اخبار فناوری

سی پی یو چیست

سی پی یو چیست ، اگر به قطعات کامپیوتر علاقه‌مند هستید مقاله سی پی یو چیست بدون شک جذابیت بسیاری برای‌تان خواهد داشت، با ما همراه باشید. محصولات و قطعات بسیار مهمی در یک سیستم الکترونیکی وجود دارند. این قبیل قطعات به میزان بسیار زیادی در بهبود عملکرد یک محصول مانند لپ تاپ یا کامپیوتر تاثیرگذار است. بسیاری از شرکت‌ها و برند‌های بین المللی در زمینه طراحی کامپیوتر، لپ تاپ و این قبیل محصولات الکترونیکی تلاش به استفاده از بهترین قطعات در محصولات خود دارند. همین موضوع عاملی بر پیشرفت و برند شدن این کمپانی‌ها شده است. این شرکت‌ها از بهترین قطعات مانند سی پی یو، پردازنده گرافیکی، رم و دیگر موارد مشابه استفاده می‌کنند. کیفیت بالای این محصولات دلیلی بر برتر بودن یک کامپیوتر یا لپ تاپ نسبت به نمونه‌های مشابه خواهد بود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا درباره یک قطعه بسیار مهم و تاثیرگذار در کامپیوتر و لپ‌تاپ یعنی پردازنده مرکزی خدمت شما اطلاعاتی ارایه دهیم.

سوالی بسیار مهم و اساسی، سی پی یو چیست ؟

سی پی یو چیست؟ این سوالی است که بسیاری از کاربران قبل از خرید یک محصول مانند کامپیوتر یا لپ تاپ از مغازه دار می‌پرسند. تمام اجسام و موجودات هستی دارای یک مغز یا هسته مشخص هستند. هسته‌ای که عملکرد کلی و جزئی یک سیستم را طراحی می‌کند. این هسته با بررسی شرایط موجود و انتقال اطلاعات  به دیگر بخش‌ها، آن‌ها را برای انجام فعالیت موردنظر طرح ریزی می‌کند.

در زمینه محصولات الکترونیکی مانند کامپیوتر، لپ تاپ، گوشی‌همراه و یا حتی تبلت، این هسته مرکزی وجود دارد. هسته‌ای که نقش بسیار مهم و اساسی در افزایش یا کاهش میزان عملکرد یک محصول دارد. اگر سی پی یو شما قوی باشد، عملکرد بیشتری در سیستم رخ خواهد داد. اگر سی پی یو ضعیف باشد و یا به مرور زمان، ضعیف عمل کند، نمی‌توان از این سی پی یو انتظار عملکرد بالا داشت. سی پی یو چیست؟ بهتر است به اصل مطلب بپردازیم.

سی پی یو یا Central processing unit یا به زبانی ساده‌تر، واحد پردازنده مرکزی همانطور که از اسم آن نیز مشخص است، نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری را در عملکرد یک سیستم الکترونیکی مانند کامپیوتر یا لپ تاپ دارد. این قطعه الکترونیکی نقش مستقیمی در بهبود فرایند افزایش سرعت یا کاهش یک سیستم الکترونیکی دارد. به طور کل سی پی یو چیست، سوالی است که می‌توان به روش‌های مختلفی به آن جواب داد. اگر بخواهیم از نظر اجرایی سوال سی پی یو چیست را پاسخ دهیم، می‌توان به خاصیت اجرایی یا عملکردی آن اشاره کرد.

سی پی یو یا همان پردازنده مرکزی، مشخصه‌های اجرایی در یک سیستم را برنامه ریزی می‌کند. پس از برنامه ریزی، داده‌ها و برنامه‌های موردنظر را به اجزای مختلف یک سیستم ارائه خواهد داد. همچنین از طرفی سی پی یو نقش مدیریتی نیز دارد. پردازنده مرکزی با بررسی عملکرد قطعات موجود در یک سیستم، ممکن است آن‌‌ها را مجددا برنامه ریزی کند. این موضوع در مواقعی صورت می‌گیرد که قطعه موردنظر بر اساس عملکرد مورد انتظار، قوی ظاهر نشده است. به این دلیل سی پی یو اقدام به نظارت و برنامه ریزی مجدد برای قطعات الکترونیکی موردنظر خواهد کرد. هدایت قطعات موجود در یک سیستم از وظایفی است که یک پردازنده مرکزی آن را بر عهده دارد.

سی پی یو چیست، سوالی است که به شکل‌های مختلفی می‌توان به آن پاسخ داد. به طور کل سی پی یو، مغز یک سیستم الکترونیکی مانند تبلت یا لپ تاپ است. دلیل سی پی یو بودن سی پی یو در لپ تاپ، کامپیوتر، تبلت و . . . ، عملکرد گسترده این قطعه الکترونیکی است. این قطعه الکترونیکی در قسمت بالای برد اجرایی یا همان مادربرد قرار می‌گیرد و بر عملکرد یک محصول تاثیر بسیار مستقیمی دارد. اگر بخواهیم سی پی یو را از نظر اجرایی مقایسه کنیم، می‌توان به این نتیجه رسید که سی پی یو از طیف گسترده‌ای از قطعات الکترونیکی موجود در یک محصول الکترونیکی، عملکرد و فعالیت بسیار گسترده‌تری دارد.

بسیاری به سوال سی پی یو چیست، از این قطعه الکترونیکی به عنوان یک گزینه مستقل و بدون نیاز به قطعاتی دیگر یاد خواهند کرد. تا حدودی گفته این افراد نیز صحیح و قابل قبول است. اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر به عملکرد پردازنده مرکزی بپردازیم، می‌توان به این نتیجه رسید که پردازنده مرکزی، داده‌ها را جدای رم نیز ذخیره می‌کند. همچنین جدا از پردازنده گرافیکی نیز این قطعه داده‌های تصویری را می‌تواند در خود ذخیره کند. این داده‌های ذخیره شده به قطعات موردنظر ارسال شده و برای شما به اجرا درخواهد آمد.

اگر بخواهیم به سوال سی پی یو چیست به طور ساختاری جواب دهیم، می‌توان به اجزای تشکیل دهنده این قطعه الکترونیکی اشاره کرد. این محصول با داشتن بیش از میلیون‌ها ترانزیستورهای میکروچیپی به در اجرای برنامه و عملکرد یک محصول الکترونیکی مانند لپ تاپ یا کامپیوتر نقش به سزایی دارند. وجود این ترانزیستورهای بسیار کوچک بر روی یک پردازنده مرکزی برای محاسبه اطلاعات است. این ترانزیستورها جزئی‌ترین داده‌ها را ارزیابی کرده و سپس آن را دراختیار دیگر قسمت‌های یک سیستم الکترونیکی خواهد گذاشت. این ترانزیستورها در بعضی مواقع داده‌ها را ارزیابی کرده و در حالت اجرایی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در بعضی مواقع نیز این داده‌ها ارزیابی نخواهند شد. ارزیابی و پردازش داده‌ها بر اساس نیاز و استفاده کاربرد از محصول صورت می‌پذیرد.

دلیل این که پردازنده‌های مرکزی به مغز سیستم‌های الکترونیکی مانند لپ تاپ یا کامپیوتر تبدیل شده‌اند، جمع و جور بودن این قطعه الکترونیکی و در عین حال عملکرد بالای آن است. این قطعه با داشتن ترانزیستورهای بسیار کوچک، با عملکرد فوق العاده کاربردی و بالای خود توانسته به یک قطعه بسیار کلیدی در محصولات الکترونیکی تبدیل شود. همین موضوع از دلایلی است که سی پی یو توانسته سرعت بسیار بالایی در مقایسه با نسخه‌های قبلی خود داشته باشد.

نکته جذابی که درباره سی پی یو‌های نسل جدید در محصولات الکترونیکی چند سال گذشته وجود دارد، فعالیت و عملکرد بسیار بیشتر این قطعه الکترونیکی است. به عنوان مثال بسیاری از گوشی و لپ تاپ‌های به روز در سیستم خود دارای سیستم بر روی چیپ هستند. سیستم بر روی چیپ(SoC) نوعی سیستم است که خود دارای سی پی یو است. این قبیل محصولات الکترونیکی، سرعت و عملکرد بسیار بالاتری در مقایسه با نمونه‌های قبلی خود دارند. جدا از سی پی یو، در این قبیل محصولات دیگر موارد و قطعات کاربردی مورد نیاز برای یک سیستم نیز وجود دارد.

شرکت‌ها و برند بسیار معروفی مانند اینتل (Intel) یا ای ام دی (AMD) نیز در این زمینه مشغول فعالیت هستند. وجود این قبیل امکانات به میزان بسیار زیادی در بهبود عملکرد یک سیستم الکترونیکی مانند لپ تاپ یا کامپیوتر بسیار تاثیرگذار است. این قبیل ویژگی‌ها را بیشتر می‌توان در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های تولید شده در چند سال اخیر به وضوح مشاهده کرد. بسیاری از این محصولات الکترونیکی به لطف وجود این قبیل سی پی یو‌ها توانسته‌اند به میزان بسیار زیادی موفقیت و محبوبیت دست پیدا کنند.

سی پی یو چیست سوالی است که قصد داریم آن را به طور مفصل در این مقاله بررسی کنیم. از آن جایی که سی پی یو یک عضو بسیار مهم و کاربردی در یک سیستم الکترونیکی به حساب می‌آید، انتخاب این محصول به نوبه خود تاثیر بسیار زیادی در عملکرد کلی سیستم مربوطه دارد. به همین دلیل انتخاب صحیح سی پی یو و رعایت موارد کلی مربوط به آن، یک عامل بسیار تاثیرگذار در بهبود عملکرد به حساب می‌آید. به همین دلیل بسیاری از افراد حرفه‌ای در زمینه دنیای دیجیتال بر این باورند که تایپ‌های مادربرد و پردازنده مرکزی باید یکی باشد. این موضوع به نوبه خود تاثیر بسیار زیادی در این زمینه دارد.

برای این که سی پی یو در بهترین حالت عملکردی خود قرار داشته باشد، این قطعه حساس الکترونیکی باید به وسیله مادربرد به دیگر بخش‌های یک دستگاه الکترونیکی متصل شود. این عامل در بهبود عملکرد یک سیستم تاثیر بسیار مستقیمی دارد. به همین دلیل متخصصین کامپیوتر بر وجود ارتباط این قطعه الکترونیکی با مادربرد و دیگر قسمت‌ها تاکید بسیار زیادی دارند.

وجود Cache L2/L3 جواب مناسبی به سی پی یو چیست ، می‌باشد:

همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، داشتن سرعت بالا در بررسی داده‌ها و انتقال آن به دیگر اجزای مختلف سیستم، از مشخصه‌هایی است که بسیاری از کاربران نسبت به خرید یک سی پی یو به آن توجه می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های طراح پردازنده مرکزی مانند اینتل اقدام به استفاده از چیپ‌های پرسرعت در ساختار داخلی پردازنده مرکزی خود کرده‌اند. یکی از این چیپ‌ها، وجود Cache L2/L3 است. این چیپ یک مموری On-board پرسرعت است که در بدنه و ساختار سی پی یو پیاده می‌شود. وجود این قطعه به میزان بسیار زیادی در افزایش سرعت عملکرد سی پی یو تاثیرگذار است. همین موضوع تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد کلی سیستم شما خواهد گذاشت.

بسیاری از محصولات و گجت‌های الکترونیکی به روز موجود در بازار، از این قبیل سی پی یو‌ها استفاده می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از این محصولات موجود در بازار به سرعت و عملکرد بالای خود معروف هستند.

از طرفی میزان تراکم پردازش اطلاعات در سی پی یو نیز به میزان بسیار زیادی به وجود این قبیل چیپ‌ها بستگی دارد. تراکم پردازش به میزان داده‌هایی است که از طریق پردازنده مرکزی موردنظر پردازش خواهد شد. به همین دلیل مسیله‌ای به نام هسته در مورد پردازنده‌های مرکزی را باید به آن اشاره کرد.

در زمینه هسته سی پی یو  و سوال سی پی یو چیست ، چه می‌دانید ؟

هسته در یک پردازنده مرکزی، از میزان اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به طور کل هسته همانطور که از اسم آن نیز مشخص است به بخشی از سی پی یو گفته می‌شود که از نظر عملکردی، فعالیتی کاملا مشابه با سی پی یو انجام می‌دهد. موضوعی که تفاوت در میان هسته و سی پی یو ایجاد می‌کند، میزان فعالیت است. هسته در پردازنده مرکزی عملکرد کمتری دارد اما وجود آن به میزان بسیار زیادی در بهبود عملکرد یک پردازنده مرکزی تاثیرگذار است.

همین موضوع باعث شده است که بسیاری از محصولات الکترونیکی به روز اقدام به استفاده از پردازنده‌های مرکزی به روز با تعداد هسته‌های بیشتر کنند. هرچه تعداد هسته‌های موجود در یک پردازنده مرکزی بیشتر باشد، میزان عملکرد این پردازنده و در نهایت محصول به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا می‌کند. به طور کل در این زمینه شرکت‌هایی مانند اینتل و ای ام دی بسیار قوی در این زمینه کار کرده اند. این شرکت‌ها با ارایه پردازنده‌های مرکزی چند هسته‌ای توانسته‌اند به اندازه بسیار زیادی نیاز کاربران را نسبت به یک سی پی یو با کیفیت بالا رفع کنند. قدرت پردازشی بالا، سریع بودن و عملکرد حساب شده از ویژگی‌های پردازنده‌های مرکزی تولید شده در شرکت‌های اینتل و ای ام دی می‌باشند.

تا به اینجای کار به سوال سی پی یو چیست، از جوانب مختلفی به آن پرداخته شد. این محصول با عملکرد و فعالیت بسیار گسترده خود، نقش به سزایی در عملکرد کلی یک سیستم الکترونیکی دارد. همین موضوع باعث می‌شود تا از طریق سایت نشت آپ به سوال سی پی یو چیست به طور گسترده بپردازیم.

شرکت‌های فعال در حوزه‌ی پردازنده سی پی یو :

تقریبا تا اینجای کار توانستیم به بسیاری از جوانب موجود درباره سی پی یو چیست و اطلاعات مربوط به آن بپردازیم. همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد، سی پی یو را مغز یک سیستم الکترونیکی می‌دانند. بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند سعی در استفاده از برترین سی پی یو‌های موجود در بازار را دارند. نام دیگر سی پی یو، پردازنده مرکزی و وظیفه اصلی این قطعه الکترونیکی، پردازش اطلاعات و انتقال داده‌ها به بخش‌های مختلف سیستم الکترونیکی یک محصول است.

اگر به تاریخچه محصولات الکترونیکی نگاه کنید، به این نتیجه می‌رسید که همیشه یک یا چند شرکت در زمینه تولید و طراحی محصول موردنظر، از موفقیت بسیار زیادی نسبت به رقبای خود برخوردار است. به عنوان مثال در زمینه تولید گوشی‌های همراه، شرکت اپل، کامپیوتر و لپ تاپ، شرکت‌های متعددی مانند Lenovo، اپل،  Asus و . . . نیز مشغول به فعالیت هستند. این شرکت‌ها با طراحی مناسب و توجه به نیاز کاربر توانسته‌اند به موفقیت‌های بسیار زیادی در زمینه تولید محصولات تحت طراحی خود دست پیدا کنند.

از آن جایی که پردازنده مرکزی در تمامی این محصولات الکترونیکی یاد شده وجود دارد، انتخاب یک نمونه مناسب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین ظرافت و میزان فعالیت بالای این محصول از دیگر دلایلی است که بسیاری از شرکت‌های معروف در تولید پردازنده مرکزی فعالیتی انجام نمی‌دهند. اکثر شرکت‌های مادر مانند اپل، سامسونگ، ال جی، اچ تی سی و . . . با شرکت‌های تولید کننده پردازنده مرکزی قرارداد می‌بندند. این شرکت‌های متقاضی نیاز خود از یک سی پی یو را در اختیار شرکت تولید کننده قرار می‌دهند. شرکت تولید کننده نیز بر اساس نیاز شرکت مربوطه و بر اساس استانداردهای بین المللی اقدام به طراحی و ساخت یک پردازنده مرکزی مناسب برای آن شرکت می‌کند.

بسیاری از این شرکت‌های پیشرو در زمینه تولید محصولات الکترونیکی نسبت به سی پی یو چیست و چه اهمیتی در سیستم دستگاه‌های تولیدی آن‌ها دارند، کاملا واقف هستند. به همین دلیل اقدام به استفاده از یک پردازنده مرکزی، تصمیمی بسیار هوشمندانه و همچنین دلیلی منطقی بر پیشرو بودن آن‌ها است.

دو شرکت بزرگ در زمینه تولید و طراحی سی پی یو فعالیت می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از این شرکت‌های بین المللی اقدام به عقد قرارداد و استفاده از محصولات این شرکت‌ها می‌کنند.

شرکت ای ام دی (AMD) و اینتل (Intel) دو شرکت اصلی در زمینه تولید سی پی یو هستند. این دو شرکت نمونه‌های بسیار متنوعی از پردازنده‌های مرکزی را تولید و بر اساس نیاز مخاطب  به بازار عرضه می‌کنند. یکی از مواردی که باعث موفقیت این دو شرکت در زمینه تولید پردازنده‌های مرکزی قوی و کاربردی شده است، توجه به نیاز شرکت‌های متقاضی است. ظرافت در طراحی و استفاده از برترین قطعات الکترونیکی در ساختار سی پی یوها، رمز موفقیت دو شرکت اینتل و ای ام دی در تولید این قبیل قطعات است.

در دو دهه گذشته کمتر شرکتی را می‌توان پیدا کرد که در زمینه عملکرد و ساختار اجرایی توانسته باشد با دو کمپانی اینتل و ای ام دی رقابت کند. کیفیت کار این دو شرکت در حدی بالا است که در دو دهه گذشته هیچگونه شرکتی در زمینه طراحی و ساخت پردازنده‌های مرکزی هیچگونه حرفی برای زدن نداشته است. موضوعی که اشاره به آن خالی از لطف نیست، رقابت این دو شرکت با یک دیگر است.

به طور کل بسیاری از منتقدین و متخصصین در زمینه دنیای فناوری و تکنولوژی بر این باورند که شرکت اینتل از برتری نسبی از کمپانی ای ام دی برخوردار است. دلیل این موضوع، نوآوری، طراحی دقیق‌ترین و در عین حال کاربردی ترین سی پی یو برای کاربران است. این شرکت اهمیت سوال سی پی یو چیست و نقش آن را در یک سیستم الکترونیکی به میزان بسیار زیادی درک کرده است. البته شرکت ای ام دی نیز از این قافله عقب نیفتاده است. در چند سال اخیر شرکت ای ام دی با تولید چندین نمونه سی پی یو‌های چند هسته‌ای توانسته فاصله بین خود و شرکت اینتل را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

در کل عملکرد و مشخصاتی مقایسه‌ای درباره شرکت‌های اینتل و ای ام دی را می‌توان در چند نمونه زیر خلاصه و جمع بندی کرد:

 • استفاده از Micro Deviceهای کاربردی توسط شرکت اینتل عامل برتری این شرکت نسبت به ای ام دی است.
 • توجه به بازار صنعتی و برنامه ریزی‌های دقیق برای این موضوع، شرکت اینتل را بسیار جلوتر از کمپانی ای ام دی انداخت.
 • در ماه فوریه سال 2017، در زمینه طراحی و ساخت طیف گسترده‌ای از سی پی یوهای خود تغییر ایجاد کرد. همین موضوع فاصله نسبی بین دو شرکت ای ام دی و اینتل را به میزان بسیار زیادی کاهش داد.
 • درحالی که بسیاری از شرکت‌های تولید کننده در زمینه قطعات الکترونیکی اقدام به ورود به طراحی و ساخت پردازنده‌های مرکزی کردند، اما هیچکدام از آن‌ها موفق نشدند. برنامه ریزی مشخص، خلاقیت، طراحی‌های به روز و کاربرد بالای محصولات از دلایل متعدد موفقیت محصولات شرکت‌های اینتل و ای ام دی در زمینه‌ی پردازنده‌های مرکزی است.

محصولات بسیار متعددی در زمینه سی پی یو در بازار وجود دارد. تمامی این محصولات توسط دو شرکت ای ام دی و اینتل تولید و روانه بازار شده است. این قطعات الکترونیکی از طراحی بسیار مناسب، عملکرد قوی و سریع و درعین حال قیمتی مناسب برخوردار هستند. با هم چند نمونه از این محصولات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پردازنده مرکزی اینتل سری Xeon مدل E5-2695 v4 :

 • سرعت بالا در پردازش اطلاعات
 • فرکانس پایه بسیار بالا
 • پشتیبانی از رم DDR4 4 کاناله
 • تا 1540 گیگابایت حافظه قابل پشتیبانی

همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، بسیاری از محصولات شرکت اینتل از طراحی و دوام بسیار بالایی برخوردار هستند. پردازنده مرکزی اینتل سری Xeon مدل E5-2695 v4 نیز جزو یکی از خوب‌های شرکت اینتل است. اگر بخواهیم از نظر ظاهری این محصول را مورد بررسی قرار دهیم، اندازه کوچک و درعین حال کاربردی این محصول از دلایلی است که بسیاری از کاربران خارجی از این محصول به عنوان یکی از 10 سی پی یو برتر شرکت اینتل یاد می‌کنند. یکی از ویژگی‌های تاثیرگذار این محصول تعداد هسته‌های آن است. سی پی یو CPU اینتل یک انتخاب مناسب برای شما است.

همانطور که در ابتدای توضیحات خود درباره سی پی یو چیست به این موضوع نیز اشاره کردیم. هرچه تعداد هسته‌های یک پردازنده مرکزی بیشتر باشد، سرعت اجرایی و میزان عملکرد آن نیز به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا خواهد کرد. پردازنده مرکزی اینتل سری Xeon مدل E5-2695 v4 با 18 هسته یک محصول بسیار قوی برای شما به حساب می‌آید. از این سی پی یو می‌توانید در سیستم‌های گیمینگ و طراحی نیز استفاده کنید. باهم چند مورد دیگر درباره مشخصه‌های کلی سی پی یو اینتل سری Xeon مدل E5-2695 v4 را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

پردازنده مرکزی اینتل سری Xeon مدل E5-2695 v4 :

https://nashtup.com/index.aspx?Product=%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D9%84-%D8%B3%D8%B1%DB%8C-Xeon-%D9%85%D8%AF%D9%84-E5-2695-v4

پردازنده مرکزی اینتل سری TRY Skylake-X :

 • سریع‌ترین پردازنده سری Core-X اسکای لیک
 • سرعت پردازشی بسیار بالا
 • مناسب برای طیف گسترده‌ای از مادربردها از جمله مادربردهای X299
 • مجهز به حافظه نهان سطح سه

این پردازنده مرکزی نیز مانند نمونه بالا از کیفیت و سرعت بسیار بالایی در پردازش اطلاعات برخوردار است. توانایی پردازش اطلاعات و استفاده از بهترین قطعات از ویژگی‌های اصلی پردازنده مرکزی اینتل سریTRY  Skylake-X مدل corei9-9820X است. تکنولوژی‌های به کار رفته و سرعت بالا از مواردی است که به میزان بسیار زیادی توجه کاربران را نسبت به استفاده از این محصول جلب کرده است. اگر بخواهیم سی پی یو اینتل سریTRY  Skylake-X مدل corei9-9820X را با نمونه بالا بررسی کنیم، گزینه اولی، یک انتخاب برتر نسبت به این محصول است. اما موضوعی که توجه به آن بسیار مهم است، کاربرد خاص هر محصول است.

به طور کل پردازنده مرکزی اینتل سریTRY  Skylake-X مدل corei9-9820X با نوع پردازندهTRY  Skylake X توانسته یک سر و گردن نسبت به نمونه‌های مشابه خود قوی تر عمل کند. همچنین این محصول با داشتن 10 هسته یک سی پی یو بسیار قوی در زمینه پردازش اطلاعات با سرعت بالا است. میزان حافظه قابل پشتیبانی پردازنده مرکزی اینتل سریTRY  Skylake-X مدل corei9-9820X نیز بسیار بالا است. حداکثر حافظه قابل پشتیبانی این سی پی یو، 128 گیگابایت است که از نظر مقایسه با نمونه بالا، از مقدار کمتری برخوردار است. این محصول برای افرادی که علاقه مند به استفاده از یک پردازنده مرکزی با کیفیت بالا هستند به شدت توصیه می‌شود.

همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، پردازنده مرکزی اینتل سری Skylake-X TRY مدل corei9-9820X از سرعت پردازش بسیار بالایی برخوردار است. این محصول با سرعت کلاک پردازنده بالا توانسته به یک گزینه بسیار مناسب در بازار تبدیل شود. موارد دیگری نیز وجود دارد که این محصول را بهتر از دیگر نمونه‌ها می‌کند که به آن خواهیم پرداخت.

پردازنده مرکزی اینتل سری Skylake-X مدل corei9-9820X یکی از برترین محصولات شرکت اینتل به حساب می‌آید. اگر علاقه مند به استفاده از یک سی پی یو کاربردی با سرعت و قیمت بسیار مناسب هستید، ما به شما پردازنده مرکزی اینتل سری Skylake-X مدل corei9-9820X را پیشنهاد می‌کنیم.

پردازنده مرکزی اینتل سری TRY Skylake-X :

در این قسمت سعی بر این داشتیم تا درباره دو نمونه از برترین محصولات شرکت اینتل بپردازیم، محصولاتی که از نظر عملکرد و سرعت، برای شما یک انتخاب بسیار عالی به حساب خواهد آمد. در بخش بعد می‌خواهیم به سوال سی پی یو چیست و چه اهمیتی دارد را به لطف پردازنده‌های مرکزی شرکت ای ام دی پاسخ دهیم.

پردازنده مرکزی ای ام دی مدل RYZEN Threadripper 2950X :

 • سرعت پردازش بسیار بالا
 • حافظه نهان 32 مگابایت برای سطح سه و 8 مگابایت برای سطح دو
 • پردازنده نسل دوم تریدرپیر نسل دوم
 • سوکت پردازنده TR4

در ابتدای مقاله به سوال سی پی یو چیست، به مدل‌های گوناگون پاسخ دادیم. حال سعی داریم تا چند سری اطلاعات درباره سی پی یو ای ام دی مدل RYZEN Threadripper 2950X خدمت شما ارایه دهیم تا میزان عملکرد و فعالیت سی پی یو را در یک سیستم الکترونیکی بهتر حس کنید. این محصول یکی از نمونه‌های برتر شرکت ای ام دی به حساب می‌آید. سی پی یو ای ام دی مدل RYZEN Threadripper 2950X با سرعت بسیار بالا می‌تواند نیاز شما را از یک سی پی یو کاربردی با میزان عملکرد بالا رفع کند.

عملکرد بالای پردازنده مرکزی ای ام دی مدل RYZEN Threadripper 2950X از تعداد هسته‌های پردازشی آن مشخص است. همانطور که در خلال مقاله سی پی یو چیست در شرکت نشت آپ به آن اشاره شد، سرعت یک پردازنده مرکزی رابطه مستقیم با تعداد هسته‌های پردازشی آن رابطه مستقیم دارد. این پردازنده مرکزی با 16 هسته یک گزینه بسیار مناسب برای شما به حساب می‌آید. این پردازنده مرکزی با 16 هسته در ساختار اصلی خود توانسته به میزان بسیار زیادی نیاز کاربران را از یک سی پی یو قوی با سرعت بالا رفع کند. پیکربندی حافظه سی پی یو ای ام دی مدل RYZEN Threadripper 2950X، 4 کانال دارد و از نظر حافظه قابل پشتیبانی نیز از عدد بسیار مناسبی برخوردار است.

پردازنده مرکزی ای ام دی مدل RYZEN Threadripper 2950X با استفاده از معماری Zen توانسته بیش از 52 درصد بر میزان سیکل پردازشی خود نسبت به نمونه‌های مشابه و قدیمی‌تر خود در بازار اضافه کند. چند نمونه از مشخصه‌های کلی سی پی یو ای ام دی مدل RYZEN Threadripper 2950X را باهم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

پردازنده مرکزی ای ام دی مدل RYZEN Threadripper 2950X :

پردازنده مرکزی ای ام دی مدل RYZEN 7 3700X :

 • دارای فرکانس پایه 6 گیگاهرتز:
 • مجهز به فرکانس 4 گیگاهرتز در حالت توربو
 • عملکرد سریع
 • مصرف کم انرژی

این محصول یکی دیگر از نمونه‌های تولید شده در بازار توسط شرکت بزرگ و بین المللی ای ام دی می‌باشد. دلیل انتخاب پردازنده مرکزی ای ام دی مدل RYZEN 7 3700X به عنوان چهارمین گزینه برتر، میزان کاربرد و عملکرد آن است. انتخاب این محصول به عنوان گزینه چهارم به معنی بد بودن آن نیست، بلکه تفاوت کاربرد آن است. پردازنده مرکزی ای ام دی مدل RYZEN 7 3700X با طراحی بسیار مناسب و کوچک یکی از چندین محصولات برتر شرکت ای ام دی می‌باشد. از نظر سرعت سی پی یو ای ام دی مدل RYZEN 7 3700X با نمونه‌های اول و دوم موجود در مقاله امروز قابل مقایسه نیست اما از نظر عملکرد، نمره قابل قبولی را از کاربران دریافت کرده است.

این سی پی یو با 8 هسته در ساختار خود از نظر سرعت از میزان قابل قبولی برخوردار است. این محصول به لطف وجود معماری Zen 2 در ساختار خود از نظر عملکردی به یک گزینه بسیار مناسب برای کاربران تبدیل شده است. کم مصرف بودن پردازنده مرکزی ای ام دی مدل RYZEN 7 3700X یکی از ویژگی‌های بسیار مهم آن است. از دیگر مشخصه‌های کلی سی پی یو ای ام دی مدل RYZEN 7 3700X می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

پردازنده مرکزی ای ام دی مدل RYZEN 7 3700X :

جمع بندی:

سی پی یو چیست و اطلاعت مربوط به این موضوع، از اطلاعاتی بود که در این مقاله آن را مورد بررسی قرار دادیم. در دنیای امروز کیفیت و سرعت بالای محصولات الکترونیکی از دلایل موفقیت آن‌ها به حساب می‌آید. وجود قطعات الکترونیکی یکی از دلایل و موارد بسیار مهم در افزایش میزان سرعت و عملکرد یک سیستم الکترونیکی به حساب می‌آید. سی پی یو یا همان پردازنده مرکزی جزو آن دسته از قطعات الکترونیکی است که در عملکرد کلی یک محصول تاثیر مستقیم دارد.

شرکت‌های ای ام دی و اینتل با طراحی بهترین سی پی یو‌ها توانسته‌اند به میزان بسیار زیادی در افزایش میزان عملکرد محصولات الکترونیکی، تاثیرگذار ظاهر شوند. در ادامه به چند نمونه از برترین گزینه‌های موجود در بازار پرداختیم و چند نمونه اطلاعات کلی در این زمینه به کاربران انتقال دادیم. نکته مثبتی که درباره این محصولات وجود دارد این است که می‌توانید به راحتی این محصولات را خریداری کنید.

فروشگاه آنلاین نشت آپ توانسته با ارایه برترین محصولات و قطعات الکترونیکی با کیفیت بالا، نیاز کاربران را برای خرید یک محصول مناسب رفع کند. به لطف این فروشگاه می‌توانید به راحتی محصولات بالا را خریداری کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن آن را تحویل بگیرید.

در آخر بسیار خرسندیم که توانستیم درباره سی پی یو چیست و اطلاعات مربوط به آن، اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما از طریق ارسال نظرات و انتقادات خود همراه باشید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا