دستگاه ویپ و جویس
موضوعات داغ

سیگار الکترونیکی چیست ؟ با نحوه کار سیگار الکترونیکی آشنا شوید

سیگار الکترونیکی چیست؟

سیگار الکترونیکی یا Electronic cigarette وسیله‌ی الکترونیکی کوچک است که استفاده از آن می‌تواند حالت سیگار کشیدن را شبیه‌سازی کند. سیگار الکترونیکی به طور ساده از یک مایع برخوردار است و با گرم‌شدن این مایع یک بخار تولید شده که فرد این بخار را استنشاق می‌کند. مایع سیگار الکترونیکی به طور معمول از مقداری نیکوتین، پروپیلن گلیکول، گلیسیرین و طعم‌دهنده برخوردار است، هرچند که مایع‌هایی نیز وجود دارند که کاملاً فاقد نیکوتین هستند.

امروزه نسبت به چند سال پیش استفاده از سیگار الکترونیک بسیار رایج‌تر شده، به‌طوری‌که در حال حاضر حدود 500 برند سیگار الکترونیکی وجود دارند که فروش جهانی‌شان بیش از 7 میلیارد دلار است.

عمدتاً سیگار الکترونیکی یا دستگاه ویپ را برای ترک سیگار تنباکویی استعمال می‌کنند. افرادی که از این نوع سیگار استفاده می‌کنند عمدتاً یا به دلیل خطرات سیگار تنباکویی برای سلامتی و یا به دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها این کار را انجام می‌دهند. البته برخی نیز هستند که بیش‌تر به خاطر تفریح روی به مصرف سیگار الکترونیکی می‌آورند.

آمارها نشان می‌دهند که در آمریکا بیش از دو میلیون دانش‌آموز مقاطع راهنمایی و متوسطه بین سال‌های 2011 تا 2016 از سیگار الکترونیکی استفاده کرده‌اند. یک آمار دیگر مربوط به سال 2016 حکایت از آن دارد که 3.2 درصد بزرگسالان در آمریکا از ویپ استفاده می‌کرده‌اند.

آمار جالب دیگری که در ارتباط با ویپ وجود دارد این است که اکثر کسانی که از این نوع سیگار استفاده می‌کنند سابقه‌ی کشیدن سیگار تنباکویی دارند، جالب‌تر آن که یک نظرسنجی در سال 2012 نشان داد که از میان افرادی که سیگار برقی استفاده می‌کنند تنها 1 درصد هستند که سیگار الکترونیکی بدون نیکوتین مصرف می‌کنند.

ساختار سیگار الکترونیکی

اکثر سیگارهای الکترونیکی از موارد زیر برخوردار هستند:

  • دهانه
  • مخزن
  • مایع یا قطره ویپ
  • گرمادهنده
  • ریزپردازندهپ
  • باتری
  • چراغ LED

 با روشن‌کردن دستگاه، گرما دهنده موجب گرم‌شدن مایع در دمای 100 تا 250 درجه شده و یک بخار تولید می‌شود، بخاری که با فرو بردن آن توسط کاربر فرآیند سیگار کشیدن شبیه‌سازی می‌شود. منبع انرژی این نوع سیگار نیز معمولاً یک باتری لیتیوم‌یونی قابل شارژ است.

مایع سیگار الکترونیکی

مایع سیگار الکترونیکی، که به آن قطره ویپ نیز می‌گویند، همان‌طور که در بالا نیز گفته شد، می‌تواند هم دارای نیکوتین باشد و هم فاقد نیکوتین. این مایع به طور معمول دارای مقداری پروپیلن گلیکول، گلیسیرین، آب و طعم‌دهنده است که در انواع نیکوتین‌دار حاوی نیکوتین نیز هست؛ در کل حدود 95 درصد مایع الکترونیکی را پروپیلن گلیکول و گلیسیرین تشکیل می‌دهند.

پروپیلن گلیکول و گلیسیرین هر یک به تنهایی مجوزهای لازم از FDA یا سازمان غذا و داروی آمریکا را کسب کرده‌اند. پروپیلن گلیکول در اغلب موارد القاگر نوعی خنکی در گلو است. این خنکی ممکن است برای برخی از افراد در ابتدای استفاده از سیگارهای الکترونیکی اندکی آزاردهنده باشد، اما با چند روز استفاده بدن به آن عادت کرده و مشکل برطرف خواهد شد.

مایع سیگار الکترونیکی

تاریخچه سیگار الکترونیکی

با وجودی که سیگار الکترونیکی به طور رسمی در سال 2004 بود که تجاری شد، می‌توان تاریخچه‌ی استفاده از آن را به دهه‌ی 60 قرن بیستم میلادی کشاند؛ زمانی که هربرت.آ گیلبرت برای اولین بار از سیگاری بدون تنباکو استفاده کرد. این سیگار از هوای طعم‌دار، گرم و مرطوب برخوردار بود و البته حق اختراع نیز دریافت کرد. چند نمونه‌ی مشابه دیگر نیز در آن دوران وجود داشتند اما هیچ‌کدام تجاری نشدند. دلیل این امر را می‌توان اولاً مد روز بودن سیگار و ثانیاً عدم اطلاع از مضرات بسیار سیگار دانست.

اما فارغ از این موارد، عمدتاً اختراع سیگار الکترونیکی نسبت داده می‌شود به هون لیک، یک داروساز چینی که خود نیز سیگار را زمانی که پدرش از فرط استعمال سیگار به سرطان ریه مبتلا شد و درگذشت ترک کرد. این اختراع در سال 2003 ثبت شد، هر چند که سیگار برقی در سال 2004 بود که برای اولین بار وارد بازار چین شد و در سال‌های 2006 و 2007 بود که این اختراع سر از بازارهای اروپایی و امریکایی درآورد.

سیگار الکترونیکی

فواید سیگار الکترونیکی

1- رفع خطرات سلامت بدن

سیگار الکترونیکی از باب سلامت، با وجود تقریباً 15 سال از عرضه‌ی آن به بازار، هنوز مورد بحث است. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این نوع سیگار می‌تواند موجب از بین بردن مضرات سیگار تنباکویی شده و چه بهتر که از آن به جای سیگار تنباکویی استفاده شود، در عین حال برخی پژوهش‌ها نیز نشان از مضرات این نوع سیگار دارند. با این حال، هنوز به طور قطعی چیزی ثابت نشده ولی می‌توان گفت که آن عناصر سرطان‌زا که در سیگار تنباکویی وجود دارند به هیچ وجه در سیگار الکترونیکی نیستند. در واقع در حال حاضر اعتقاد بسیاری بر این است که این نوع سیگار هر اندازه که ضرر داشته باشد هم ضرر آن بسیار کم‌تر از سیگار تنباکویی است.

2- ترک سیگار

 این نوع سیگار می‌تواند برای ترک سیگار تنباکویی نیز مفید باشد، هرچند که شاید اثر آن در ترک به اندازه‌ی سایر روش‎ها نباشد. اما در کل می‌توان گفت کسانی که به دنبال ترک سیگار تنباکویی هستند بهتر است که از ویپ استفاده کنند تا از سیگار تنباکویی.

3- صرفه‌جویی در هزینه‌ها

 یکی دیگر از فواید سیگار الکترونیکی آن است که استفاده از آن در طولانی‌مدت می‌تواند از لحاظ مالی بسیار به‌صرفه‌تر از سیگار تنباکویی باشد. باتری این نوع سیگار را می‌توان شارژ کرد و هر بار از آن استفاده کرد، این در حالی است که برای استفاده از سیگار تنباکویی باید بارها پول پرداخت کرد و این امر – خصوصاً در ایران خودمان که اکثر سیگارهای خارجی از قیمت زیادی برخوردار هستند – هزینه‌ی زیادی را می‌طلبد.

4- رعایت حال دیگران

 موردی دیگر که می‌تواند به‌عنوان یکی از فواید سیگار الکترونیکی معرفی شود این است که استفاده از این نوع سیگار نه‌تنها ضرری برای دیگران ندارد بلکه موجب لذت آن‌ها نیز می‌شود. سیگارهای تنباکویی بوی بدی دارند و هنگام استفاده از آن‌ها اطرافیان به شدت اذیت می‌شوند؛ هم به سبب بو و هم به سبب غلیظ بودن دود و خفگی ناشی از آن. اما سیگارهای الکترونیکی هر یک طعم و رایحه‌ای مختلف و البته خوش دارند و استشمام آن‌ها می‌تواند برای دیگران لذت‌آور نیز باشد.

همچنین گفته می‌شود که اطرافیان فردی که از سیگار تنباکویی استفاده می‌کند ممکن است بیش از خود او در معرض خطرات سلامتی سیگار باشند، این در حالی است که به احتمال بسیار زیاد این قضیه برای اطرافیان کسی که از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کند صادق نیست.

5- رهایی از بوی بد سیگار

کسانی که مدت زیادی سیگار تنباکویی کشیده‌اند عمدتاً بوی سیگار می‌دهند؛ اما در صورت استفاده از سیگار الکترونیکی دیگر هیچ خبری از بوی بد سیگار نخواهد بود. لااقل اگر قرار باشد فرد فعلاً نسبت به ترک سیگار اقدام نکند می‌تواند از شر بوی بد سیگار رها شود.

عوارض سیگار الکترونیکی

واقعیت آن است که در حال حاضر به طور قاطع نمی‌توان از ضررهای سیگار الکترونیکی حرف زد. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده و در حال انجام هستند. برخی از آن‌ها از مضرات این نوع سیگار برای سلامت بدن می‌گویند و این در حالی است که برخی دیگر هیچ ضرری را تا کنون مشاهده نکرده‌اند. اما در کل می‌توان گفت که با توجه به مدت کوتاهی که این سیگار در سطح جهان مورد استفاده قرار گرفته، هیچ نمونه‌ی عینی‌ای وجود ندارد که کسی از مصرف سیگار الکترونیکی دچار بیماری شده باشد. خلاصه آن که در حال حاضر هیچ نظر قاطعی در مورد ضرر این نوع سیگار برای سلامت بدن وجود ندارد، اما – همانطور که در بالا گفته شد – اکثراً نظر بر این است که این نوع سیگار خطر کمتری نسبت به سیگار تنباکویی برای بدن دارد.

با این حال، نوع نیکوتین‌دار این سیگار می‌تواند اعتیاد آور باشد چراکه اصلاً نیکوتین ماده‌ای اعتیادآور است. همچنین مصرف این نوع سیگار در دوران بارداری نیز مضر است و علت اصلی این امر وجود نیکوتین در مایع آن است. افزون بر این برخی اعتقاد دارند که مصرف این نوع سیگار می‌تواند در نوجوانانی که تاکنون سیگار تنباکویی مصرف نکرده‌اند خطر مصرف سیگار تنباکویی را افزایش دهد.

نگاهی به دو تحقیق جدید

برای آن که به طور ملموس نشان دهیم که تحقیقات تا به چه اندازه با نتایج متعارضی درگیر اند و هنوز هم حکمی قطعی در ارتباط با سیگار الکترونیک وجود ندارد، توجه شما را به دو تحقیق زیر جلب می‌کنم:

  • تحقیق اول: این تحقیق مربوط به ژانویه‌ی سال 2018 است که در طی آن دانشمندان متوجه شدند که احتمال بروز آسیب به ریه از طریق استفاده از این نوع سیگار وجود دارد. آن‌ها دریافتند که توانایی سلول‌های ریه پس از مدتی استفاده از سیگار برقی کاهش می‌یابد و از این رو این احتمال وجود دارد که برخی بیماری‌ها مانند سرطان ریه بروز کنند.
  • تحقیق دوم: تقریباً یک ماه پس از این تحقیق یک گزارش در ژورنال BMJ بریتانیا منتشر شد که از پزشکان می‌خواست تا به سیگاری‌ها اطلاع دهند که «استفاده از سیگار الکترونیکی تا 90 درصد کم‌تر از استفاده از سیگار تنباکویی مضر است».

گمان می‌رود که در حال حاضر باید سیگار برقی را نسبت به سیگار تنباکویی برتر دانست و فعلاً از آن استفاده کرد تا زمانی که یک نتیجه‌ی قطعی از آزمایش‌ها حاصل شود؛ هر چند که بهتر است در کل هیچ نوع سیگاری – چه از نوع الکترونیکی و چه از نوع تنباکویی – مصرف نشود.

بهترین مارک سیگار الکترونیکی

فارغ از فواید و مضار سیگار الکترونیکی که شویم و بخواهیم به محبث خرید این وسیله ورود کنیم باید ابتدا از بهترین مارک این وسیله حرف بزنیم. گفته شد که در حال حاضر برندهای بسیاری در زمینه‌ی تولید این نوع سیگار فعال هستند. هر یک از این برندها به سبب رقابتی که با دیگران دارند درصدد هستند که با افزایش کیفیت محصولات خود بخشی از بازار را ازآنِ خود کنند و تعداد مشتریان خود را افزایش دهند. در این بین مارک‌های Vaporeso و smok و eleaf از محصولات راضی‌کننده‌ای برخوردار هستند.

خرید سیگار الکترونیکی

چنان‌چه تشخیص داده‌اید که استفاده از سیگار الکترونیکی بسیار بهتر از سیگار تنباکویی است و درصدد خرید آن هستید، باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که این محصول را نباید از هر فروشگاهی خریداری کرد. در صورت اصل‌نبودن محصول خریداری‌شده چه‌بسا که خطرات و مضرات آن بسیار بیش‌تر از سیگار تنباکویی باشد. در این راه باید به دنبال خرید از فروشگاه‌های معتبر باشید. فروشگاه نشت‌ آپ ارائه‌دهنده‌ی انواع ویپ با قیمت‌ها و مارک‌های مختلف است. برای خرید سیگار الکترونیکی  ارزان  از فروشگاه نشت‌ آپ می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

خرید دستگاه ویپ و سیگار الکترونیکی از نشت آپ

سخن آخر

سیگار الکترونیکی می‌تواند جایگزینی برای سیگار تنباکویی باشد تا هم هزینه‌ی زیادی برای خرید سیگار تنباکویی نکنید و هم آن که مجبور به تحمل مضرات آن نشوید. همانطور که در بالا گفته شد در مورد ضررهای سیگار الکترونیکی برای سلامت بدن تحقیقات به نتایج متفاوتی رسیده‌اند و به نظر می‌رسد تا مدت‌ها باید تحقیقات انجام شوند تا نتیجه‌ای نسبتاً قطعی حاصل شود؛ اما با این حال کم نیستند پزشکانی که باور دارند این نوع سیگار نسبت به سیگار تنباکویی ضررهای بسیار کمتری دارد.

ضمناً برای خرید سیگار الکترونیکی باید حتماً از فروشگاه‌های معتبر اقدام کنید تا مطمئن شوید محصولی که خریداری می‌کنید اصالت دارد. فروشگاه نشت‌ آپ یکی از فروشگاه‌های معتبر در زمینه‌ی فروش ویپ است. انواع و اقسام ویپ را از بهترین برندها می‌توانید از طریق فروشگاه نشت‌ آپ سفارش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا