اخبار فناوری

راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید تلسکوپ ، در این مقاله به توضیحات جامع راهنمای خرید تلسکوپ می‌پردازیم برای اطلاعات بیش‌تر در مورد تلسکوپ با ما همراه باشید. شیفتگی انسان به ستاره‌ها از توانایی انسان در فکر کردن و سوال پرسیدن قدیمی‌تر است. در هزاران سال گذشته انسان‌ها تنها محدود به مشاهده آسمان با چشم خود بودند با وجود این‌که آلودگی هوا نبود باز هم مشاهده‌ی دقیق آسمان غیرممکن بود. اختراع میکروسکوپ منجر به توسعه و پیشرفت تلسکوپ شد که در نهایت به انسان‌ها اجازه داده شد که به کشف جهان بزرگ‌تر بپردازند.

به مرور زمان با پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه تولید تلسکوپ موجب شدند تا آموزه‌هایی را که بسیاری معتقد بودند غیرقابل تغییر است زیر سوال ببریم. نجوم راه را برای پذیرش علم، ظهور روشنفکری و پیشرفت‌های غیرقابل محاسبه نه تنها به درک ما از دنیای ما و جهان، بلکه پرسش‌های فلسفی در مورد جایگاه ما در آن دنیا هدایت کرد.

داشتن یک تلسکوپ علاوه بر آن‌که می‌تواند سرگرمی خوبی برای ایام تعطیلات باشد فرصت مناسبی برای یادگیری علمی به شمار می‌رود. برخی افراد با مراجعه به اولین فروشگاه و انتخاب ارزان‌قیمت‌ترین محصول، فقط برای گذران وقت تلسکوپی را خریداری می‌کنند و برخی دیگر هزینه زیادی را برای این مجموعه پیچیده صرف می‌کنند که در طول مدت زمان می‌تواند به یک فعالیت و سرگرمی مادام‌العمر برای آن‌ها تبدیل شود. برای انتخاب و راهنمای خرید

تاریخچه :

در اواخر دهه 1500 میلادی، دو عینک‌ساز هلندی پدر و پسر به نام‌های زاکاریا و هانس جانسن یک دستگاه میکروسکوپ  خام را توسعه دادند و شروع به آزمایش کردند. همان‌طور که غالبا اختراعات انجام می‌شود کار آن‌ها نیز منتشر شد و طولی نکشید که شخصی روی میکروسکوپ ساخته شده آن‌ها کار کرد بدین صورت که روی لنزها پیکربندی مجدد انجام داد تا اشیاء دور را نزدیک‌تر کند.

اولین برنامه ثبت اختراع تلسکوپ توسط یکی دیگر از سازندگان عینک فروش هلندی به نام هانس لیپراشی  در سال 1608 انجام شد. جانسن و هانس دو همشهری بودند آن‌ها علاوه بر اینکه یکدیگر را می‌شناختند بر کار یکدیگر تاثیر گذاشتند. چند هفته پس از این ثبت اختراعات شخص دیگری به نام Jacob Metius درخواست ثبت اختراع داد که دولت هلند سرانجام هر دو درخواست را به دلیل خلاف درخواست‌ها رد کرد و به گفته مقامات تولید این دستگاه بسیار آسان بود اما ثبت اختراع را دشوار می‌کرد. در پایان لیپراشی، با اختراع تلسکوپ و میکروسکوپ Janssens شناخته می‌شود.

در سال 1609، گالیله ریاضیدان و دانشمند ایتالیایی با لنزهای هلندی و اصلاح سیستم جانسن ساخت تلسکوپ را آغاز کرد و در نهایت یک مکانیزم فوکوس را اضافه کرد. او ظاهرا تلسکوپ را به تنهایی طراحی کرده است و اولین کسی است که تلسکوپ را برای نمایش اجرام آسمانی به سمت آسمان هدایت کرد.

هنگام انتخاب و خرید تلسکوپ دانستن چند لغت پایه و اصول اولیه در مورد انواع تلسکوپ‌ها می‌تواند در انتخاب بهترین تلسکوپ با توجه به نیاز و بودجه شما کمک زیادی کند.

اجزای تلسکوپ :

خرید تلسکوپ یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است بنابراین باید قبل از اقدام به خرید این محصول، تحقیقات کاملی در این زمینه انجام دهید، با اصطلاحات به کار گرفته شده در این زمینه آشنا شوید.

لوله‌های تلسکوپ تا چه حد موثر هستند ؟

مونتاژ لوله نوری یا OTA بخش اصلی تلسکوپ است. این بخش محل جمع شدن نورها است یعنی جایی که عدسی چشمی و تمام لوازم جانبی نوری به آن‌جا می‌روند.

انواع پایه‎‌ها :

پایه همان چیزی است که OTA به آن متصل شده و مسئولیت چگونگی تراز، حرکت و ردپای اشیاء آسمانی را بر عهده دارد. این پایه‌ها به سه نوع اصلی تقسیم می‌شوند:

  1. تلسکوپی که هم بر محور افقی و هم بر محور عمودی می‌چرخد.
  2. استوایی آلمانی
  3. موتوری

مونتاژ پایه‌های موتوری می‌توانند از نوع 1 یا 2 باشند اما معمولا به صورت جداگانه تنظیم شده است و از پایه‌های دستی متفاوت هستند. بدین صورت که با حرکت چرخشی زمین هدف مورد نظر به مرور زمان از میدان دید خارج می‌شود با نصب این موتور ردیاب به راحتی پایه تلسکوپ در جهت پیگیری شی مورد نظر ما می‌چرخد.

به عبارت ساده‌تر پایه یک تلسکوپ بر هر نوعی که باشد در درجه اول باید از استحکام بالایی برخوردار باشد تا تصویر نمایش داده شده در تلسکوپ بدون لرزش و باکیفیت باشد.

در راهنمای خرید تلسکوپ اصطلاح Go-To به چه معناست ؟

اصطلاحی است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای ستاره‌شناس آماتور نسبتا جدید است. این اصطلاح به یک پایه موتوری که کاملا توسط کامپیوتر کنترل شده است نسبت داده می‌شود. بدین صورت که اجرام آسمانی در حافظه کامپیوتری تلسکوپ ذخیره شده است و در صورت نیاز به تلسکوپ فرمان داده می‌شود تا جرم آسمانی مورد نظر را بیابد.

چرا باید به دیافراگم توجه کرد ؟

دیافراگم به قطر لنز اولیه یا آینه در تلسکوپ اطلاق می‌شود. دهانه قطر دایره معمولا با میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود. این بخش نه تنها برای جمع‌آوری نور بلکه برای دیدن جزئیات مهم است. هر چه دیافراگم (دهانه قطر دایره) بزرگ‌تر باشد نور بیش‌تری را جمع می‌کند و در نتیجه وضوح تصویر بیش‌تر است و شما قابلیت دید عمیق‌تری در فضا خواهید داشت. به این معنی که می‌توانید اشیاء ضعیف‌تر مانند کهکشان یا ویژگی‌هایی مانند دهانه‌های ماه را مشاهده کنید.

فاصله کانونی تا چه حدی موثر است ؟

فاصله کانونی به فاصله بین لنز یا آینه اولیه تا نقطه‌ای که جسم در آن متمرکز می‌شود اشاره دارد. فاصله کانونی اندازه‌گیری در واحد میلی‌متر از شی هدف تا عدسی دوربین تلسکوپ است. این طول به‌طور مستقیم بر پتانسیل بزرگنمایی تلسکوپ زمانی که با عدسی دوربین جفت می‌شود تاثیر می‌گذارد. این فاصله می‌تواند اندازه‌گیری خطی تحت‌اللفظی از لنز اولیه تا عدسی دوربین باشد. با یک عدسی نورشکن یا یک فاصله تئوری بر پایه این‌که چگونه نور از آینه اولیه و ثانویه و سپس عدسی دوربین به بیرون می‌رسد. در این فاصله تئوری، با استفاده از بازتابنده‌ها و شکست نور یک فاصله کانونی طولانی‌تر از لوله‌های نوری واقعی ایجاد خواهد شد.

لوله‌های نوری واقعی مساحت OTA را بسیار قابل حمل‌تر می‌کند. تا زمانی که به‌طور قابل توجهی پتانسیل بزرگنمایی را خارج از اندازه مشابه عدسی نورشکن افزایش می‌دهد. در هنگام خرید یک تلسکوپ به فاصله کانونی که امری بسیار مهم است توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا فاصله کانونی عاملی است که تلسکوپ به واسطه آن اشیاء را بزرگ می‌کند.

دانستن مفهوم اصطلاح Focal Ratio در راهنمای خرید تلسکوپ چه تاثیری دارد ؟

Focal Ratio اصطلاحی است که برای برخی از ستاره‌شناسان بسیار حائز اهمیت است. این اصطلاح به عنوان نسبت بین فاصله کانونی دامنه و دیافراگم (دهانه قطر دایره) تعریف شده است. یک تلسکوپ با فاصله کانونی 1500 میلی‌متر و دهانه قطر دایره 100 میلی‌متر ضریب کانونی F/15 خواهد داشت.

 توجه به قابلیت Finder چه تاثیری خواهد داشت ؟

یابنده یا پیداکننده (Finder) یک کمک رصد کننده است که در تلسکوپ جای گرفته است. برای خرید تلسکوپ، به این امر توجه داشته باشید زیرا تلسکوپ‌هایی که دارای این قابلیت هستند پیدا کردن اشیاء را در آسمان برای شما راحت‌تر می‌کند. زیرا نگاه کردن از طریق تلسکوپ در بزرگنمایی زیاد می‌تواند دشوار باشد. امروزه بسیاری از تلسکوپ‌ها از یاب‌های “نقطه قرمز” استفاده می‌کنند. بدین صورت که یک نقطه قرمز یا الگوی محوری را روی آسمان بدون بزرگنمایی نشان می‌دهد.

 توجه به قابلیت Finder چه تاثیری خواهد داشت ؟

چه نوع تلسکوپی بخریم :

قبل از خرید تلسکوپ، سوالی که ذهن اکثر کاربران را درگیر می‌کند این است که ” چه نوع تلسکوپی باید خریداری کنم؟”

در پاسخ به این سوال باید گفت بهترین تلسکوپ برای استفاده، تلسکوپی است که کار کردن با آن بسیار راحت باشد و منظره‌ای هیجان‌انگیز از آسمان شب را در اختیار شما قرار دهد.

مسلما، انواع مختلفی از تجهیزات تلسکوپ در بازار موجود است با این‌حال، ما می‌توانیم تمام آن تغییرات را فقط در سه نوع اساسی تقسیم‌بندی کنیم.

بیش‌تر افراد اولین نوع تلسکوپ اختراع شده که با نام Refractors شناخته شده است را می‌شناسند که از لنزهای شیشه‌ای در انتهای یک لوله برای نمایش مناظر آسمان استفاده می‌کنند.

نوع دوم تلسکوپ‌ها که توسط اسحاق نیوتن اختراع شده است با عنوان بازتابنده یا Reflectors شناخته می‌شوند که از آینه‌ها به جای لنز برای دستیابی به مناظر بزرگ شده آسمان برای نمایش در تلسکوپ استفاده می‌کنند.

نوع نهایی طراحی شده تلسکوپ شامل آینه‌هایی با سوراخ در وسط است. این نوع از تلسکوپ‌ها با نام Cassegrains شناخته می‌شوند.

معرفی انواع تلسکوپ‌های Refractor :

آسان برای استفاده و دارای یک قاب سبک

Refractor یا عدسی‌های نورشکن محبوب‌ترین نوع تلسکوپ‌ها هستند که از کیفیت و جذابیت بسیاری برخوردار هستند. سادگی و قابلیت اطمینان در طراحی، استفاده از آن را نیز آسان کرده است و نیاز به نگهداری کمی دارد. قابلیت حمل آسان این محصول امکان سفر را برای لذت بردن از آسمان‌های تاریک و دور از مناطق آلوده شهری فراهم می‌کند. این مدل از تلسکوپ برای مشاهده اشیاء موجود در منظومه شمسی سیارات و ماه بسیار عالی هستند و با چشم‌های قابل تعویض بزرگنمایی‌های مختلفی را ارائه می‌دهند و دامنه اشیاء قابل مشاهده را افزایش می‌دهند.

هم‌چنین با استفاده از لوازم جانبی مناسب می‌توان از آن‌ها برای مشاهده زمینی استفاده کرد. همان‌طور که عنوان شد در ساخت این مدل از تلسکوپ‌ها از لنزهای شیشه‌ای استفاده شده است و از آن‌جایی که سیستم نوری اساسا یک خط مستقیم است هیچ مانعی برای آینه‌های ثانویه وجود ندارد. با گزینه‌های نوری مانند پیکربندی‌های سه‌گانه و شیشه‌های تخصصی ناهنجاری‌ها عملا از بین می‌روند.

وقتی صحبت از نجوم بصری می‌شود تلسکوپ‌های بزرگ‌تر منظره‌های چشم‌گیرتری دارند و در دنیای تلسکوپ جمله‌ای وجود دارد که می‌گوید دیافراگم پادشاه است یا از نظر اصولی، دیافراگم بزرگ‌تر، بهتر است. از نقطه نظر سایز دیافراگم تلسکوپ‌های Refractors محدودیت‌هایی دارند زیرا لنزهای بسیار بزرگ برای آماتورها بسیار گران و کاملا غیرقابل کنترل هستند. تلسکوپ‌های انکسار در دسترس آماتور، امروزه در دیافراگم‌های بین 60-150 میلی‌متر در دسترس هستند. در این محدوده مدل‌های ارزان قیمت تلسکوپ با لنزهای جداگانه نسبت به تلسکوپ‌هایی با لنزهای متعدد که نمای طبیعی‌تری دارند و در رنج قیمت بالا هستند در اولویت انتخاب قرار می‌گیرند.

معرفی انواع تلسکوپ‌های Refractor :

کیفیت نور در تلسکوپ که عمدتا بستگی به صرف هزینه در این زمینه دارد تاثیر قابل توجهی در کیفیت نماها دارد و تلسکوپ‌های Refractors ارزان‌قیمت که بر کالاهای الکتریکی محبوب و مشهور ترجیح داده می‌شوند اغلب ناامیدکننده هستند.

به‌طور کلی، Refractorهای با قطر دهانه کوچکتر از 90 میلی‌متر برای نمایش گسترده‌تر از آسمان شب مناسب هستند که ممکن است شامل خوشه‌های ستاره‌ای مانند Pleiades معروف، M45 باشد.

اگرچه ممکن است هنگام استفاده از این نوع تلسکوپ، هنگام مشاهده مشتری و زحل، برخی جزئیات و ماه دیده شوند. با این‌حال، در هر دو صورت خود سیاره کاملا کوچک و بسیار روشن به نظر خواهد رسید.

برخی از کهکشان‌ها و سیاره‌ها به خوبی در آسمان قابل مشاهده هستند با انتخاب اشیاء با قابلیت دید بیش‌تر در آسمان شب تجربه‌ای جالب و به‌یاد ماندنی را برای خود ثبت کنید. رنگ‌ها و جزئیات سطحی ممکن است در یک شب با هوای خوب روی زحل، مشتری و حتی مریخ مشاهده شود.

با این حال، Refractorsهای بزرگ‌تر به قطر 100 میلی‌متر و حتی بیشتر می‌توانند آسمان را با جزئیات بیش‌تری به نمایش بگذارند و در زیر آسمان تاریک، صدها اشیاء عمیق از جمله کهکشان‌ها، خوشه‌های کروی ستاره‌ها و سحابی‌های روشن وجود خواهد داشت که قابل مشاهده هستند.

نماهای قمری باید با تعریف مناسب در دهانه‌ها و ویژگی‌های سطح صاف، واضح باشد. زیرا چشمی‌های بزرگ‌تر تلسکوپ‌ را قادر می‌سازد جزئیات بیش‌تری را نمایش دهد.

بدون‌شک، یک Refractor مناسب نصب شده روی یک سه پایه محکم، می‌تواند یک تجربه هیجان‌انگیز را فراهم کند و کاربر را ترغیب به استفاده مداوم چندین ساله از تلسکوپ‌های بی‌نظیر کند. هم‌چنین عملکرد کلی نوری برتر این مدل از تلسکوپ‌ها، آن‌ها را به یک بستر ایده‌آل برای اخترفوتوگرافی یا تصویربرداری آسمان تبدیل می‌کند.

تلسکوپ Celestron Inspire 90mm AZ Short Refractor  :

تنظیم آسان و استفاده سطح ورودی Refractor با لوازم جانبی مفید از جمله دو عدسی دوربین تلسکوپ، آداپتور تلفن هوشمند، دوربین ردیاب بر روی یک سه پایه قابل تنظیم سبک سوار شدند.

تلسکوپ Celestron Inspire 90mm AZ Short Refractor  :

تلسکوپ Sky-Watcher Evostar 120ED DS Pro :

دستگاه آزمایش شده و مورداعتماد با اپتیک‌های عالی که نماهای برجسته‌ای را ارائه می‌دهند. به همراه یک عدد چشمی 28 میلی‌متری و دوربین ردیاب به بازار عرضه شده است.

تلسکوپ Sky-Watcher Evostar 120ED DS Pro :

معرفی انواع تلسکوپ‌های Reflector (بازتاب‌دهنده‌ها) در راهنمای خرید تلسکوپ :

از متداول‌ترین بازتاب‌دهنده‌هایی هستند که اخترشناسان آماتور از آن استفاده می‌کنند.

تلسکوپ‌های بازتابنده دارای یک لوله باز در قسمت جلو و یک آینه گرد در قسمت انتهایی لوله هستند که آینه اولیه نامیده می‌شود. نیوتن با استفاده از یک آینه اولیه بزرگ، ارزش بیش‌تری در هر اینچ دیافراگم می‌بخشد. زیرا ساخت آینه‌کاری نسبت به ساخت لنزها کار کمتری دارد. با این حال، برای این‌که نور متمرکز شود و به یک چشمی برسد از آینه اولیه به یک آینه ثانویه، در نزدیکی جلوی OTA روبروی آینه اولیه قرار گرفته و در یک زاویه 45 درجه به آینه اولیه تنظیم می‌شود.

آینه ثانویه باعث ایجاد انسداد جزئی در ورود نور به OTA می‌شود که منجر به پراش و از بین رفتن نور می‌شود. این طراحی برای دیافراگم‌های بزرگ‌تر نسبت به Refractorها در اختیار شما قرار می‌دهد و بازتاب‌دهنده‌هایی با قطرهای بالاتر از 500 میلی‌متر در دسترس هستند.

معرفی انواع تلسکوپ‌های Reflector (بازتاب‌دهنده‌ها) در راهنمای خرید تلسکوپ :

دو روش برای استفاده بازتاب‌دهنده‌ها وجود دارد.

  • در روش اول، مدل‌های کوچک‌تر از 12 اینچ یا به همین ترتیب می‌تواند بر روی سه‌پایه‌های طراحی شده مشابه Refractorهای استفاده شده سوار شوند.
  • روش دوم و گزینه جایگزین محبوب، نصب لوله تلسکوپ روی پایه چرخان است که روی زمین قرار گرفته است. با نصب بر روی این پایه‌های چرخان، تلسکوپ می‌تواند آزادانه به اطراف چرخانده شود و به بالا و پایین بچرخد و بدین ترتیب در هر نقطه از آسمان اجرام آسمانی را مورد هدف و اشاره قرار دهد.

تلسکوپ SW Explorer 130P EQ2 :

در میان مبتدیان علاقمند به نجوم، این مدل از Relector با دو چشمی، یک هدف‌یاب قرمز و یک پایه استوایی محکم نمای لذت‌بخشی از علم نجوم را به تصویر می‌کشد.

تلسکوپ SW Explorer 130P EQ2 :

تلسکوپ  Bresser Messier Newtonian NT203 on Exos 2 Mount :

آینه 8 اینچی تعبیه شده در تلسکوپ مدل NT203، به نمایش سنگ‌های ریز و پنهان آسمان کمک شایانی می‌کند. با یک پایه استوایی محکم ایمن شده و امکان مشاهده با جدیت آسمان شب را فراهم می‌کند.

تلسکوپ  Bresser Messier Newtonian NT203 on Exos 2 Mount :

انواع تلسکوپ‌های Dobsonians در راهنمای خرید تلسکوپ :

از طرفی، تلسکوپ‌های نصب شده از این طریق (از نوع Reflector) با دیافراگم‌های بسیار بزرگ و لوله‌های نوری به طول چند پایه به Dobsonians معروف هستند. می‌توانند بدون سیم و باتری باشند یا ممکن است شامل کنترل‌کننده‌های Go-To باشند که با فشردن یک دکمه به طور خودکار صدها اشیاء موجود در آسمان را به نمایش می‌گذارند. این OTAها با اندازه بزرگ می‌توانند اشیاء فوق‌العاده کم‌ نور را مشاهده کنند اما بسیار حجیم و سنگین هستند معمولا برای حمل و نقل به جداسازی قطعات احتیاج دارند. این مدل از تلسکوپ‌ها یا به‌طور دائم در رصدخانه‌های حیاط خلوت نصب می‌شوند یا در پشت یک کامیون به محل رصد کشیده می‌شوند.

تلسکوپ Sky-Watcher Skyliner 200P  :

این مدل از تلسکوپ 8 اینچی با کاربری آسان که شایسته محبوب‌ترین تولیدات در بریتانیا است با قیمت قابل‌توجه‌اش منجر به نمایش خیره‌کننده‌ای از فضای آسمان می‌شود. این محصول را می‌توان در بین محصولات ایده‌آل این گروه قرار داد.

تلسکوپ Sky-Watcher Skyliner 200P  :

تلسکوپ  Meade Lightbridge 12” Dobsonian  :

خرید این مدل از تلسکوپ، برای ستاره‌شناسان و بازدیدکنندگان دائمی نجوم بسیار مناسب است زیرا منظره‌های عمیقی از آسمان شب را ارائه می‌دهند و جزئیات زیادی را در سحابی‌ها و کهکشان‌های روشن نشان می‌دهند.

تلسکوپ  Meade Lightbridge 12” Dobsonian  :

معرفی انواع تلسکوپ‌های Cassegrain (ترکیبی) در راهنمای خرید تلسکوپ :

این نوع از تلسکوپ‌ها از لحاظ کاربرد و استفاده کاملا شبیه Refractorsها هستند. بدین ترتیب که قسمت جلوی تلسکوپ را رو به آسمان تنظیم کرده و از چشمی قابل تعویض تعبیه شده در قسمت پشت تلسکوپ به مشاهده می‌پردازید.

وزن این مدل از تلسکوپ‌ها نسبتا سنگین هستند و تمایل به کوتاه شدن طول دارند و این فشردگی در حجم این محصولات برای استفاده در فضای محدود به کار گرفته شده ایده‌آل هستند.

این مدل از تلسکوپ‌ها برای اطمینان از جای‌گیری دقیق آینه‌ها ممکن است گاهی نیاز به تغییر و جابه‌جایی داشته باشند.

محصولات تولید شده در این گروه از تلسکوپ‌ها برای اندازه مشخصی از چشمی‌های تلسکوپ نمایش نسبتا بزرگ‌تری را می‌دهند و برای کسانی که مایل به تجربه بهترین مناظر از سیارات و ماه‌ها هستند یک تلسکوپ Maksutov-Cassegrain یا Schmidt-Cassegrain  ممکن است بهترین گزینه باشند.

معرفی انواع تلسکوپ‌های Cassegrain (ترکیبی) در راهنمای خرید تلسکوپ :

زمانی که شرایط جوی مساعد باشد می‌توانید جزئیات مابین بادهای رنگی مشتری و زحل را مشاهده کنید. البته ممکن است سایر اشیاء در اعماق آسمان نیز قابل مشاهده باشند که دیافراگم بزرگ‌تر Schmidt-Cassegrains رضایت‌بخش‌ترین تجربه را ارائه می‌دهد.

به دلیل بزرگنمایی بیش‌تر ارائه شده توسط این تلسکوپ‌ها، جسم مورد مشاهده سریع‌تر از منظره دید خارج می‌شود و بنابراین، آن‌ها اغلب با مانیتورهای الکترونیکی خریداری می‌شوند تا در حین حرکت، اهداف را دنبال کنند.

تلسکوپ Bresser Messier Maksutov 90/1250 EQ3 :

این مدل از تلسکوپ که در دسته سوم انواع تلسکوپ‌ها جای گرفته است بسیار جمع‌و‌جور و قابل حمل است و برای مشاهده ماه و سیاره و اجرام آسمانی روشن بسیار پرکاربرد است و خرید آن توصیه می‌شود. این محصول همراه با عدسی چشمی 22 میلی‌متر و ردیاب قرمز به بازار عرضه شده است.

تلسکوپ Bresser Messier Maksutov 90/1250 EQ3 :

تلسکوپ Celestron Nexstar 8SE :

این مدل از تلسکوپ بزرگ و کاملا کامپیوتری برای مشاهده جدی و علمی قابل استفاده است. منظره‌ای عالی از اشیاء آسمانی را فراهم می‌کند و پس از تکمیل هم‌ترازی آسمان، محل آن‌ها را برای نمایش برای کاربر مشخص می‌کند.

تلسکوپ Celestron Nexstar 8SE :

گام بعدی انتخاب تلسکوپ در راهنمای خرید تلسکوپ چیست ؟

انتخاب تلسکوپ مناسب می‌تواند با تصمیم‌گیری در مورد مکان و چگونگی استفاده از تلسکوپ تاثیرگذار باشد. هر سه نوع از تلسکوپ‌های عنوان شده به عنوان مدل‌های پایه یا با کنترل‌ کاملا رایانه‌ای و حتی wifi داخلی، برای بهره‌برداری از طریق تلفن هوشمند در دسترس هستند.

راه‌اندازی ساده و قابلیت حمل آسان یا تجهیزات پیچیده‌تر با عملکردهای کاملا خودکار، انتخاب شماست تا شگفتی‌های بیش‌تری از آسمان شب را به تصویر بکشید.

جمع‌بندی :

Refractorها دارای لنز در جلوی لوله تلسکوپ هستند. آن‌ها برای حفظ و نگهداری نیاز به تلاش زیادی ندارند اما با بزرگ‌تر شدن اندازه لنز، قیمت آن‌ها رو به افزایش خواهد بود. در بین مدل‌های مختلف این مدل از تلسکوپ‌ها apochromats ها برای استفاده بهتر هستند زیرا آن‌ها کیفیت نوری بهتری ارائه می‌دهند. حتی اگر قیمت آن‌ها گران‌تر باشد باز هم ارزش خرید بالایی دارند.

بازتاب‌دهنده‌ها گزینه مقرون‌به‌صرفه‌تر از Refractorها هستند. اما این مدل از محصولات نیاز به نگهداری بیش‌تری دارند. این محصولات برای جمع‌آوری نور، از یک آینه خمیده در قسمت انتهای لوله اصلی تلسکوپ استفاده می‌کنند.

در نهایت نوع سوم تلسکوپ‌ها که به تلسکوپ‌های مرکب معروف هستند از لنزها و آینه‌ها برای جمع‌آوری نور استفاده می‌کنند. این محصولات کاملا قابل حمل هستند. زیرا لوله‌های آن‌ها فشرده‌تر و سبک‌تر هستند.

هنگام تصمیم‌گیری برای خرید تلسکوپ به کیفیت نوری آن توجه کنید. هم‌چنین یک پایه محکم و استوار را انتخاب نمایید که مانور دامنه در اطراف آسمان را برای شما آسان می‌کند.

در نهایت توصیه گروه بلاگ نشت‌آپ به کاربران سایت برای خرید تلسکوپ این است که قبل از خرید، مقاله راهنمای خرید تلسکوپ را به خوبی مطالعه کنید و نیاز خود را در نظر بگیرید که به عنوان مثال، آیا می‌خواهید تلسکوپی برای رصد سیارات خریداری کنید یا به اشیاء آسمانی علاقمند هستید این اهداف به شما کمک می‌کند که تعیین کنید کدام تلسکوپ مورد نیاز شما است و در نهایت برای خرید هر کدام از مدل‌های Refractor، Reflector و Cassegrain،  به نمایندگی‌های مخصوص نجوم مراجعه کنید که اطلاعات کاملی در مورد تلسکوپ‌های ارائه شده دارند و می‌توانند به تمامی سوالات شما پاسخ دهند.

هم‌چنین علاوه بر این‌که مطمئن‌ترین راه برای خرید شما هستند در این صورت می‌توانید قبل از خرید تلسکوپ‌ها را امتحان کنید. در صورت امکان بهتر است از خرید اینترنتی برای این محصول اجتناب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا