اخبار فناوری

مشخصات رم کامپیوتر

مشخصات رم کامپیوتر و اطلاعات مربوط به مشخصات رم کامپیوتر ، موضوعی است که در این مقاله قصد داریم آن را بررسی کنیم. به طور کل رم، مادربرد، هارد، سی پی یو و . . . از قطعاتی است که از اهمیت بسیار زیادی در عملکرد کامپیوتر یا لپ تاپ شما دارد. فعالیت گسترده این قطعات صرفا در لپ تاپ یا کامپیوتر خلاصه نمی‌شوند. از محصولات دیگری که این قطعات در آن‌ها وجود دارد، می‌توان به نسل جدید گوشی‌های هوشمند، تبلت، آی‌پدها و دیگر محصولات مشابه اشاره کرد. نقش‌های مهم و متنوع این قطعات از دلایلی است که کاربران اقدام به استفاده از برترین‌ها در زمینه قطعات الکترونیکی می‌کنند. مشخصات رم کامپیوتر و اطلاعات مربوط به آن از عواملی است که قصد داریم در این بلاگ آن را مورد بررسی قرار دهیم. مشخصات رم کامپیوتر و فرایند مربوط به قیمت و خرید آن را می‌توانید از طریق سایت نشت آپ پیگیری کنید.

اطلاعات کلی درباره مشخصات رم کامپیوتر :

همانطور که می‌دانید، برای این که یک سیستم از عملکرد مناسبی برخوردار باشد، به این نیاز دارد تا تمامی اجزای آن به بهترین شکل ممکن وظابف مربوط به خود را انجام دهند. اتحاد و کیفیت بالای تمامی اجزای یک تیم، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همین موضوع دلیلی است تا بسیاری از این سیستم‌ها موفق و قوی عمل می‌کنند. درباره محصولات الکترونیکی نیز این موضوع تا حدود بسیار زیادی صدق می‌کند. قطعات و بخش‌های مختلف این محصولات باید بسیار قوی کار کنند تا بتوانند از نظر فعالیت به یکی از برترین‌ها در زمینه تخصصی خود تبدیل شوند. این موضوع را نباید فراموش کرد که کیفیت و عملکرد بالای این قطعات نیز از اهمیت زیادی دارد. اگر یک محصول از نظر کیفیت قطعات قوی نداشته باشد، نمی‌توان انتظار فعالیت مشخص و دقیق را از آن داشت.

برای این که بتوانید یک سیستم مستحکم و مناسب داشته باشید باید حتما عوامل و موارد بسیار زیادی در این زمینه وجود داشته باشند. یکی از این موارد استفاده از برترین‌ها در زمینه قطعات است. هر کدام از این قطعات نیز عملکرد و فعالیت تخصصی دارند. برای استفاده از برترین قطعات، شناسایی ویژگی و عملکرد این قطعات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم تا ادامه مقاله مشخصات رم کامپیوتر را حتما مطالعه کنید.

رم کامپیوتر جزو آن دسته از قطعاتی است که وظیفه‌ای بسیار مهم را در یک سیستم الکترونیکی به نام کامپیوتر بر عهده دارد. بسیاری از برندهای بین المللی در زمینه تولید کامپیوتر و لپ تاپ بر این موضوع واقف بوده و از بهترین نمونه‌های موجود رم برای محصولات خود استفاده می‌کنند. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که وجود رم کامپیوتر در یک سیستم به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. یکی از این موارد سیستمی است که قطعه بر روی آن پیاده شده و مشخصات رم کامپیوتر در آن وجود خواهد داشت. بسیاری از کمپانی‌های فعال در زمینه طراحی و ساخت کامپیوتر از قطعاتی مشخص و با کیفیت بالا در بدنه کامپیوتر و لپ تاپ خود استفاده می‌کنند.

این محصولات از نظر کیفیت و فعالیت کلی از وضعیت مناسبی برخوردار هستند اما نکته مثبتی که درباره کامپیوترهای تولید شده توسط شرکت‌های بزرگ وجود دارد، امکان تعویض این محصولات است. این امکان برای کاربران وجود دارد تا بتوانند به راحتی قطعات الکترونیکی موجود در سیستم را تغییر داده و به نمونه دلخواه خود ارتقا دهند. این موضوع درباره رم کامپیوتر نیز صدق می‌کند. البته نکته‌ای که اشاره به آن اهمیت بسیار زیادی دارد، آشنایی به مشخصات رم کامپیوتر موردنظر شما است. پس از شناسایی این موضوع می‌توانید نسبت به خرید یک رم کامپیوتر مناسب اقدام کنید.

دلایل متفاوتی نیز وجود دارد که بسیاری از افراد نسبت به خرید یک رم کامپیوتر جدید اقدام می‌کنند. قبل از این که بخواهید نسبت به تغییر قطعه موردنظر خود اقدامی کنید، حتما مشخصات رم کامپیوتر موردنظر خود را مطالعه کنید. این موضوع تا حدود بسیار زیادی دید شما را نسبت به یک انتخاب خوب باز خواهد کرد. می‌توانید از طریق فروشگاه آنلاین نشت آپ نسبت به خرید و کسب اطلاعات تخصصی درباره مشخصات رم کامپیوتر ، اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید. پس از این موضوع می‌توانید به راحتی و با دیدی باز مادربرد موردنظر خود را خریداری کنید.

دومین موضوع شناسایی مشخصات کلی درباره کامپیوتر و یا لپ تاپ است. باید نسبت به دیگر قطعات موجود در سیستم الکترونیکی کامپیوتر یا لپ تاپ خود اطلاعات لازم را به دست آورده و سپس رم کامپیوتر را خریداری کنید. به عنوان مثال عدم شناسایی اطلاعات کافی درباره مادربرد یا سی پی یو کامپیوتر خود و خرید یک رم، تصمیمی بسیار اشتباه است.

اگر بخواهیم با یک مثالی تخصصی‌تر درباره این موضوع به شما اطلاعاتی دهیم، می‌توانیم به نوع رم انتخابی اشاره کرد. به عنوان مثال خرید یک رم DDR برای کامپیوتری که از مادربرد گیمینگ و سی پی یو قوی برخوردار است، تصمیمی بسیار اشتباه است. جدا از عدم تطابق قطعات موجود در سیستم، احتمال وجود آسیب نیز به دیگر قسمت‌های کامپیوتر مانند کیس نیز وجود دارد. حتما سعی کنید مشخصه‌های کلی درباره قطعات موجود در کامپیوتر را شناسایی کرده و سپس نسبت به کسب اطلاعات بیشتر درباره مشخصات رم کامپیوتر موردنظر خود اقدامات لازم را انجام دهید.

توجه به این موضوعات برای خرید یک رم کامپیوتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. حتما سعی کنید در این زمینه با فردی متخصص مشورت کرده و سپس نسبت به خرید و آگاهی درباره مواردی مانند مشخصات رم کامپیوتر موردنظر خود اقدام کنید. کمپانی‌های بسیار زیادی در بازار بین المللی وجود دارند که رم کامپیوتر تولید می‌کنند. ابتدا باید درباره کمپانی و مشخصات کلی درباره رم موردنظر خود داشته باشید. پس از آگاهی از این موارد، توجه و شناسایی شرکت یا فروشگاه‌های معتبر نسبت به خرید قطعه است. فروشگاه آنلاین نشت آپ این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید به راحتی مشخصات رم کامپیوتر موردنظر خود را به دست آورید و سپس با دیدی باز برای خرید اقدام کنید. کیفیت بالای محصولات و سرعت بالا در تحویل از دلایلی است که می‌توانید به این فروشگاه اطمینان کنید.

رم چیست و درباره مشخصات رم کامپیوتر چه چیزی می‌دانید؟

کم‌تر کسی در عصر دیجیتال وجود دارد که تابحال اسمی از رم کامپیوتر نشنیده باشد. این قطعه الکترونیکی همانند مواردی مثل سی پی یو، مادربرد و پردازنده گرافیکی از اهمیت بسیار زیادی در یک سیستم الکترونیکی مانند لپ تاپ یا کامپیوتر دارد. در گذشته‌ای نه چندان دور در کامپیوتر وجود رم قوی چندان از اهمیت خاصی برخوردار نبود. بسیاری از نیازهای کاربران با یک رم ساده نیز حل می‌شد؛ اما امروزه بسیاری از کامپیوترها با رم‌هایی بسیار قوی وارد بازار می‌شوند. قبل از این که به دیگر موارد درباره مشخصات رم کامپیوتر و نقش آن در یک سیستم بپردازیم، بهتر است یک توضیح کلی درباره رم کامپیوتر بدهیم.

اگر بخواهیم به زبانی ساده درباره رم کامپیوتر توضیح دهیم، می‌توان به توانایی این قطعه الکترونیکی در ذخیره اطلاعات به صورت موقتی اشاره کرد. این قطعه الکترونیکی به صورت موقتی و همینطور تصادفی داده‌ها را در خود ذخیره می‌کند. پس از این موضوع رم اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کاربران با استفاده از رم می‌توانند اطلاعات خود را بر روی کامپیوتر ذخیره کنند.

درباره عملکرد و اهمیت رم کامپیوتر هر چه بگوییم، کم گفته‌ایم. رم کامپیوتر در یک سیستم به طور کل بر روی مادربرد و نزدیک سی پی یو قرار می‌گیرد. این قطعه در تمام لحظات فعالیت کامپیوتر، با سی پی یو و سایر قطعات مانند مادربرد و پردازنده گرافیکی در ارتباط است. نقش و عملکرد بسیار بالای رم‌های کامپیوتر به حدی مهم و بالا بوده که همچنان این قطعه الکترونیکی به عنوان انتخاب اول برای قرار گرفتن در سیستم و بر روی مادربرد است. امروه اس اس دی‌ با کیفیت و عملکرد متعدد در بازار وجود دارد اما همچنان رم‌های کامپیوتر حرف اول را می‌زنند.

این قطعه با کیفیت و عملکرد بسیار بالای خود سرعت قطعاتی مانند مادربرد را نیز افزایش می‌دهد. پس از قرارگیری رم کامپیوتر بر روی شیار خود بر روی مادربرد، این امکان را برای مادربرد به وجود خواهد آورد تا اطلاعات را با سرعت بسیار بالایی بدون نیاز به هیچگونه هارد دیسک می‌دهد. سرعت پردازش اطلاعات در رم کامپیوتر از هارد درایوهای موجود در این سیستم بسیار بالاتر است. البته این موضوع را از یاد نبرید که توجه به مشخصات رم کامپیوتر موردنظر شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا بسیاری از رم‌های کامپیوتر در بازار وجود دارند که از نظر سرعت در وضعیت پایین‌تری نسبت به هارد درایو‌ها قرار دارند. به همین دلیل بهتر است حتما نسبت به مشخصات رم کامپیوتر و لپ تاپ موردنظر خود اطلاعات کافی داشته و سپس برای خرید آن اقدام کنید. توجه به این موضوع بسیار حیاتی است و حتما سعی کنید آن را برای خرید یک رم کامپیوتر در نظر داشته باشید.

در زمینه ذخیره اطلاعات توسط این قطعه، ویندوز نیز بر روی رم کامپیوتر اجرا می‌شود. وجود ویندوز بر روی رم کامپیوتر دلیلی است که بخشی از فضای رم شما پر شود. البته جای نگرانی نیست. امروزه با پیشرفت محصولات الکترونیکی، قطعات موجود در آن نیز دسخوش تغییر شدند. به طور کل رم کامپیوتر دارای ویژگی و عملکرد گسترده‌ای است اما هرچه میزان ظرفیت این قطعه بالاتر باشد، امکانات ارایه شده توسط آن افزایش داشته و دیگر نیازی به ارتقا رم نخواهید داشت. درصورتی که ظرفیت رم کامپیوتر رو به پر شدن بود و دیگر توانایی حذف اطلاعات خود را نداشتید، ارتقا رم کامپیوتر اقدامی هوشمندانه به حساب خواهد آمد. امروزه نیاز برای ارتقا رم کامپیوتر به لطف وجود برنامه‌های با کیفیت و حافظه بالا، این نیاز را برای کاربران به وجود آورده است تا هرچه بیشتر نسبت به ارتقا رم کامپیوتر دست به کار شوند.

شرکت‌ها و برندهای تولید کننده :

قبل از این که بخواهید نسبت به خرید یک رم کامپیوتر شروع به جست و جو کنید، این موضوع را حتما به خاطر داشته باشید که انتخاب برند تولید کننده رم کامپیوتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دلیل این موضوع نیز مشخصات رم کامپیوتر تولید شده توسط برند مربوطه است. به طور کل رم کامپیوتر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین خاطر حتما سعی کنید در ابتدا شرکت تولید کننده مناسب برای کامپیوتر خود را شناسایی کرده و سپس مشخصات رم کامپیوتر موردنیاز خود را در آن جست و جو کنید.

شرکت‌های بسیار زیادی در زمینه تولید رم کامپیوتر فعالیت می‌کنند. کمپانی‌هایی نظیر اپیسر، گیل، تیم گروپ، کورسیر، کینگستون، شرکت بزرگ سامسونگ، زیلین، کروشیال، گیگابایت، اچ پی، جی اسکیل، ای دیتا و . . . از کمپانی‌های فعال در زمینه تولید این قطعه الکترونیکی هستند. البته بسیاری از کمپانی‌های اشاره شده در شاخه تولید رم لپ تاپ و سرور نیز جزو برترین‌های بازار بین المللی شناخته شده‌اند.

اکثر قطعات تولید شده توسط این قبیل شرکت‌ها ساختاری شبیه به محصولات موردنظر آن‌ها دارد. به همین دلیل اگر مشخصات رم کامپیوتر موردنظر شما با برند کامپیوتر یکی باشد، از نظر عملکرد، سیستم شما حتما بهتر از قبل عمل خواهد کرد. در صورتی که رم کامپیوتر مدنظر از نظر شرکت طراح با برند کامپیوتر تفاوت دارد، توجه به مشخصات رم کامپیوتر که می‌خواهید برای سیستم خود استفاده کنید، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

جدا از این موارد، مشخصه‌های دیگری نیز در انتخاب یک مادربرد مهم است که حتما باید نسبت به آن اطلاعات داشته باشید تا بتوانید رم کامپیوتر مناسب و کاربردی برای سیستم خود انتخاب کنید. قطعات و اجزایی که در یک رم کامپیوتر وجود دارد، از عواملی است که نقش به سزایی در انتخاب نهایی شما خواهد داشت. این موضوع کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد که بتوانید مشخصات رم کامپیوتر موردنظر خود را کاملا شناسایی کرده و سپس یک انتخاب مناسب برای سیستم خود داشته باشید.

ساختار و مشخصات رم کامپیوتر را حتما قبل از خرید درنظر بگیرید :

به طور کل تمامی قطعات الکترونیکی که خود به عنوان یک سیستم کوچک در یک سیستم بزرگتر فعالیت می‌کنند، دارای مشخصه‌های ساختاری مشخص و خاصی هستند. این مشخصه‌ها نقش بسیار زیادی در انتخاب یک قطعه برای محصول شما خواهد داشت. رم کامپیوتر نیز از این قاعده مستثنی نیست. داشتن اطلاعات کافی درباره مشخصات رم کامپیوتر به طور کل نیازمند داشتن اطلاعات کافی درباره بدنه و ساختار رم است. به همین دلیل اطلاعاتی در این زمینه برای شما فراهم کرده‌ایم.

اولین موضوع که در آگاهی بیشتر درباره مشخصات رم کامپیوتر کمک خواهد کرد، بحث ساختار و بدنه رم کامپیوتر است. از نظر ساختار و سایز، به طور کل رم‌ها را به دو دسته DIMM و SO-DIMM وجود دارد. از نظر سایز ماژول و نوع کاربرد، این دو نمونه عامل به وجود آوردن تفاوت بین مدل‌های مختلف میان رم‌ها هستند. تفاوت‌هایی که کمک زیادی به شما در زمینه شناخت مشخصات رم کامپیوتر موردنظر می‌کند. به طور کل نمونه DIMM برای کامپیوترها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل رم‌ها ماژول‌های بزرگتری دارند و بیشتر برای ابرکامپیوترها یا همان کامپیوترهای دسکتاپ استفاده می‌شوند. نمونه بعدی به دلیل کوچک بودن اندازه و ماژول، گزینه‌ای بسیار کلیدی برای لپ‌تاپ و کامپیوترهای معمولی هستند. پس اگر علاقه مند به خرید رم برای کامپیوتر منزل یا محل کار خود هستید، از رم‌های کامپیوتر با بدنه SO-DIMM استفاده کنید.

از دیگر مواردی که باید درباره مشخصات رم کامپیوتر بدانید تا بتوانید خرید هوشمندانه‌ای داشته باشید، می‌توان به ظرفیت رم این قطعه الکترونیکی اشاره کرد. به طور کل رم کامپیوتر وظیفه ذخیره اطلاعات را بر عهده دارد. اهمیت این موضوع به حدی است که بسیاری از کاربران نسبت به ارتقا رم برای کامپیوتر محل زندگی یا کار خود پس از گذشت مدتی اقدام می‌کنند. همانطور که به آن اشاره شد، امروزه با پیشرفت علم و ظهور بازی و برنامه‌های کاربردی متنوع با گرافیک بسیار بالا توجه طیف گسترده‌ای از کاربران را به خود جلب کرد. استفاده از این موارد نیازمند داشتن یک سیستم پردازش و ذخیره اطلاعات قوی است.

در گذشته بسیاری از کامپیوتر و گجت‌های الکترونیکی، رم‌های ساده با ظرفیت پایین داشتند. دلیل پایین بودن میزان حافظه این رم‌ها نیز به دلیل عدم وجود نیاز برای کاربران بود. به همین دلیل شرکت‌های تولید کننده در زمینه کامپیوتر و قطعات وابسته به آن مانند رم، نیازی به افزایش ظرفیت نمی‌دیدند. خود کاربر نیز می‌توانست از طریق مشخصات رم کامپیوتر خود به این موضوع پی ببرد. اما امروزه داستان جور دیگری است. در 10 سال گذشته اکثر کامپیوترها، رم‌های کامپیوتر با کیفیت بسیار بالا خواهید دید. در گذشته بیشتر رم‌های کامپیوتر ظرفیت‌های بسیار پایینی داشتند اما امروزه از این موضوع خبری نیست.

اکثر رم‌های کامپیوتر در ظرفیتی مانند 8، 16 و یا حتی 32 گیگابایت نیز عرضه می‌شوند. به طور کل اگر علاقه مند به استفاده از رم کامپیوتر با کیفیت مناسب هستید، پیشنهاد ما خرید یک رم کامپیوتر با ظرفیت 8 گیگابایت است. این رم بسیاری از نیازهای شما را از یک قطعه الکترونیکی ذخیره کننده اطلاعات رفع می‌کند. اگر گیمر یا یک طراح بسیار حرفه‌ای هستید و می‌خواهید از رم با ظرفیت بالا برخوردار شوید، باید حداقل رم با ظرفیت 16 گیگابایت برای سیستم خود تهیه کنید. استفاده از یک رم با ظرفیت بالا به شما در افزایش سرعت پردازش اطلاعات کمک بسیار زیادی خواهد کرد. این موضوع برای رم نیز در ذخیره اطلاعات با سرعت بیشتر بسیار موثر است. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که آگاهی از مشخصات رم کامپیوتر نقش بسیار زیادی در تصمیم‌گیری نهایی شما خواهد داشت.

جدا از بحث ظرفیت، پیکربندی و نوع کانال‌های موجود در یک رم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. رم‌های کامپیوتر تولید شده در بازار اکثرا تک کاناله، دو کاناله و چهار کاناله هستند. کانال در رم نقش بسیار موثری در سرعت و میزان پردازش اطلاعات دارد. اگر علاقه مند به داشتن سرعت بالا در ذخیره اطلاعات خود هستید، پیشنهاد ما به شما رم کامپیوتر با دو کانال است. تعداد کانال‌های موجود را می‌توانید از طریق مشخصات رم کامپیوتر موردنظر خود به دست آورید. این عامل تاثیر بسیار زیادی در داشتن یک انتخاب موثر خواهد داشت. اگر علاقه مند به خرید یک رم کامپیوتر هستید، حتما بحث کانال را درنظر بگیرید. بهتر است به جای یک رم تک کاناله با ظرفیت بالا، یک رم با ظرفیت پایین‌تر از نمونه اول اما با تعداد کانال بیشتر خریداری کنید. حداقل کانال پیشنهادی ما به شما رم‌های کامپیوتر دو کاناله است.

نوع حافظه رم از گذشته موضوعی بوده که کاربران چندان توجهی به آن نداشتند اما این عامل تاثیر بسیار زیادی در داشتن یک رم کامپیوتر خوب خواهد داشت. به طوری که بسیاری از عملکرد یک رم کامپیوتر تاثیر مستقیمی از نوع حافظه می‌پذیرد. نوع حافظه را می‌توانید از طریق مشخصات رم کامپیوتر خود شناسایی کنید. شناسایی و توجه به این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. انتخاب هر رم کامپیوتری برای سیستم شما امکان پذیر نمی‌باشد. دلیل این موضوع نیز نوع حافظه است. حال سوال درباره نوع حافظه رم کامپیوتر پیش می‌آید.

نوع حافظه رم کامپیوتر به نوع و تعداد پین‌های موجود در یک رم گفته می‌شود که هرکدام نسبت به نمونه قبلی خود می‌تواند متفاوت باشد. نوع حافظه در رم‌های کامپیوتر متفاوت است و هرکدام عملکرد و فعالیت متفاوتی نسبت به دیگر نمونه‌ها دارد. برای این که این موضوع را کاربران بهتر متوجه شوند، نوع حافظه‌های رم را به وسیله استاندارد DDR از یک دیگر جدا کرده‌اند. این استاندارد نقش بسیار مثبتی در عدم ایجاد مشکل در انتخاب یک رم کامپیوتر تا به اینجای کار داشته است. اگر بخواهیم به طور خلاصه تفاوت هر رم کامپیوتر را در مقایسه با نمونه مشابه خود بیان کنیم، می‌توان به شماره DDR آن توجه کنیم.

در کل رم‌های کامپیوتر در نوع DDR2، DDR3، DDR4 بسیار رواج دارند. البته در مدت زمان نه چندان دور، رم‌های کامپیوتر با استاندارد DDR نیز وجود داشتند. این نوع از رم‌ها در ذخیره اطلاعات در دوره خود انتخاب اکثر کاربران بودند اما با پیشرفت علم و تکنولوژی‌های موجود در کامپیوترها، استفاده از یک نمونه مناسب بیش از پیش حس می‌شد. به همین دلیل رم‌های کامپیوتر در نوع DDR2 وارد بازار شدند. در مقایسه با نمونه قبلی، این رم‌ها سرعت و عملکرد بسیار بالایی دارند. پس از گذشت زمانی و به دلیل استفاده از بهترین تکنولوژی‌ها در بازار بین المللی، نیاز به رم با ظرفیت و سرعت پردازش بالاتر، بیش از پیش حس شد. مشخصات رم کامپیوتر DDR2 را می‌توانید از طریق تعداد پین‌ها و همچنین عملکرد کلی آن در سیستم خود درک کنید.

نمونه DDR3 و DDR4 همگی از نظر عملکرد به میزان بسیار زیادی در مقایسه با نمونه‌های قدیمی بهتر عمل می‌کنند. سرعت بالا در پردازش و  ذخیره اطلاعات یکی از دلایلی است که رم کامپیوتر از نظر عملکرد توانسته به یک گزینه بسیار مناسب در بازار تبدیل شود. بسیاری از سیستم‌های گیمینگ و طراحی محور از این نمونه رم‌ها در ساختار خود دارند. در کل اگر بخواهیم نمونه‌های DDR را باهم مقایسه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که در نمونه‌های جدیدتر سرعت پردازش و ذخیره اطلاعات بالاتر از نمونه‌های از قبیل DDR و DDR2 است.  میزان تاخیر در پردازش اطلاعات در رم‌های نسل جدید به مراتب پایین‌تر از نمونه‌های قدیمی است. همین موضوع یکی از عوامل بسیار مهم برای انتخاب رم‌های کامپیوتر DDR4 توسط گیمر و طراحان گرافیک است. برای این که بتوانید اطلاعات دقیق‌تری درباره مشخصات رم کامپیوتر به دست آورید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید.

جدا از موارد یاد شده، از دیگر نکاتی که باید در قالب مشخصات رم کامپیوتر به آن توجه داشته باشید، سرعت و زمان بندی تاخیر یک رم کامپیوتر است. اهمیت و توجه به این موضوع کمک بسیار زیادی به شما در انتخاب یک گزینه مناسب برای خرید رم کامپیوتر خواهد کرد. سرعت ذخیره اطلاعات و دیگر موارد مربوط به آن از عواملی است که یک رم کامپیوتر را نسبت به نمونه‌های دیگر متمایز می‌کند.

سرعت انتقال و ذخیره اطلاعات در رم کامپیوتر توسط مگاهرتز اندازه گیری می‌شود. اطلاعات مربوط به سرعت انتقال در قطعه را می‌توانید به وسیله مشخصات رم کامپیوتر شناسایی کنید. سرعت رم دارای عدد مشخصی نیست و در یک بازه زمانی ممکن است پایین و در بازه‌ای دیگر ممکن است سرعت بالایی داشته باشد. عواملی مانند ماژول، تعداد پین‌ها، میزان حافظه، اندازه، پیکربندی و دیگر موارد مشابه بر افزایش یا کاهش سرعت عملکرد رم کامپیوتر در انتقال اطلاعات تاثیرگذار است.

جدا از این موارد یک موضوع دیگر نیز در زمینه شناخت مشخصات رم کامپیوتر وجود دارد و آن نیز میزان تاخیر است. همانطور که به آن اشاره کردیم،  میزان تاخیر به میزان زمانی گفته می‌شود که بین زمان انتقال دستور و اجرای آن فاصله می‌افتد. به زبان ساده‌تر هنگامی که قصد ذخیره یا حذف اطلاعات خود را دارید، زمان بسیار اندکی صرف می‌شود تا رم دستور شما را اجرا کند. به آن میزان زمان اندک، میزان تاخیر گفته می‌شود. یک رم کامپیوتر بهینه باید حداقل‌ترین زمان تاخیر را داشته باشد تا بتواند عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش بگذارد. هرچه میزان عملکرد افزایش پیدا کند، زمان تاخیر رم کامپیوتر نیز کم‌تر خواهد شد.

پس از این که اطلاعاتی درباره ساختار و عملکرد رم کامپیوتر به دست آورید، این امکان برای شما وجود دارد که با توجه به مشخصات رم کامپیوتر موردنظر خود اقدام به خرید یک رم کامپیوتر کنید. به همین دلیل تصمیم گرفتیم چند نمونه از برترین‌های رم کامپیوتر را موجود در بازار را برای شما در این مقاله توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

شرکت‌های فعال در شاخه تولید :

در زمینه طراحی رم کامپیوتر و ارایه مشخصات مربوط به آن شرکت‌های متعددی مشغول به فعالیت هستند. این شرکت‌ها اکثرا تمرکز خود را بر روی تولید قطعاتی کاربردی و عملکرد بسیار بالا دارند. البته جدا این موارد توجه این شرکت‌ها به بازار بین الملل و داد و ستد با برندهای برتر جهانی دلیلی است که این شرکت‌ها را به بهترین‌ کمپانی‌ها در زمینه طراحی و تولید رم کامپیوتر تبدیل کرده است. رم لپ تاپ نیز توسط این کمپانی‌ها تولید و در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. عملکرد سریع، حافظه بالا، میزان زمان تاخیر پایین و دیگر موارد مشابه از دلایلی است که یک رم کامپیوتر در میان رقبای خود به انتخاب اول کاربران تبدیل می‌شود. این کمپانی‌ها با تقویت موارد مربوط به یک رم کامپیوتر عالی، توانستند اعتماد کاربران را جلب کنند.

از شرکت‌های فعال در زمینه تولید رم کامپیوتر می‌توان به جی اسکیل، ای دیتا، کینگستون، گیل، آسگارد و . . . اشاره کرد. اکثر رم‌های کامپیوتر تولید شده توسط این شرکت‌ها دارای نوع حافظه DDR4 هستند. این موضوع تاثیر بسیار زیادی در افزایش سرعت و عملکرد رم کامپیوتر در سیستم شما خواهد داشت. میزان سرعت ذخیره اکثر رم‌های کامپیوتر تولید شده توسط این کمپانی‌ها بیش از 2400 مگاهرتز می‌باشد. همچنین می‌توانید مشخصات رم کامپیوتر مدنظر خود را از طریق سایت شرکت تولید کننده یا فروشگاه آنلاین نشت آپ نیز مطالعه کنید.

رم کامپیوتر جی اسکیل مدل AEGIS DDR4 2400MHz CL17 Single ظرفیت 4 گیگابایت :

 • ظرفیت مناسب
 • عملکرد سریع
 • زمان تاخیر کوتاه
 • مقرون به صرفه

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، رم کامپیوتر جی اسکیل یکی از برترین‌های موجود در بازار است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم درباره رم کامپیوتر جی اسکیل مدل AEGIS DDR4 2400MHz CL17 Single Channel ظرفیت 4 گیگابایت کمی توضیح دهیم. این رم کامپیوتر از نظر عملکرد و فعالیت توانسته نیاز کاربران را رفع کند. اولین موضوعی که توجه کاربران را می‌تواند نسبت به این رم کامپیوتر جلب کند، فرکانس این قطعه الکترونیکی است. فرکانس 2400 مگاهرتز این رم کامپیوتر نشان‌دهنده سرعت و عملکرد بالای این محصول در پردازش و بررسی اطلاعات است. اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر درباره رم کامپیوتر جی اسکیل مدل AEGIS DDR4 2400MHz CL17 Single Channel ظرفیت 4 گیگابایت صحبت کنیم، می‌توان به نوع حافظه اشاره کرد. همانطور که به این موضوع اشاره شد، نوع حافظه DDR4 یک ویژگی مثبت برای یک رم کامپیوتر یا لپ تاپ به حساب می‌آید.

از نظر اندازه نیز رم کامپیوتر جی اسکیل مدل AEGIS DDR4 2400MHz CL17 Single Channel ظرفیت 4 گیگابایت مناسب بوده و فضای زیادی از کیس شما را پر نمی‌کند. وزن 15 گرمی این رم کامپیوتر یکی دیگر از مواردی است که از نظر مشخصه‌های فیزیکی این محصول را یکی از خوب‌های شرکت بزرگ جی اسکیل تبدیل کرده است. مقرون به صرفه بودن این قطعه الکترونیکی تولید شده توسط شرکت جی اسکیل، این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که از یک رم کامپیوتر با امکانات کافی بهره‌مند شوند. از دیگر مشخصات رم کامپیوتر جی اسکیل مدل AEGIS DDR4 2400MHz CL17 Single Channel ظرفیت 4 گیگابایت می‌توان به سرعت تاخیر این رم اشاره کرد که به نسبت محصولات شبیه به خود از عدد قابل قبولی برخوردار است. میزان تاخیر 17 عددی قابل قبول برای این رم کامپیوتر است.

در کل مشخصات رم کامپیوتر جی اسکیل مدل AEGIS DDR4 2400MHz CL17 Single Channel ظرفیت 4 گیگابایت نشان‌ دهنده کیفیت و عملکرد مناسب این محصول است.

 

شرکت جی اسکیل و مشخصات رم کامپیوتر مدل AEGIS را همینجا بخوانید

رم کامپیوتر گیل مدل EVO SPEAR DDR4 2400Mhz CL16 Dual Channel ظرفیت 16 گیگابایت :

 • همگامی با بهترین و جدیدترین چیپست‌های اینتل
 • ظرفیت 16 گیگابایت
 • کارایی بالا
 • مصرف پایین انرژی

شرکت گیل با عملکرد و کیفیت بسیار بالای محصولات خود یکی از کمپانی‌هایی است که در 10 سال گذشته عملکرد مناسبی در زمینه تولید قطعات الکترونیکی از خود به جای گذاشته است. یکی از این موارد رم کامپیوتر گیل مدل EVO SPEAR DDR4 2400 Mhz CL16 Dual Channel ظرفیت 16 گیگابایت است. این قطعه الکترونیکی گزینه‌ای بسیار مناسب برای کامپیوترهای حرفه‌ای و گیمینگ به حساب می‌آید. این رم کامپیوتر همانطور که از مدل آن نیز مشخص است، دارای ظرفیت بسیار بالایی است. ظرفیت 16 گیگابایتی می‌تواند بسیاری از نیازهای شما را از داشتن یک رم کامپیوتر مناسب رفع کند. این تنها همه ماجرا نیست. رم کامپیوتر گیل سرعت بسیار بالایی در انتقال و یا ذخیره اطلاعات دارد. این موضوع را می‌توان از فرکانس 2400 مگاهرتز آن فهمید.

همانطور که در خلال مقاله نیز به آن اشاره شد، سرعت و نوع حافظه رم دو عامل بسیار مهم در سرعت یک رم کامپیوتر به حساب می‌آید. از طریق مشخصات رم کامپیوتر رم کامپیوتر گیل مدل EVO SPEAR DDR4 2400 Mhz CL16 Dual Channel ظرفیت 16 گیگابایت می‌توان به این نتیجه رسید که این رم کامپیوتر از نوع حافظه بسیار مناسبی برخوردار است. نوع رم حافظه DDR4 بهترین نمونه موجود در دنیای رم به حساب می‌آید و این محصول از این ویژگی برخوردار است. تعداد کانال‌های این رم یکی دیگر از مشخصه‌های مثبت آن برای انتخاب است. انتخاب رم تک کاناله تصمیم معقولی است اما رم با بیش از یک کانال سرعت بالاتری برای انتقال اطلاعات دارد. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کاربران نسبت به انتخاب رم‌های کامپیوتر با دو یا چهار کانال دست به کار شوند.

از طریق مشخصات رم کامپیوتر موردنظر می‌توان به تعداد کانال‌های رم پی برد. رم کامپیوتر گیل مدل EVO SPEAR DDR4 2400 Mhz CL16 Dual Channel ظرفیت 16 گیگابایت نیز همانطور که از اسم آن پیدا است، دارای دو کانال است. این موضوع نشان دهنده سرعت بالا در انتقال اطلاعات است. کاربرد این رم کامپیوتر برای سیستم‌های گیمینگ و گرافیک بسیار بالاست. عملکرد بالا و در عین حال مصرف پایین انرژی، دو عامل بسیار مناسب برای انتخاب رم کامپیوتر گیل مدل EVO SPEAR DDR4 2400 Mhz CL16 Dual Channel ظرفیت 16 گیگابایت برای سیستم کامپیوتر است.

اطلاعات و مشخصات رم کامپیوتر گیل مدل EVO SPEAR را از دست ندهید

رم کامپیوتر جی اسکیل مدل Trident Z Neo DDR4 3200MHz CL16 Dual ظرفیت 32 گیگابایت :

 • مصرف پایین انرژی
 • طراحی و کیفیت بسیار بالا
 • مناسب برای تمامی مادربردهای DDR4
 • دارای 288 پین حافظه

همانطور که در نمونه اول نیز به آن اشاره کردیم، شرکت جی اسکیل یکی از 10 شرکت برتر در زمینه تولید رم کامپیوتر و دیگر قطعات الکترونیکی نظییر مادربرد، پردازنده مرکزی، پردازنده گرافیکی و . . . است. مشخصات رم کامپیوتر تولید شده توسط شرکت جی اسکیل نشان‌دهنده کیفیت و دوام بالای محصولات این شرکت است. رم کامپیوتر جی اسکیل مدل Trident Z Neo DDR4 3200 MHz CL16 Dual Channel ظرفیت 32 گیگابایت یکی از نمونه‌های بسیاری مناسب تولید شده توسط شرکت جی اسکیل به حساب می‌آید.

اولین موضوعی که توجه ما را نسبت به مشخصات رم کامپیوتر جی اسکیل مدل Trident Z Neo DDR4 3200 MHz CL16 Dual Channel، جلب می‌کند، ظرفیت بالای این محصول است. همانطور که در ابتدا مقاله مشخصات رم کامپیوتر به آن اشاره کردیم، ظرفیت بالا از عواملی است که استفاده و گستردگی کاربرد یک رم کامپیوتر را به میزان بسیار زیادی افزایش خواهد داد. به همین دلیل این رم بیشتر برای کامپیوترهای بزرگ و یا همان ابرکامپیوترها مورد استفاده قرار می‌گیرند. قرارگیری این رم در دسته DDIM و DDR4 نوید یک رم قدرتمند با عملکرد بسیار بالا است. اگر علاقه مند به داشتن یک رم بسیار قوی برای استفاده در سیستم حرفه‌ای هستید، رم کامپیوتر جی اسکیل مدل Trident Z Neo DDR4 3200 MHz CL16 Dual Channel ظرفیت 32 گیگابایت انتخابی قابل قبول به حساب می‌آید.

از نظر مشخصه‌های فیزیکی نیز این قطعه الکترونیکی عملکرد قابل قبولی دارد. رم کامپیوتر جی اسکیل مدل Trident Z Neo DDR4 3200 MHz CL16 Dual Channel ظرفیت 32 گیگابایت با نورپردازی بسیار زیبا برای کیس‌های شیشه‌ای انتخابی بسیار مناسب به حساب می‌آید. از طرفی مشخصه‌های محافظتی مناسبی در این رم کامپیوتر وجود دارد که این قابلیت برتری نسبی به رم کامپیوتر جی اسکیل مدل Trident Z Neo DDR4 3200 MHz CL16 Dual Channel ظرفیت 32 گیگابایت نسبت به سایر نمونه‌های مشابه موجود در بازار می‌دهد. وجود هیت سینک قوی در این رم کامپیوتر باعث افزایش عملکرد و فعالیت رم کامپیوتر و در نتیجه بهتر عمل کردن سیستم شما می‌گردد. از طریق مشخصات رم کامپیوتر جی اسکیل مدل Trident Z Neo DDR4 3200 MHz CL16 Dual Channel ظرفیت 32 گیگابایت به این نتیجه می‌رسید که پیکربندی حافظه این قطعه الکترونیکی دو کاناله است. این عاملی بر افزایش میزان عملکرد و سرعت رم در کامپیوتر نقش به سزایی دارد.

دیگر مشخصات رم کامپیوتر جی اسکیل مدل Trident Z Neo DDR4 3200 MHz CL16 Dual Channel ظرفیت 32 گیگابایت را می‌توانید در این بخش به صورت لیست‌وار مطالعه کنید:

 جی اسکیل و مشخصات رم کامپیوتر Trident Z Neo را از دست ندهید

رم کامپیوتر کینگستون مدل HyperX Predator DDR4 3000MHz CL15 Single Channel ظرفیت 16 گیگابایت :

مشخصات رم کامپیوتر کینگستون مدل HyperX Predator DDR4 3000MHz CL15 Single Channel ظرفیت 16 گیگابایت به گونه‌ای است که بسیاری از کاربران را علاقه مند به خرید آن می‌کند. این رم کامپیوتر توسط شرکت کینگستون تولید شد. تا اینجای کار این قطعه الکترونیکی توانسته جزو 10 محصول برتر تولید شده در شرکت کینگستون تبدیل شود. یکی از ویژگی‌های مثبت این رم کامپیوتر، مصرف پایین انرژی است. بسیاری از رم‌های کامپیوتر با ظرفیت بالا، انرژی زیادی را نیز در کیس مصرف می‌کنند. پس از مدتی مصرف زیاد انرژی دلیلی بر آسیب وارد شدن به دیگر قسمت‌های سیستم شما خواهد شد.

رم کامپیوتر کینگستون مدل HyperX Predator DDR4 3000MHz CL15 Single Channel  ظرفیت 16 گیگابایت همانطور که در عنوان آن نیز مشخص است از نوع DDR4 است که همین موضوع دلیلی بر عملکرد بالای آن رم کامپیوتر می‌باشد.

فرکانس بالای این رم کامپیوتر را فراموش نکنید. فرکانس 30000 مگاهرتزی از مشخصات رم کامپیوتر کینگستون مدل HyperX Predator DDR4 CL15 Single Channel  ظرفیت 16 گیگابایت است که این موضوع سرعت و میزان عملکرد رم و سیستم را افزایش خواهد داد. جدا از سرعت بالای ذخیره و پردازش اطلاعات، میزان زمان تاخیر این رم بسیار پایین است. در مشخصات رم کامپیوتر HyperX Predator با ظرفیت 16 گیگابایت، میزان تاخیر 15 ثبت شده است. این عدد نسبت به بسیاری از برند‌های موجود در بازار عددی بسیار قابل قبول است. قابلیت اورکلاک موجود در این رم کامپیوتر این امکان را برای کاربران به وجود می‌آورد تا افراد بتوانند به راحتی از تمامی توان رم استفاده کنند. ظاهر شیک، مصرف کم انرژی، سرعت بالای ذخیره اطلاعات و . . . از مواردی است که می‌توانید در مشخصات رم کامپیوتر کینگستون مدل HyperX Predator DDR4 3000MHz CL15 Single Channel ظرفیت 16 گیگابایت مطالعه کنید.

HyperX Predator و مشخصات رم کامپیوتر شرکت کینگستون را مطالعه کنید

جمع بندی:

مشخصات رم کامپیوتر موضوعی بود که در این مقاله آن را مورد بررسی قرار دادیم. به طور کل قطعات الکترونیکی نقش بسیار مهمی در عملکرد یک سیستم الکترونیکی مانند لپ تاپ یا کامپیوتر دارند. در ابتدای این مقاله سعی شد تا توضیحی ابتدای درباره رم کامپیوتر و عملکرد آن داده شود. همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد، رم کامپیوتر به صورت تصادفی داده‌ها را ذخیره کرده و آن را برای استفاده کاربران در حافظه خود نگه می‌دارد. رم کامپیوتر در کنار سی پی یو بر روی مادربرد قرار دارد. این موضوع نشان‌دهنده عملکرد و اهمیت بسیار زیاد رم در یک سیستم الکترونیکی است. به طور معمول بر روی تمام کامپیوتر و لپ تاپ یک رم وجود دارد. این رم موردنظر عملکرد مناسب و قابل قبولی دارد.

نکته مثبتی که برای رم کامپیوتر وجود دارد، این است که می‌توانید آن را بر اساس نیاز خود تعویض کنید. بر اساس مشخصات رم کامپیوتر می‌توانید گزینه مناسبی را انتخاب کنید. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله، دید شما را نسبت به انتخاب یک رم کامپیوتر مناسب باز کنیم. مشخصات رم کامپیوتر یکی از مواردی است که به شما کمک بسیار زیادی می‌کند تا بتوانید اطلاعات کافی درباره خرید خود داشته باشید. 4 نمونه از برترین‌ها به همراه مشخصات رم کامپیوتر مربوط به آن را مورد بررسی قرار دادیم. این رم‌های کامپیوتر عملکرد بسیار مناسبی دارند و می‌توانید با توجه به نیاز خود یک رم کامپیوتر مناسب را انتخاب کنید.

نظرات و پیشنهادات خود را درباره مشخصات رم کامپیوتر و محصولات ارایه شده در این مقاله با ما درمیان بگذارید. با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا