اخبار فناوری

تعمیر هندزفری سامسونگ

آموزش گام به گام تعمیر هندزفری سامسونگ

تعمیر هندزفری سامسونگ ، اولین و مهمترین قدم به منظور تعمیر هندزفری سامسونگ، بعد از بروز ایراد، پیدا کردن منبع نقص به وجود آمده است. امروزه با توجه به پیشرفت فناوری، گوشی‌های موبایل به عضو جداناپذیری از زندگی انسان‌ها تبدیل شده‌اند و بسیاری از امور روزمره اکثر افراد به وسیله گوشی‌های موبایل انجام می‌شود. یکی از این امور که علاقمندان بی‌شماری دارد گوش دادن به موسیقی یا محتواهای صوتی می‌باشد که به وسیله هندزفری‌ها انجام می‌گیرد. هندزفری‌ها در دو دسته هندزفری بلوتوث و سیم‌دار جای می‌گیرند. این محصولات به خاطر ساختار ظریفی که دارند معمولا زودتر از سایر تجهیزات جانبی دچار نقص یا خرابی می‌شوند. شاید به نظر اکثر کاربران تعمیر هندزفری سامسونگ، به دلیل اینکه شرکتی صاحب نام در عرصه تکنولوژی می‌باشد، کاری پیچیده است اما در این مقاله با راه‌های شناسایی نقص و  تعمیر هندزفری سامسونگ آشنا می‌شویم.

تعمیر هندزفری سامسونگ، بخش اول : یافتن مشکل

گام اول : تشخیص اینکه مشکل از هندزفری است یا گوشی

یک هندزفری دیگر را به گوشی خود متصل کنید. اگر هندزفری دوم کار نکرد مشکل از گوشی است ولی اگر کار کرد مشکل از هندزفری می‌باشد.راه دیگر اینکه هندزفری خود را بر روی یک گوشی دیگر امتحان کنید اگر کار نکرد به این معنی است که هندزفری شما دچار نقص شده است.اگر مشکل از گوشی شما بود، کلیه لوازم جانبی متصل به گوشی اعم از کابل شارژ را از گوشی جدا کرده و گوشی خود را راه‌اندازی مجدد (Restart) نمایید.

گام دوم : تشخیص مشکل کابل هندزفری

هندزفری را به گوشی خود متصل کرده و به یک موسیقی یا فایل صوتی گوش دهید. در حال گوش دادن کابل هندزفری را از ابتدا تا انتها به صورت مکرر خم کنید . اگر توانستید صدایی از هندزفری خود بشنوید (حالت قطع و وصل صدا) به منظور رفع نقص، به بخش دوم این راهنما مراجعه کنید.

گام سوم : تشخیص مشکل در محل اتصال به گوشی

در حال پخش شدن موسیقی یا محتوای صوتی از طریق گوشی، سعی کنید کابل هندزفری در محل اتصال آن به گوشی را فشار دهید یا خم و راست و پیچ و تاب بدهید. اگر موفق شدید صدایی از هندزفری بشنوید، مشکل از محل اتصال هندزفری بوده و برای رفع نقص آن به بخش سوم این مقاله مراجعه نمایید.

گام چهارم : تشخیص مشکل در محل اتصال به قسمت‌های جدا شدنی

اگر هندزفری شما دو تکه می‌باشد (مانند اکثر هندزفری‌های بلوتوث) این تست را انجام دهید. محل اتصاب کابل به قسمت گوشی را بررسی کنید. کابل را فشار دهید یا خم و راست و پیچ و تاب دهید. یا کابل را بر روی تجهیرات دیگری تست کنید. اگر کار کرد، قسمت گوشی هندزفری آسیب دیده است. به منظور رفع نقص به بخش چهارم این مقاله مراجعه نمایید.

گام پنجم : استفاده از مولتی‌متر

اگر با راه‌های گفته شده هنوز موفق به یافتن مشکل نشده‌اید از مولتی‌متر کمک بگیرید. برای تست هندزفری به وسیله مولتی‌متر به روش زیر عمل کنید.

 1. فیش سیاه رنگ را در حفره مشخص شده با نام COM قرار دهید.
 2. فیش قرمز رنگ را در حفره مشخص شده با علامت Ω یا mA یا ))) قرار دهید.
 3. یک برش از لایه کابل را در نزدیکی یکی از گوشی‌ها بردارید.
 4. یک برش از لایه کابل را در نزدیکی محل اتصال به گوشی بردارید.
 5. کابل قرمز دستگاه را به یک محل برش و کابل مشکی را به محل دیگر وصل کنید.
 6. منتظر پاسخ دستگاه باشید. اگر دستگاه بوق بزند مشکل در کابل یا قسمت گوشی می‌باشد.
 7. اگر دستگاه بوق نزد مطمئن باشید این نیمه هندزفری سالم است.
 8. مرحله 3 تا 6 را برای نیمه دیگر هندزفری انجام دهید.
 9. این مراحل را در قسمت‌های مختلف هندزفری تکرار کنید. تا به دو نقطه اتصالی برسید که دستگاه به آن واکنش نشان بدهد. در صورت یافتن به بخش دوم این مقاله جهت رفع نقص کابل مراجعه نمایید.

تعمیر هندزفری سامسونگ، بخش دوم : تعمیر کابل

گام اول : تست کابل

به منظور تشخیص محل قطعی کابل هندزفری به این شیوه عمل کنید. هندزفری را به گوشی خود متصل کنید. یک موسیقی یا محتوای صوتی پخش کنید. کابل هندزفری را به صورت 90 درجه به وسیله نوک انگشت خود خم کنید. این کار را در تمامی طول کابل هندزفری انجام دهید. هرگاه صدا قطع و وصل شده یا به اصطلاح خش خش کرد، محل قطعی را پیدا کرده‌اید. اگر محل قطع در نزدیکی محل اتصال به گوشی بود، به بخش بعدی مراجعه کنید. اگر نه، محل قطعی را با یک چسب یا نوار رنگی مشخص کنید.

تعمیر هندزفری سامسونگ، گام دوم : جداکردن پوشش کابل

 1. از یک سیم‌چین یا یک چاقوی کوچک استفاده کنید.
 2. پوشش کابل در محل مشخص شده را بدون آسیب به کابل اصلی بردارید (حدود 1 تا 1.5 سانتیمتر).
 3. محل بریدگی را از هم باز کنید تا نقطه قطعی سیم را مشاهده کنید.
 4. این محل همان نقطه‌ای است که نیاز به تعمیر دارد.

گام سوم : بریدن سیم

 1. سیم را از ار محل قطعی برش دهید و به دو قسمت تبدیل نمایید.
 2. قسمت قطعی سیم را نیز برش داده و از سیم اصلی جدا کنید.
 3. به همان اندازه از سیم فلزی نیمه دوم کابل نیز بریده و جدا کنید.

گام چهارم : نصب روکش پلاستیکی

از یک تکه تیوب پلاستیکی کمی به اندازه محل بریدگی برای پوشاندن نقطه برش استفاده کنید. این تیوب‌‌های پلاستیکی بسیار شبیه به کابل هندزفری می‌باشد. اگر قسمت‌های دیگری از کابل را نیز بریده‌اید به تعداد نقاط برش تیوب پلاستیکی در نظر بگیرید.

گام پنجم : اتصال سیم‌ها

در این مرحله دقت کنید که سیم‌های با رنگ روکش یکسان را به هم متصل کنید.

 • برای اتصال سیم‌های چند رشته‌ای به یکدیگر به این شکل عمل کنید. مقداری از سر دو سیم را با به صورت عمود بر روی هم قرار دهید. سیم‌ها را از محل تقاطع به دور هم بپیچانید.
 • برای اتصال سیم‌های مسی تک رشته‌ای به این صورت عمل کنید. هر دو سیم را به صورت موازی بر روی یکدیگر قرار بدهید. هر دو سیم را به صورت همزمان به دور یکدیگر بپیچانید.

گام ششم : لحیم‌کاری سیم‌ها

به وسیله یک دستگاه لحیم‌کاری و سیم قلع سر سیم‌های متصل کرده به یکدیگر را لحیم کنید. بعد از لحیم کردن برای جلوگیری از اتصال سیم‌ها هر کدام را به وسیله چسب لنت بپوشانید.

گام هفتم : پوشاندن محل تعمیر با تیوب پلاستیکی

 1. تیوب پلاستیکی که برای پوشاندن کابل به کار گرفته بودید بر روی محل بریدگی قرار دهید.
 2. یک وسیله تولید کننده حرارت را بر روی تیوب گرفته تا خود را جمع کند.
 3. به اندازه‌ای این کار را ادامه دهید تا تیوب بر روی سیم محکم شده و جمع شود.

تعمیر هندزفری سامسونگ، بخش سوم : تعمیر محل اتصال هندزفری به گوشی

گام اول : خرید جک اتصال

ابتدا از طریق فروشگاه‌های آنلاین یا مغازه‌های فروش لوازم الکتریکی نسبت به تهیه یک جک جدید اقدام نمایید. این جک باید از نوع 3.5 میلیمتر باشد.

گام دوم : جداکردن جک قدیمی

کابل هندزفری را از چند میلیمتر در نزدیکی محل جک بریده تا جک اتصال جدا شود.

گام سوم : بریدن روکش کابل

به کمک یک سیم‌چین یا یک چاقوی ریز روکش کابل هندزفری را از آن جدا کنید. در حدود 1 اینچ از روکش سیم را جدا کنید به اندازه‌ای که هر دو سیم چپ و راست گوشی‌های هندزفری را ببینید.

گام چهارم : چیدن کابل‌ها بر اساس رنگ

به طور معمول، شما یک سیم قرمز (برای گوش راست)، یک سیم سفید یا سبز رنگ (برای گوش چپ) و یک یا دو سیم مشکی رنگ زمین مشاهده خواهید کرد.

گام پنجم : جداکردن روکش سیم‌های رنگی

در حدود یک سوم اینچ از روکش سیم‌های رنگی را بریده و جدا کنید. اگر دو سیم زمین (مشکی) وجود دارد دو سیم را دور هم بپیچانید و سر آن‌ها را لحیم کنید.

گام ششم : اتصال جک جدید

 1. سر هریک ار سیم‌های رنگی را با قطره‌ای قلع لحیم کنید.
 2. پوشش پلاستیکی جک را داخل سیم قرار دهید.
 3. سر هر یک از سیم‌ها را به قسمت فلزی جک به وسیله لحیم‌کاری متصل نمایید.
 4. پوشش پلاستیکی جک را به آن متصل نمایید.
 5. هندزفری را به گوشی متصل کرده و از صدای آن لذت ببرید.

تعمیر هندزفری سامسونگ، بخش چهارم: تعمیر گوشی‌های هندزفری

گام اول : تشخیص خرابی قسمت گوشی

در حالی که خرابی کابل یا قسمت اتصال هندزفری به گوشی (جک) یک موضوع شایع و محتمل است، خرابی گوشی‌های هندزفری کمی پیچیده است. اگر شما قادر به انجام تعمیر مناسب برای این بخش از هندزفری نیستید، بهتر است به یک نمایندگی مجاز تعمیرات مراجعه کنید

گام دوم : باز کردن قسمت گوشی هندزفری

این فرآیند برای هر مدل از هندزفری متفاوت است. از طریق جستجوی آنلاین مدل مربوطه نحوه باز کردن گوشی هندزفری خود را پیدا کنید.

گام سوم : پیدا کردن سیم معیوب

اگر موفق به باز کردن قسمت گوشی شدید، به دنبال سیم‌های معیوب یا قطع شده باشید. هر سیم معیوب داخل قسمت گوشی هندزفری باید مجدد متصل شود. به دنبال یک پین فلزی کوچک باشید و اگر موفق به یافتن آن شدید سیم‌های قطع شده را به آن لحیم کنید.

 • اگر بیش از دو سیم قطع شده است باید به راهنما مراجعه کنید تا متوجه شوید که هر یک از سیم‌ها مربوط به کدام قسمت است.
 • مطمئن شوید که هیچ یک از سیم‌ها با هم در تماس نباشند.

گام چهارم : تعویض درایور گوشی

می‌توانید به صورت آنلاین یا مراجعه به فروشگاه تجهیزات الکتریکی نسبت به خرید یک درایور جدید اقدام نمایید. این قطعه ممکن است بسیار گران باشد. اگر شما هزینه آن را پذیرفته‌اید می‌توانید خودتان نسبت به تعویض آن اقدام کنید اما آگاه باشید که این کار ریسک بالای صدمه به هندزفری را دارد.

 • پوشش دور هسته مرکزی را به وسیله یک چاقوی تیز کوچک جدا کنید.
 • درایور را خارج کنید.
 • پشت درایور را به آرامی در محل مربوطه قرار دهید و مراقب باشید که دیافراگم آن را لمس نکنید
 • مقداری چسب به آن بزنید تا از اتصال صحیح آن اطمینان پیدا کنید.

جمع‌بندی :

هندزفری‌ها مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات جانبی موبایل در سرتاسر دنیا می‌باشند و کاربران از این تجهیزات برای گوش دادن به موسیقی، مکالمه، ضبط صدا و ارسال پیام‌های صوتی در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. این محصولات مانند هر محصول دیگری در معرض نقص و خرابی قرار دارند. این مقاله راهنمایی به زبان ساده جهت تعمیر هندزفری سامسونگ یا سایر هندزفری‌ها می‌باشد. اگر شما در زمینه تعمیر هندزفری تجربه دارید و نکات مفیدی جهت ارائه به کاربران دارید، تجربیات خود را با در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. هنزفری من ماله گوشی گلکسی جی 5 هست مشکل قطعی ماله قسمت اتصال سیم به میکروفون هست باید چیکار کنم؟؟؟

  1. سلام هندزفری بلوتوثی در ماشین لباسشویی مونده ، یکی اش کار میکنه ، اما یکی ش نه ، آیا تعمیر میشه ، چطوری ؟

 2. اگر در اثر کشیده شدن هندزفری سیم از وسط که محل رد و بدل شدن صدا در تماس میباشدجدا شد چطوری سیمها رو اون وسط لحیم کنیم کدو رنگ به کجا؟

 3. س
  من گوشیم گلکسی a12 خواهرم کابل ریز رو از گوشی جدا کرد میخواستم بگم چطور در گوشی هارو باز کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا