفی در مورد سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، پژوهشی که در سال 2015 صورت گرفت نشان داد که سیگارهای الکترونیکی حاوی ماده‌ای خطرناک تحت عنوان فرمالدهید هستند. این ماده وقتی که دستگاه در میزان حداکثری ولتاژ قرار داشت مشخص شده است. اما در همین تحقیق هنگامی که ولتاژ دستگاه به حد منطقی نظیر 3.3 ولت رسیده هیچ گونه ماده سمی در آن دیده نشده است. طبیعتا هیچ کدام از کاربران ویپ از ولتاژهای غیرمنطقی استفاده نمی‌کنند چرا که باعث ایجاد طعم سوختگی و بسیار بدی می‌شود. بنابراین لازم است به این دو نکته توجه کرد:

 • تنها در صورتی ماده‌های سمی از دستگاه ویپ منتشر می‌شود که کویل‌ های این دستگاه مورد فشار بیش از حد قرار بگیرند یا دستگاه بیش از حد گرم شود.
 • در میزان قدرت منطقی دستگاه که در مشخصات فنی آن دیده می‌شود هیچ گونه ماده سمی منتشر نخواهد شد.

به طور کلی، از هر محصولی می‌توان به شکلی استفاده کرد که برای بدن‌مان ضرر داشته باشد. هیچ شکی نیست که نوع دستگاه و نحوه‌ی استفاده از آن نقش بسیار پررنگی در میزان سلامتی دستگاه ویپ دارد. اگر از دستگاه ویپ خاصی استفاده می‌کنید، حتما طبق توضیحات سازنده عمل کنید و دستگاه را تحت فشار قرار ندهید. فقط از محصولات اصل و قابل اطمینان استفاده کنید. اگر از مادهای ساب‌اهم استفاده می‌کنیم، حتما رابطه‌ی میان ولتاژ و میزان مقاومت اتومایزر را بررسی کنید و اطلاعات خود را هر روز بیشتر کنید.

مزایا و مضرات دستگاه ویپ:

از مزایای دستگاه ویپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هیچ‌گونه سوخت مستقیمی صورت نمی‌گیرد؛ در نتیجه ماده‌ی سمی وارد بدن نمی‌شود
 • بوی بد سیگار را ندارد؛
 • اطرافیان از دود آن آسیب نمی‌بینند؛
 • فاقد مواد شیمیایی نظیر آمونیاک است که معمولا برای تنباکو استفاده می‌شود؛
 • ایجوس‌ها به همراه مقادیر مختلف نیکوتین موجود هستند و مصرف نیکوتین توسط کاربر کاملا کنترل می‌شود؛
 • ویپینگ بسیار ارزان‌تر از سیگار است؛
 • تنوع در مدل دستگاه‌ها و تکنولوژی ساخت
 • تنوع بیشتر در طعم و مزه‌های جویس ویپمزایا و مضرات دستگاه ویپ:

از مضرات دستگاه ویپ نیز می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • شامل نیکوتین
 • استفاده از برخی دستگاه‌ها پیچیدگی خاص خود را دارد؛
 • برخی افراد به نیکول موجود در کویل حساسیت دارند؛
 • برخی از افراد در کنار دستگاه ویپ راحت نیستند؛
 • عوارض جانبی ویپ نظیر خشک شدن دهان ( در مقایسه با سرطان‌زا بودن سیگار! )

آیا ویپ بدون نیکوتین مضر است؟

سازمان بهداشت جهانی نیکوتین را به عنوان ماده‌ی اصلی اعتیاد آور در محصولات تنباکویی معرفی کرده است. به همین علت، سازمان مورد اشاره قوانین و مقررات مخصوصی را در رابطه با محصولات تنباکویی وضع کرده است. اما آیا ویپ بدون نیکوتین برای شما ضرر دارد؟ اگر نیکوتین مشکل اصلی است، آیا ویپ بدون نیکوتین سالم‌تر است؟ صبر کنید؛‌ آن‌چنان هم موضوع ساده به نظر نمی‌رسد.

نیکوتین یکی از اصلی‌ترین ماده‌های اعتیاد آور سیگار محسوب می‌شود. اما نیکوتین تا چه مقدار برای بدن ضرر دارد؟ نیکوتین خود به تنهایی تنها یک محرک محسوب می‌شود و اصلا جزو ماده‌های سرطان‌زا سیگار نیست. خطرناک‌ترین موادی که از سیگار وارد بدن می‌شوند، در واقع در حین پروسه‌ی سوختن تنباکو شکل می‌گیرند. بنابراین، در صورتی که بتوان حرارت مستقیم و سوختن تنباکو را حذف کرد، می‌توان گفت که با محصولی کاملا سالم طرف هستیم.

ویپ بدون نیکوتین را می‌توان برای کاربرانی به کار برد که به مرور زمان مقدار مصرف نیکوتین خود را پایین آورده‌اند. اگر به دنبال این هستید که ویپ بدون نیکوتین را حداقل برای یک بار هم که شده امتحان کنید و اگر تاکنون سیگار نکشیده‌اید، هرگز این کار را نکنید. پژوهشگران آمریکایی هنوز به نتیجه‌ی کاملی نرسیده‌اند اما ریه‌های شما قطعا عملکرد بهتری را بدون دود خواهند داشت.

آیا ویپ بدون نیکوتین مضر است؟

علاوه بر این، وابستگی‌های روحی نیز می‌تواند تاثیرات منفی خود را بگذارد. شاید با استفاده از ایجوس‌های 0 میلی گرمی به دستگاه ویپ اعتیاد پیدا نکنید، اما ممکن است وابستگی روحی به آن ایجاد شود. عدم داشتن پول کافی برای خرید ایجوس یا دستگاه ویپ و لوازم جانبی آن نیز یکی دیگر از مشکلات کسانی است که دستگاه ویپ را فقط برای تفریح انتخاب کرده‌اند. بنابراین، بار دیگر می‌گوییم در صورتی که قبلا سیگاری نبوده‌اید، هرگز دستگاه ویپ را امتحان کنید. دستگاه ویپ برای کسانی ساخته شده که تصمیم محکمی را برای ترک سیگار دارند تا بتوانند به مرور زمان مقدار مصرف نیکوتین را به صفر برسانند.

ریه‌ی پاپکورنی و ماده‌ای شیمیایی تحت عنوان دی استیل:

ریه‌ی پاپ کورنی که نام علمی آن برونشیولیت انقباضی یا انسدادی است به عارضه‌ای گفته می‌شود که بر اساس استنشاق یک طعم دهنده‌ی کره‌ای برای درست کردن پاپ کورن به وجود می‌آید. این بیماری ریوی به خاطر ماده‌ای شیمیایی تحت عنوان دی استیل ریه‌ی فرد را از کار می‌اندازد و بسیاری از افرادی که در کارخانه‌جات پاپکورن کار می‌کردند، به این بیماری مبتلا شدند.

پیش از این، دی استیل بر روی برخی از جویس‌ های ویپ مورد استفاده قرار می‌گرفت. به همین علت، نگرانی‌هایی در این زمینه به وجود‌ آمد تا کاربران دستگاه ویپ از بیماری ریه‌ی پاپکورنی در امان باشند. پیشنهاد می‌شود جویس‌ هایی را خریداری کنید که فاقد دی استیل باشند. لازم به ذکر است که اگر ایجوس خود را از برندی معتبر و وب‌سایت نشت آپ خریداری کنید، مشکلی از این بابت نخواهید داشت چرا که برند‌های معتبر از چنین موادی در محصولات خود استفاده نمی‌کنند.

با این حال، هنوز مدرکی مبنی بر این که دیاستیل موجود در ویپ جویس برای بدن ضرر دارد یا خیر پیدا نشده است. در هر صورت، بهتر است ایجوس‌هایی را خریداری کنید که فاقد این نوع ماده باشند. جالب است بدانید که در دود سیگار همین ماده وجود دارد و مقدار آن نسبت به برخی ایجوس‌ها نیز بسیار بیشتر است. در پایان، تاکنون هیچ گونه فردی مبتلا به این بیماری که از دستگاه ویپ استفاده کرده باشد پیدا نشده است.

آیا ویپینگ اعتیاد آور است؟

خب اگر نیکوتین اعتیاد آور هست، پس آیا ویپینگ نیز اعتیاد دارد؟ محققان بر این باورند که نیکوتین کاملا اعتیاد آور است. از سویی دیگر، به تازگی تحقیقاتی صورت گرفته که نیکوتین آن‌چنان که تصورش می‌شود اعتیاد آور نیست هر چند هنوز در مورد این موضوع توافقی صورت نگرفته است. با این حال، بسیاری از تحقیقات انجام شده اعتیاد ویپ را کمتر از اعتیاد سیگار دانسته‌اند.

آیا ویپینگ اعتیاد آور است؟

یکی از این تحقیقات که در سال 2017 در دانشگاه پن‌استیت صورت گرفته نشان می‌دهد که ویپینگ اعتیاد بسیار کمتری نسبت به سیگار دارد. این تحقیق بر روی بیش از 30 هزار نفر از مصرف کنندگان ویپ و سیگار صورت گرفته است. پژوهش‌گران این تحقیق به این نتیجه رسیدند که دستگاه ویپ برخلاف سیگار، وابستگی بسیار کمتری ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، افراد بعد از بلند شدن از خواب نیاز کمتری به استفاده از ویپ داشتند در حالی که این مسئله برای سیگار کاملا برعکس است. این تحقیق، عدم اعتیاد ویپ را تایید نکرده بلکه میزان آن را نسبت به سیگار کمتر دانسته است.

جمع‌بندی: آیا مضرات دستگاه ویپ کمتر از سیگار است؟

بار دیگر به همان سوال ابتدایی خود می‌رسیم. آیا مضرات دستگاه ویپ کمتر از سیگار است؟ حالا وقت آن رسیده تا براساس اطلاعاتی که در اختیارتان گذاشتیم تصمیم نهایی را بگیرید و به این سوال پاسخ دهید. همان‌طور که گفتیم، دستگاهی که استفاده می‌کنید و نوع مایع ایجوس می‌تواند بر روی جواب این سوال تاثیر داشته باشد. از استفاده از محصولات بی کیفیت کاملا خودداری کنید و سعی کنید دستگاهی را انتخاب کنید که کاملا مناسب شما باشد.

اگر سیگاری نبوده‌اید و نیستید، هرگز به سراغ دستگاه ویپ نیز نیایید. اما اگر سیگاری هستید و قصد ترک آن را دارید، حتما دستگاه ویپ را جزو گزینه‌های خود قرار دهید. حتی سخت‌ترین منتقدان دستگاه ویپ نیز بر این باورند که این نوع دستگاه‌ها ضرر کمتری نسبت به سیگار دارند. به هر حال، دنیای ویپ، دنیای تازه‌ای است که هنوز هم جای تحقیق و آزمایش بیشتری دارد اما تاکنون هیچ‌گونه ضرر شدیدی نظیر سیگار بر روی این تکنولوژی مشاهده نشده است.

خرید دستگاه ویپ

نکته‌ای که می‌تواند به‌عنوان سخن آخر این نوشتار عنوان شود این است که با وجودی که ویپ می‌تواند به‌نسبت سیگار کم‌تر عوارض داشته باشد، اگر از ویپ‌های تقلبی و بدل استفاده شود حتی این امکان وجود دارد که خطراتی بیش از سیگار گریبان سلامت را بگیرند. این نکته، دقت بالا در خرید ویپ را ضروری می‌سازد. اگر به دنبال خرید ویپ هستید باید سعی کنید از فروشگاهی معتبر این کار را انجام دهید و از اصل‌بودن کالا مطمئن شوید.

به دنبال هر ویپ و هر ایجویسی که باشید، با هر بازه‌ی قیمت و هر معیاری دیگر، می‌توانید آن را در فروشگاه نشت آپ پیدا کنید. خرید ویپ از فروشگاه نشت آپ می‌تواند آغازی باشد بر سایر خریدهای شما از نشت آپ، چرا که تماماً رضایت شما جلب خواهد شد.

خرید ویپ و ایجویس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا