اخبار فناوری

علت داغ شدن شارژر گوشی

همیشه علت داغ شدن شارژر گوشی برای تمامی افراد سوالی بی جواب بوده است. اما ما در این مطلب قصد داریم تا در خصوص این موضوع توضیحات کافی را خدمت شما ارائه نماییم. بنابراین اگر شما نیز گوشی هوشمندی دارید که هر از گاهی گرم می‌شود می‌توانید موارد گفته شده در این مطلب را به جهت رفع این مشکل مطالعه نمایید. در نهایت نیز در صورت تشخیص مشکل در گوشی سامسونگ خود می‌توانید اقدام به خرید شارژر اصلی سامسونگ و کابل سامسونگ نمایید.

علت داغ شدن شارژر گوشی و وسایل الکترونیکی چیست؟

تقریبا تمامی افراد در سراسر جهان در طول روز دستگاه‌های الکترونیکی خود همچون موبایل، لپ تاپ و سایر دستگاه‌های قابل شارژ را به برق وصل می‌نمایند تا مطمئن شوند که باتری دستگاه مورد نظر تمام نشود. این امر کاملا طبیعی است اما چیزی که خیلی از ما نمی‌دانیم پرداختن به این موضوع است که می‌دانید دستگاه مورد نظر در هنگام اتصال به برق در واقع به چه چیزی وصل می‌شوند ؟ چرا برخی از دستگاه‌ها گرما تولید می‌کنند و برخی دیگر نه ؟ چرا یک آتش سوزی می‌تواند به سادگی و تنها با متصل بودن یک شارژر به برق شروع شود و … ؟ با خواندن این مطلب می‌توانید پاسخ پرسش‌های خود را دریافت نموده و راهی را به جهت محافظت از وسایل برقی خود پیدا کنید.
در کشورهای مختلف سالانه بیشتر آتش سوزی‌ها به دلیل اتصالات برقی رخ می‌دهد. به عنوان مثال از سال 2014 تا 2015 این آمار با افزایش 35 درصدی روبرو بوده است. به همین جهت می‌خواهیم در این بخش برای آگاهی مردم در خصوص اینکه دقیقا چه اتفاقی به هنگام اتصال دستگاه‌ها به برق رخ می‌دهد توضیحاتی را ارائه دهیم.

موارد بسیاری ممکن است در خصوص این اتفاق رخ دهد اما شایع‌ترین این علل متشکل از موارد زیر است :

 1. اتصال دستگاه‎های معیوب : اولین دلیل آتش سوزی‌ها اتصال قطعات آسیب دیده و یا خراب به برق می‌باشد.
 2. استفاده در محیط نامناسب : برخی افراد دستگاه‌های متصل به برق را در شرایط نامناسبی همچون تختخواب استفاده می‌کنند که این امر می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
 3. شارژ نمودن یک دستگاه با شارژری دیگر : شارژ کردن نادرست یک دستگاه با شارژری دیگر می‌تواند یکی دیگر از عوامل آتش سوزی‌های این چنینی باشد. به عنوان مثال زمانی که بلندگوی قابل حمل خود را با شارژر تلفن شارژ می‌کنید و برخی دیگر از موارد اینچنینی.
 4. استفاده از دستگاه‌های نامشخص : معمولا در فروشگاه‌های تخفیف یا به صورت آنلاین این نوع دستگاه‌ها خریداری می‌شوند بنابراین در هنگام خرید حتما به این موضوع توجه ویژه‌ای نمایید.
 5. عدم کارکرد صحیح دستگاه مورد نظر : عدم صلاحیت دستگاه در برخی موارد می‌تواند مشکل آفرین باشد، به عنوان مثال تعویض شاخه و عدم محکم کردن صحیح سیم‌ها می‌تواند مشکل ساز باشد.

علت داغ شدن شارژر گوشی و وسایل الکترونیکی چیست؟

آگاهی‌های لازم در خصوص شارژ نمودن وسایل الکترونیکی

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که عملکرد و کارایی هر دستگاه الکترونیکی با دستگاه الکترونیکی دیگر متفاوت است. دستگاه‌های برقی معمولاً از جریان متناوب (AC) مصرف می‌کنند. جهت مثال برای نمونه‌هایی از این موارد می‌توان به کتری، اتو، توستر یا بخاری برقی و موارد دیگر اشاره نمود.
در مقابل یک دستگاه الکترونیکی از جریان برق مستقیم (DC) استفاده می‌کند. به عنوان مثال می‌توان تلفن، تبلت یا لپ تاپ و سایر دستگاه‌های اینچنینی را نام برد. زمانی که دستگاه الکترونیکی خود را به پریز برق وصل می‌کنید، در پشت صحنه اتفاقات بسیاری رخ می‌دهد که احتمالاً درباره آنها چیزی نمی‌دانید.
آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا وسط شارژر لپ تاپ شما یک بلاک وجود دارد ؟ همان‌طور که گفته شد برق خانه‌ها از نوع برق AC است بنابراین برای تبدیل آن به DC برای تلفن‌ها ، لپ تاپ‌ها و غیره، شما نیاز به یک ترانسفورماتور خواهید داشت. این بلوک موجود در لپ تاپ همان ترانسفورماتور است و اگر در هنگام اتصال به برق آن را لمس کنید معمولاً داغ است و این کاملاً طبیعی است زیرا یک محصول فرعی از جریان الکتریسیته به الکتریسیته DC متصل شده است و به همین جهت تولید گرما می‌کند.
برای تمامی تلفن‌ها  نیز این عملکرد یکسان است اما چون این دستگاه‌ها کوچکتر هستند به ترانسفورماتور کوچکتری احتیاج خواهند داشت که در قسمت بالای شارژرها قرار می‌گیرند و از آنجایی که ابعاد آنها کوچکتر از لپ تاپ‌ها می‌باشد به همین دلیل به مدت زمان کمتری جهت شارژ احتیاج خواهند داشت.
مشکل اصلی از زمانی بوجود می‌آیند که افراد در زمان شارژ شدن دستگاه آن را از برق می‌کشند و بارها آن را از مکانی به مکانی دیگر می‌برند و مرتبا جای شارژ را عوض می‌کنند و بدین صورت این شارژرها به برق‌های مختلف با ولتاژهای مختلفی متصل می‌شوند. شما عملیاتی که داخل شارژرها رخ می‌دهد را نمی‌بینید اما باید بدانید که داخل شارژرها اجزای بسیاری وجود دارند که اگر یکی از آنها آسیب ببیند می‌تواند منجر به گرمای بیش از حد دستگاه و در نهایت ایجاد آتش سوزی شود.
بنابراین مهم نیست که شما محصول مورد نظر را از چه برندی خریداری کنید زیرا تمام دستگاه‌ها با هر برندی دارای میزان خرابی و حوادث‌های مختلف هستند. شرکت‌های بزرگ رویه‌های سختی را مورد آزمایش قرار داده‌اند اما با این حال اگر به وب‌سایت‌های برندهای بزرگ نگاه کنید می‌توانید لیستی از فراخوان‌های فعال را که به دلیل محصولات بی‌کیفیت و در معرض خطر آتش سوزی بودند را مشاهده کنید.
مهم‌ترین بحث پرداختن به ابزاریست که باعث تولید گرما شود. خیلی مهم است که جریان هوای خوبی در هنگام شارژ برای دستگاه وجود داشته باشد تا گرما بتواند فرار کند. این مسائل اکثرا در صورتی که بسیاری از افراد وسایل الکترونیکی خود را در تختخواب یا سطوح نرم دیگری استفاده می‌کنند رخ می‌دهد. بالشتک‌ها می‌توانند گرما را به دستگاه مورد نظر همچون تلفن‌ها، لپ تاپ، شارژرها یا هر وسیله دیگر منتقل نموده و موجب تولید گرما در آنها شوند. حوادث بسیاری در خصوص آتش سوزی ناشی از این اتفاق رخ داده است و همچنین افراد به ویژه کودکان کوچکتر را که آگاهی کمتری از این مسائل دارند را تهدید می‌کند.
یکی دیگر از دلایل عمده آتش سوزی الکترونیکی افرادی هستند که از شارژرهای صحیح استفاده نمی‌کنند. به عنوان مثال یک بلندگو قابل حمل قدرت بیشتری را جهت شارژ شدن نسبت به تلفن همراه که اندازه کوچکتری دارد جذب خواهد کرد، بنابراین شارژرهای اصلی آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جریان بیشتری را در هنگام شارژ فراهم می‌سازند. اگر از شارژر دستگاه دیگری استفاده کنید که قدرت زیادی جهت شارژ دستگاه بزرگتر نداشته باشد در این صورت دستگاه بزرگتر سعی می‌کند جریان برق بیشتری را دریافت کند که شارژر مورد نظر برای آن طراحی نشده است و این می‌تواند گرمای بیشتری را تولید کرده و در نهایت منجر به آتش سوزی شود.

چگونه از گرم شدن شارژر خود در امان باشیم ؟

درست است که خرید شارژرهای اصلی برای گوشی‌های هوشمند گران است اما بسیار ارزشمندتر خواهد بود. مشخص شده است که از بین ده شارژهای اپل که در برخی از سایت‌های فروشگاهی معروف خارجی به فروش می‌رسند بیش از نصف آنها جعلی هستند مگر اینکه واقعا بدانید که به دنبال چه نوع شارژری هستید در غیر این صورت می‌توانید به راحتی فریب بخورید.
جهت تشخیص شارژرهای جعلی باید بدانید که شارژرهای جعلی که وارد بازار می‌شوند دارای وزنی حدود 20 گرم کمتر از نمونه اصلی هستند و این بدان معناست که اجزای تشکیل دهنده آداپتور درون آنها بسیار کمتر از نسخه اصلی است. به طور معمول قطعاتی که دارای مشکل هستند ممکن است گوشی شما را کامل شارژ کنند ولی پس از مدتی دچار مشکل می‌شوند و یا گوشی شما دچار خاموش شدن می‌شود. در صورت خرید شارژر باید نظرات مردم را مطالعه کنید برخی‌ها دقیقا عنوان می‌کنند که این شارژر را خریداری نکنید چون آتش می‌گیرد ! ممکن است شما بگویید من هرگز آن را خریداری نمی‌کنم اما آیا فرزندان شما و افراد دیگر نیز از این موضوع مطلع هستند ؟
در بسیاری از آتش سوزی‌ها عامل اصلی اتصال وسایل برقی به دلیل جریان برق (AC) آنها است. به طور کلی این حوادث ناشی از مواردی است که جریان الکتریکی زیادی را تولید می‌کنند مانند جریان بخاری‌های برقی که فشار زیادی به برق جهت تولید گرما وارد می‌شود. به عنوان مثال اگر این اتفاق رخ دهد و شما در خصوص بروز این مشکل سوالی بپرسید ممکن است بگویند که علت این حادثه را نمی‌دانند. اما لازم است بدانید که این نوع آتش سوزی‌ها در واقع به دلیل وجود عناصر گرمایشی در بخاری ایجاد نشده بلکه مشکل از پریز برق بوده است.
یک قانون در زمینه وسایل الکترونیکی وجود دارد که می‌گوید ” سیم‌های سست باعث آتش سوزی می‌شوند ” این جمله کاملا حقیقت دارد. اگر سیم‌ها را به درستی محکم نکنید می‌توانند گرما ایجاد کنند و در نهایت منجر به سوختگی شوند.  به خصوص در وسایل بزرگتری که قدرت زیادی را به خود جذب می‌کنند. این مورد در بیشتر آتش سوزی‌ها به صورت آتش گرفتن بخش بالای پلاگین آغاز می‌شود. مردم کل سیم یا قسمت‌هایی از سیم را شل می‌کنند که این کار می‌تواند منجر به ایجاد گرما و در نهایت آتش سوزی شود.
مورد دیگری که می‌تواند در آتش سوزی‌ها مشکل ساز شود استفاده از سیم سیارهای معمولی است که در آشپزخانه قرار می‌گیرد و مردم یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و وسایلی که انرژی زیادی دریافت می‌کنند را تنها به یک پریز برق وصل می‌کنند که این امر می‌تواند منجر به آتش سوزی شود.
خوشبختانه در حال حاضر وسایل الکترونیکی زیادی طراحی شده است که می‌تواند قبل از شروع آتش سوزی به شما در خصوص بالا رفتن حرارت سیم سیارها هشدار دهد و شما را از آتش سوزی در امان نگه دارد.

چگونه از گرم شدن شارژر خود در امان باشیم؟

داغ شدن شارژر گوشی طبیعی است؟

ممکن است برخی اوقات با لمس شارژر موبایل خود شگفت زده بشید که چقدر گرم شده است ! در صورت برخورد با این مشکل باید آن را از برق جدا کنید و بگذارید خنک شود. اگر این گرما برای شما ناخوشایند است اما نمی‌توانید از شدت گرمای زیاد آن را لمس کنید باید در هر صورت آن را فورا از برق جدا کنید. اگر شدت گرمای تولید شده بسیار است باید هم شارژ و هم گوشی خود را به فروشگاه‌های موبایل فروشی نزدیک محل زندگی خود ببرید تا شما را در این خصوص راهنمایی کنند.
اگر باتری موجود در گوشی شما به شدت داغ کند این امر یک مسئله جدی‌تر خواهد بود. باتری‌ها در حال حاضر از نوع یون ‌لیتیم هستند و در شرایط خاص ممکن است آتش گرفته و یا منفجر شوند. درست است که باتری‌های گوشی در شرایط بسیار ایمنی طراحی و ساخته شده‌اند اما اگر اتفاقی برای آنها بیوفتد و در خطری قرار گیرند ممکن است در صورت شدت گرمای تولید شده آتش گیرند بنابراین باید بسیار مراقب باشید و در صورت مشاهده این واقعه آن را به فروشگاه موبایل فروشی نشان دهید.

تولید گرمای بیش از حد به دلیل شارژر است یا تلفن همراه ؟

مانند هر وسایل دیگری که قابلیت شارژ شدن دارد تلفن‌های همراه نیز به دلیل کوچک بودن اندازه می‌تواند گرمای کمی را به هنگام شارژ شدن ایجاد کند، اما زمانی که گوشی اندرویدتان در دستتان است و در حال گرم شدن است زمان آن رسیده است که به توصیه‌های لازم عمل کنید !
زمانی که تلفن همراه شما در حال گرم شدن است اغلب سخت است که بگویید مشکل از باتری گوشی است یا شارژر. با این وجود گرم شدن یک قسمت می‌تواند مقصر اصلی را پیدا کند ! اگر قسمت پشت گوشی شما گرم می‌شود می‌توان عنوان نمود که احتمالا مشکل از باتری گوشی است اما اگر قسمت پایین گوشی، سیم شارژر و پلاگین شارژر گرم شود بنابراین مشکل از شارژر است. البته نمی‌توان این موضوع را به صورت صریح عنوان نمود ولی در بسیاری از موارد این گفته صادق بوده است.
قبل از رفع این مشکل می‌توانید روش‌های مختلفی را جهت عیب یابی در پیش گیرید که در این بخش به توضیح یکی از آنها خواهیم پرداخت.
استفاده از برنامه خنک کننده سی پی یو (CPU Cooler) : با دانلود این برنامه می‌توانید برنامه‌هایی را که در پس زمینه گوشی شما در حال اجرا هستند و شما در حال حاضر به آنها احتیاجی ندارید را ببندید. این امر موجب خنک شدن سریع دستگاه شما می‌شود. این برنامه به گوشی شما کمک می‌کند تا دمای خودش را کاهش داده و تاخیر موجود در اجرای برنامه‌ها را از بین ببرد.

علت داغ شدن گوشی‌ اندروید

 • زمانی که خیلی از گوشی خود استفاده می‌کنید این اتفاق رخ می‌دهد. زیرا در هنگام استفاده عادی از گوشی نباید دمای گوشی اندروید شما بالا برود. بنابراین اگر ساعات بسیاری را از برنامه‌هایی که موجب تخلیه شارژ گوشی می‌شوند استفاده کنید در نهایت گوشی شما قادر به انجام کار نخواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود که در این صورت زمانی را جهت استراحت به خود و گوشیتان اختصاص دهید.
 • زمانی که گوشی خود را در آفتاب گرم تابستان رها کرده باشید. در حالت ایده آل تلفن همراه شما باید در دمای متوسط بین 50 تا 86 درجه نگهداری شود. پیش‌تر گفته شد که باتری گوشی‌ها از یون ‌لیتیم ساخته شده‌اند که احتمال متورم، گرما و حتی انفجار در دماهای بالا را دارند. بنابراین در صورت امکان گوشی خود را در برابر تابش شدید آفتاب قرار ندهید.
 • زمانی که تلفن شما به ویروس، بدافزار یا سایر ربات‌های مخرب آلوده شده باشد. این تهدیدات حتی می‌توانند ایمنی اندروید را به خطر اندازند که در نهایت منجر به سوختن گوشی شما خواهند شد. بنابراین می‌توان گفت افزایش بیش از حد فعالیت داده‌ها می‌تواند موجب تولید گرمای بیش از حد شود که این خود به عنوان نشانه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

علت داغ شدن شارژر گوشی اندروید

 • یکی از علت داغ شدن شارژ گوشی زمانی که شما از شارژر اصلی گوشی خود استفاده نکنید. مهم نیست شارژری که تهیه می‌کنید مناسب دستگاه‌های اندروید باشد یا نه، مهم این است که باید جهت شارژ دستگاه خود از شارژر اصلی گوشی همراهتان استفاده کنید. اگر هم شارژر اصلی شما خراب شده است باید آن را از طریق شرکت مربوطه مجددا آن را سفارش دهید زیرا در بسیاری از موارد خرید شارژرهای ارزان قیمت موجب ایجاد مشکل شده است.
 • زمانی که گوشی خود را به مدت زمان طولانی شارژ می‌کنید. برای استفاده از گوشی و عملکرد گوشی خود حتما نباید آن را 100 درصد شارژ کنید. میزان شارژ 30 تا 80 درصد می‌تواند به حفظ عمر دستگاه شما کمک کند. اگر مرتبا برای مدت زمان طولانی گوشی خود را شارژ کنید مانند شب هنگام خواب، این امر می‌تواند موجب گرم شدن باتری گوشی شما شود چون ساعت‌هاست که این دستگاه در 100 درصد باقی مانده است. بنابراین مطمئن شوید که گوشی خود را بیش از حد شارژ نکنید زیرا این کار می‌تواند علاوه بر ایجاد خرابی در شارژر به باتری تلفن همراه شما نیز آسیب وارد کند.

آیا مشکلی ندارد شارژر تلفن همراه همیشه به برق باشد ؟

امروزه تلفن‌های همراه در زندگی تجاری و شخصی هر فرد به یکی از ضرورت‌ها تبدیل شده‌اند. با توجه به استفاده از گوشی‌ها برخی اوقات ممکن است که گوشی را از شارژ در بیاورید اما شارژر کماکان به برق بماند. این ایده اصلا خوب نیست و هرگز نباید این کار را انجام دهید.

آیا مشکلی ندارد شارژر تلفن همراه همیشه به برق باشد ؟

دلایلی که نباید شارژر موبایل همیشه به برق باشد

دلایل بسیاری وجود دارد که نباید پس از اتمام عملیات شارژ گوشی، شارژر کماکان به برق باشد، که در این به بخش به دلایل مهم آن می‌پردازیم :

مصرف انرژی

پس از شارژ تلفن همراه هیچگاه شارژر را در برق رها نکنید، زیرا در صورت عدم استفاده از شارژ نیز شارژر موجود از پریز برق دریافت می‌کند و این انرژی نه تنها هدر می‌رود بلکه هزینه برق شما را نیز بالا می‌برد آن هم برای شمایی که از برق زیاد استفاده نکرده‌اید. بنابراین در هر زمان سعی کنید شارژر استفاده نشده را از پریز برق درآورید.

پایین آمدن ایمنی شارژر

زمانی که شارژر تلفن همراه خود را داخل برق رها می‌کنید ایمنی آن پایین می‌آید. وقتی که گوشی را از شارژر در می‌آورید و شارژر به پریز برق می‌ماند، در صورت تماس آن با آب ممکن است دچار آتش سوزی شود.

استفاده از سیم سیار

استفاده از سیم سیارها می‌تواند راه حل خوبی برای کسانی باشد که نمی‌خواهند شارژر خود را دائما از برق درآورند و می‌خواهند شارژرشان همیشه در برق باشد. از آنجایی که سیم سیار می‌تواند چندین دستگاه را به خود وصل کند و در مواقع استفاده نشدن قابلیت خاموش شدن را دارد می‌تواند روش مناسبی برای شارژ گوشی‌های شما باشد.

دلیل مهمی که هرگز نباید تلفن همراه در طول شب شارژ شود

اکثر مردم به طور اشتباه گوشی خود را در طول شب به شارژ می‌زنند و صبح آن را از شارژ در می‌آورند و فکر می‌کنند که شارژ گوشی حتما باید بیش از 80 و در واقع 100 درصد باشد. این کار بسیار اشتباه است شما هیچ وقت نباید گوشی خود را از شب تا صبح به شارژ بزنید تا به طور کامل شارژ شود. این کار می‌تواند در اکثر موارد علت داغ شدن شارژر گوشی باشد.
این اتفاق می‌تواند موجب ساییدگی پلاگین و پارگی‌هایی در سیم شارژر شود و عمر باتری گوشی را نیز پایین می‌آورد. شاید اوایل متوجه این موضوع نشوید اما در طولانی مدت ممکن است مجبور به خرید باتری جایگرین برای گوشی خود باشید.
در دنیای امروز تمامی باتری تلفن‌های همراه از نوع یون لیتیوم هستند که بسیار با دوام تر از باتری‌های گذشته هستند و از ماندگاری بیشتری نسبت به باتری‌های دیگر برخورداند. اما باید بدانید که برای عمر مطلوب باتری یون لیتیوم باید همیشه گوشی‌های خود را  بین 40 تا 80 درصد شارژ کنید. خیلی خوب می‌شود اگر همیشه گوشی‌های خود را تا 100 درصد شارژ نکنید.

دلیل مهمی که هرگز نباید تلفن همراه در طول شب شارژ شود

علت داغ شدن شارژر گوشی اندرویدی چیست؟

در این بخش می‌خواهیم در خصوص علت داغ شدن شارژر گوشی صحبت نموده و راه حل‌های آن را توضیح دهیم.
بیشتر ما داشتن یک تلفن همراه که بیش از حد گرم می‌شود را تجربه کرده‌ایم، به ویژه اینکه گرمی را بعد از یک مکالمه خیلی طولانی احساس نمودیم. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که موجب می‌شود گوشی‌ و شارژرها گرم شوند.
در این بخش رایج ترین دلایل داغ شدن تلفن همراه را بررسی نموده و به شما می‌گوییم چه کاری می‌توانید برای جلوگیری از گرم شدن گوشی خود انجام دهید.

دقیقا به چه علت گوشی‌ها داغ می‌شوند؟

بیایید فرض کنیم که شما یک تلفن همراه دارید که به معنای واقعی کلمه خیلی داغ می‌شود طوری که نمی‌توانید آن را کنترل کنید. اما در نظر اول باید بدانید که متأسفانه پاسخ دقیقی برای این سؤال وجود ندارد. تنها چند دلیل وجود دارد که ممکن است در این زمان برای شما اتفاق افتد. بعضی اوقات تلفن‌ها به دلیل برنامه‌های زیادی که در پس زمینه اجرا می‌شوند داغ می شوند. البته نمی‌توان مسئله باتری بد یا سایر مشکلات سخت افزاری را انکار کرد.
در حالت کلی تمامی تلفن‌ها معمولاً می‌توانند هر از گاهی کمی داغ شوند و این امری طبیعی است. اما وقتی تلفن شما به حدی گرم می‌شود که حتی نمی‌توانید آن را در دست خود نگه دارید یا اینکه گوشی علاوه بر گرم شدن رفتارهای عجیب و غریبی از خود نشان می‌دهد این واقعا به این معناست که یک مشکلی به وجود آمده است. دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد که باید در پی بررسی آن باشید.

شما با گوشی خود بسیار بازی می‌کنید :

اگر شما یکی از گیمرهای حرفه‌ای بازی‌هایی همچون Clash of Clans یا بازی‌های دیگر باشید این موضوع می‌تواند دلیل خوبی برای گرم شدن گوشی‌های شما باشد. تقریباً مانند رایانه‌های شخصی، بازی در تلفن‌های هوشمند می‌تواند CPU و GPU را تا حدی محدود کند و این باعث می‌شود گرمای زیادی تولید شود. در حالی که بازی در پس زمینه فعال باشد ممکن است بدون اطلاع شما نیز ساعت‌ها فعال بماند بنابراین می‌تواند موجب گرم شدن گوشی شود. در این صورت چندین ساعت بازی به صورت پشت سر هم با گوشی همراه اصلا توصیه نمی‌شود.

باز بودن برنامه‌های بیش از حد در پس زمینه :

ممکن است شما روزانه برنامه Gmail خود را چک کنید و یا حداقل یک بار به بررسی فیس بوک خود بپردازید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که در هنگام خروج از برنامه در واقع برنامه را خاموش نمی‌کنید و برنامه در پس زمینه شما فعال خواهد بود. یعنی Gmail و فیس بوک شما هنوز در پس زمینه فعال هستند. تا جایی که می‌توانید این امر را برای هر برنامه‌ای که چک می‌کنید به حداقل برسانید و پس از چک کردن از برنامه خارج شوید. هرچه برنامه‌ها بیشتر در پس زمینه اجرا شوند، سیستم شما برای حفظ آنها بیشتر تلاش می‌کند. به طور کلی برنامه‌های پس زمینه معمولاً مشکلی ندارند اما اگر هرگز وارد تنظیمات نشوید و آنها را خاموش نکنید می‌توانند به یک مشکل تبدیل شوند.

تماشای آنلاین فیلم :

متأسفانه باید گفت مراجعه به سایت‌هایی همچون یوتیوب یا Netflix می‌تواند موجب ایجاد جلسات طولانی شود و در این صورت می‌تواند به اندازه بازی ماراتن برای سلامتی تلفن شما مضر باشد. در حالت کلی هر چیزی که صفحه گوشی شما را برای مدت زمان طولانی روشن نگه دارد و از GPU تلفن شما استفاده کند باعث گرم شدن بیشتر دستگاه می‌شود.

قرار گرفتن گوشی در برابر تابش مستقیم آفتاب :

قرار گرفتن یک شی در برابر گرمای مستقیم آفتاب می‌تواند به داغ شدن بیش از حد آن کمک کند. بنابراین تا حد امکان استفاده از گوشی در مجاورت با آب و هوای گرم و به ویژه نور آفتاب اجتناب کنید.

مشکلات برنامه‌ها و سیستم عامل :

برخی از اوقات وجود اشکال در برنامه‌ها می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد تلفن شما یا عجیب شدن رفتار گوشی شوند. به همین دلیل این رفتار عجیب را می‌توانید بر روی سیستم عامل تلفن خود شاهد باشید. از آنجایی که این برنامه‌ها باید پیکربندی‌ها و سیستم عامل و دستگاه‌های مختلفی را اجرا کنند ممکن است در بعضی موارد به نسبت سایر مواقع بهینه عمل نکنند. بهترین راه برای جلوگیری از خراب شدن آنها  بروزرسانی به موقع آنها می‌باشد.

بدافزارها بزرگترین چالش تمامی گوشی‌ها :

حتی اگر هر یک از موارد فوق بتواند به راحتی تلفن شما را فلج کند هیچکدام به اندازه نرم افزارهای مخرب قدرتمند نیستند. از آنجایی که برنامه‌های مخرب معمولاً قطعه کد غیر قابل پیش بینی هستند به همین جهت می‌توانند بر روی CPU و حافظه تلفن شما تاثیر بگذارند و موجب تولید گرمای زیادی در آنها شوند.

نحوه شناسایی و بررسی داغ شدن گوشی

برخی از علائم وجود دارد که می‌توانید برای تعیین دلیل گرم شدن تلفن خود آنها را بررسی کنید. اول از همه همان‌طور که اشاره شد گرما می‌تواند توسط سخت افزار معیوب ایجاد شود، همچنین این گرما می‌تواند توسط اشکالات نرم افزاری نیز ایجاد شود. سه دلیل اصلی که ممکن است یک گوشی داغ شود عبارت از این سه مورد است: باتری، CPU و صفحه نمایش.
هنگامی که یک گوشی داغ می‌شود، باتری معمولاً اولین موردی است که می‌توان احتمال خرابی آن را داد. و زمانی که گرما از پشت تلفن باشد این موضوع مشکوک‌تر خواهد بود. باتری‌های یون لیتیوم مدرن بسیار قدرتمند هستند اما باز هم بعضی اوقات ممکن است داغ می‌شوند. گرما باعث می‌شود که باتری محلول‌های آلی خود را که در واقع می‌تواند از گرمای بیش از حد یا جرقه‌ای مشتعل شود، تخلیه کند. به عنوان مثال انفجارهای بدنام سامسونگ گلکسی S7 توسط باتری‌های معیوب ایجاد شده بود.
اگر گرما از جلوی صفحه نمایش باشد، ممکن است به دلیل CPU یا GPU تلفن باشد. هر دو این مؤلفه‌ها ممکن است باعث ایجاد گرما شوند، بنابراین وقتی پردازش گوشی زیاد باشد تولید گرما افزایش می‌یابد.
در نهایت اگر متوجه گرما از قسمت پایین تلفن شدید احتمال بالایی وجود دارد که این مشکل در مورد قسمت شارژر باشد و باید به فکر تعویض شارژ خود باشید.

چند بار باید در روز گوشی خود را شارژ کرد ؟

ما نمی‌توانیم پاسخ دقیقی به این پرسش دهیم زیرا شما هر زمانی که خواستید می‌توانید این کار را انجام دهید. اما شارژ بیش از حد می‌تواند به گوشی و شارژر شما آسیب برساند. شارژ کردن باتری گوشی در طول روز اگر 2 الی 3 بار باشد اشکالی ندارد و این مقدار به باتری شما آسیبی وارد نمی‌کند. اما هرگز این نکته را فراموش نکنید، زمانی که گوشی شما در حال شارژ است با آن کار نکنید زیرا این کار موجب گرم شدن گوشی و در نتیجه کندتر شدن عمل شارژ گوشی می‌شود و این کار می‌تواند علاوه بر باتری به سیم شارژر و همچنین برق مصرفی شما نیز آسیب وارد کند.

اصلی‌ترین علت داغ شدن شارژر گوشی چه چیزی است؟

 • از آنجایی که در هنگام شارژ گوشی، شارژر از ولتاژ برق استفاده می‌کند بسیار طبیعی است که کمی گرم شود. به عنوان مثال تمامی وسایل برقی موقعی که به برق وصل هستند گرم می‌شوند مانند لامپ یا تلفن هوشمند و… . البته این تنها در شرایطی است که گرما در حد متعادل باشد. در یک اتاقی که دارای تهویه مطبوع و درجه حرارت 40 تا 45 درجه سانتیگراد باشد این امر بسیار طبیعی و بی‌خطر است.
 • عاملی که بسیار مهم است این است که آیا قرار است شما در هنگام شارژ شدن تلفن همراهتان از آن استفاده کنید یا خیر ؟ این مسئله بسیار مهم است و در این خصوص باید به سیم شارژر خود توجه کنید. بررسی کنید که طول کابل شارژر ارائه شده از شرکت سازنده کوتاه است یا بلند زیرا اگر سیم شارژر به اندازه کافی بلند باشد اشکالی ندارد در هنگام شارژ به مدت کوتاهی از آن استفاده کنید اما اگر کابل و مبدل کوتاه باشد مفهوم دیگری را در برخواهد داشت.
 • اطمینان حاصل نمایید که از شارژر اصلی گوشی خود استفاده می‌کنید در این صورت دیگر نباید نگران اتفاقات ناگوار باشید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که نباید شارژرهای ارزان قیمت را خریداری کنید زیرا در این صورت می‌تواند طول عمر باتری گوشی شما را در کوتاه کند و در برخی موارد می‌تواند موجب انفجار گوشی و یا شارژر شود.

اصلی‌ترین علت داغ شدن شارژر گوشی چه چیزی است؟

5 راه برای جلوگیری از گرم شدن تلفن همراه در هنگام شارژ شدن

درست است که در حال حاضر تلفن‌های هوشمند از باتری‌های بسیار خوبی برخوردار هستند اما قطعاً مجبور خواهید بود هر از چند گاهی آنها را شارژ کنید. برخی از تلفن‌های هوشمند نیاز دارند که روزانه دو بار آنها را شارژ کنید یا برخی اوقات در صورت استفاده کمتر ممکن است دو بار در هفته آنها را شارژ کنید، اما در هر صورت هیچ راه فراری از سناریوی شارژ گوشی وجود ندارد. همچنین ممکن است متوجه شده باشید که وقتی تلفن هوشمند خود را شارژ می‌کنید به راحتی گرم می‌شود. در این صورت شما باید از کار کردن با تلفن هوشمند خود جلوگیری کنید. در این بخش چند روش جهت کمک به شما بیان می‌شود که رعایت آنها می‌تواند از گرم شدن تلفن هوشمند شما جلوگیری کند.

هنگامی که یک تلفن هوشمند گرم می‌شود، می‌تواند به راحتی به قسمت‌های داخل تلفن از جمله صفحه نمایش و باتری آسیب برساند. به همین دلیل همیشه خوب است که اجازه دهید عمل شارژ شدن در دمای اتاق انجام شود و زمانی که گرم شد در همان لحظه استفاده از آن را متوقف کرده و قبل از استفاده مجدد، مدت زمانی را جهت خنک شدن به آن اختصاص بدهید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا عمر گوشی هوشمند و باتری آن به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

 1. هنگام شارژ شدن گوشی هرگز از آن استفاده نکنید

یکی از مهمترین دلایل گرم شدن گوشی‌های هوشمند در طول چرخه شارژ، استفاده مداوم از آنهاست. اگر همچنان که گوشی در حال شارژ شدن است از آن استفاده کنید، این عمل باعث می‌شود تا تلفن هوشمند گرم شود بنابراین باید استفاده از آن را متوقف کنید زیرا این عمل باعث می‌شود گوشی خیلی سریع گرم شود. در این صورت علت داغ شدن شارژ گوشی به این دلیل است که وقتی شروع به استفاده از تلفن خود می‌کنید همزمان دارید از باتری آن استفاده می‌کنید و باتری در همان زمان هم شارژ می‌شود و هم باتری آن تخلیه می‌شود.

 1. هنگام شارژ تلفن را در حالت پرواز قرار داده یا خاموش کنید

اگر شبانه روز تلفن خود را شارژ می‌کنید و منتظر هیچ تماس یا پیام مهمی نیستید می‌توانید تلفن خود را در مواقعی که لازم ندارید به راحتی در حالت پرواز قرار دهید. انجام این کار به تلفن شما کمک می‌کند تا کمی سریعتر شارژ شود زیرا در جستجو و اتصال به شبکه‌های تلفن همراه از باتری استفاده نمی‌کند. حتی در حالت پرواز ، ممکن است باتری کمی مصرف شود و کمی گرم شود. اما اگر هنوز هم مشکل گرم شدن گوشی را احساس می‌کنید، می‌توانید به سادگی دستگاه خود را خاموش کنید و سپس آن را شارژ کنید. در حال حاضر تلفن‌های هوشمند مدرن امروزی وقتی که آنها را خاموش می‌کنید، زنگ هشدار شما نیز خاموش می‌شود و این کار عملکردهای تلفن هوشمند را غیرفعال می‌کند. به همین جهت می‌توانید در زمانی که با گوشی خود کار ندارید آن را شارژ نمایید.

 1. از شارژر با قدرت کمتر استفاده کنید

اگر تلفن شما به نوعی است که از شارژ سریع کوالکام پشتیبانی می‌کند این موضوع برایتان بسیار مهم خواهد بود که سازنده تلفنتان یک شارژر سریع برای شما ارسال کند، که در اصل جریان و ولتاژ بالاتری را به تلفن هوشمند شما ارائه دهد تا با سرعت بالایی شارژ شود. اگر عجله دارید که گوشی شما زودتر شارژ شود این مورد می‌تواند برایتان مفید واقع شود اما اگر تنها در هنگام شب تلفن خود را شارژ می‌کنید و سریع بودن شارژرتان برایتان مهم نیست، باید از شارژر غیر سریع استفاده کنید زیرا باعث گرم شدن گوشی شما نمی‌شود و اجازه شارژ شدن کند را به دستگاه شما می‌دهد.

 1. از یک کابل شارژ متفاوت استفاده کنید

ممکن است در برخی مواقع از مواردی همچون همان کابل و همان شارژری که قبلا برای دستگاه خود استفاده می‌کردید، استفاده کنید اما در حال حاضر گوشی شما شروع به گرم شدن کند. در چنین شرایطی می‌توان فرض کرد که کابل شارژی که شما برای اتصال تلفن خود به شارژر استفاده می‌کنید خراب شده است. برای اینکه مطمئن شوید مشکلی در کابل وجود دارد باید کابل دیگری را امتحان نموده و بررسی کنید که آیا تلفن شما با استفاده ار کابل دیگر هم گرم می‌شود یا خیر.

 1. برنامه‎های نصب شده به صورت ناخواسته بر روی تلفن را بررسی کنید

برخی از برنامه‌های کاربردی می‌تواند به اشتباه یا به عمد توسط شخص دیگری روی تلفن هوشمند شما نصب کند و در این صورت موجب می‌شود تا باتری گوشی شما را تخلیه کند. این برنامه‌ها نه تنها باعث گرم شدن تلفن شما هنگام شارژ شدن بلکه در حین استفاده معمولی نیز می‌شوند. اگر این مشکل را احساس کردید احتمالا به دلیل یکی از برنامه‌های اینچنینی است و باید لیست برنامه‌های در حال اجرا اندروید را بررسی کنید تا متوجه شوید کدام برنامه موجب بروز این مشکل شده است.

جمع بندی

سعی ما در مقاله ارائه شده پرداختن به علت داغ شدن شارژر گوشی و داغ شدن خود گوشی بوده است. ما در این مطلب مواردی را ذکر کردیم که می‌تواند علاوه بر توضیح در خصوص علت داغ شدن شارژر گوشی ، راه حل‌هایی را در خصوص رعایت این موضوع توضیح داده و راه کارهایی را به جهت جلوگیری از گرم شدن شارژرها و گوشی‌ها عنوان نمودیم. اگر شما نیز از راهکارهایی برای جلوگیری از گرم شدن تلفن‌های هوشمند اطلاع دارید که در این مطلب گفته نشده است می‌توانید تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.
در صورتی که پس از خرابی گوشی خود قصد خرید گوشی جدیدی را داشته باشید می‌توانید مقاله راهنمای خرید گوشی را مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا