اخبار فناوری

بالا بردن رم کامپیوتر

بالا بردن رم کامپیوتر فرایند پیچیده‌ای نیست و در ادامه به موضوع بالا بردن رم کامپیوتر خواهیم پرداخت تا بتوانید کامپیوتر خود را ارتقا دهید. در این مقاله نشت آپ به شما یاد خواهد داد که چگونه با نصب کارتهای حافظه رم در داخل محوطه رایانه خود، حافظه دسترسی تصادفی  (RAM) را در رایانه ویندوز خود افزایش دهید. شما می توانید این کار را هم در لپ تاپ و هم در رایانه رومیزی انجام دهید ، اگرچه همه رایانه ها امکان رم اضافی را ندارند همچنین می توانید از یک درایو قابل حمل (به عنوان مثال درایو USB Flash) برای افزایش موقتی رم استفاده کنید.

رم چیست ؟

RAM مخفف Random Access Memory است و نوعی حافظه فوق العاده سریع است که کامپیوتر شما از آن برای نگهداری داده های مورد نیاز خود در کوتاه مدت استفاده می کند. از دیسک سخت خود به عنوان یک کابینت تشکیل پرونده که در آن همه داده های شما ذخیره شده است و رم مانند میز کار خود ، جایی که وسایلی را که در حال حاضر روی آن کار می کنید ، قرار دهید. بالا بردن رم کامپیوتر نیز یکی از کارهای مهم در کامپیوتر است که هر شخصی می‌تواند انجام دهد.

هرچه رم بیشتری داشته باشید ، کامپیوتر و پروژه های شما بیشتر می توانند یکباره بدون اینکه گرفتار شوند و با وارد کردن وسایل از داخل کابینت ضرب المثل ، خسته شود ، باز نگه داشته شود.

رم چیست ؟

نحوه بالا بردن رم کامپیوتر

در ادامه به نحوه بهبود و بالا بردن رم کامپیوتر می‌پردازیم.

روش اول : نصب رم دسک‌تاپ

1 – رایانه خود را خاموش کنید. Start را باز کنید ، روی Power کلیک کنید و برای انجام این کار بر روی دکمه خاموش کلیک کنید. اگر دسک تاپ شما دارای یک کلید اصلی در آن است ، مطمئن شوید که سوئیچ روی “خاموش” تنظیم شده است.

2 – هرگونه کابل یا اتصالات دیگر را جدا کنید. این شامل کابل برق ، هر پیوست USB ، کابل های اترنت و غیره است.

3 – کیس کامپیوتر خود را باز کنید. این امر به شما این امکان می دهد تا از نظر بصری اسلات های رم و ماژول های نصب شده فعلی خود را بازرسی کنید ، که می تواند انتخاب رم جدید شما را آسان تر کند.

4 – در صورت لزوم کارت های رم موجود را حذف کنید. اگر در حال حذف ماژول های قدیمی هستید تا بتوانید مکان های بزرگتری را به وجود آورید یا آنها را به سرعت بیشتری ارتقا دهید ، می توانید با آزاد کردن دستگیره ها در هر طرف رم ، یا اینکه با آرام کردن رم در صورت وجود ، آنها را به سرعت حذف کنید. هیچ دستکاری نیست پس از آزاد شدن قفل ها ، می توانید کارت (های) رم را مستقیماً بیرون بکشید.

5 – کارتهای رم جدید را از کیسه محافظ آنها جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که فقط کارتهای RAM را در امتداد لبه های جانبی لمس می کنید تا در تماس ها یا مدارها روغن ، خاک یا ذرات پوستی قرار نگیرند.

6 – با شکاف در شکاف رم، شکاف را بر روی کارت جدید تنظیم کنید. رم را می توان فقط در یک جهت درج کرد ، بنابراین مطمئن شوید که شکاف و ماژول صف شده است.

روش اول : نصب رم دسک‌تاپ

7 – کارت حافظه رم را محکم به داخل شکاف فشار دهید. حتی بر روی کارت فشار وارد کنید ، اما آن را به زور وارد نکنید. در بیشتر موارد ، در هر دو طرف قفل وجود خواهد داشت که با نصب صحیح کارت رم ، به جای خود قرار می گیرند.

8 – کارت حافظه رم مطابق دیگر را نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که کارت تطبیق به شکاف مطابق با اولین کارت حافظه رم که نصب کرده اید ، می رود. بیشتر جفت های متناظر با رنگ های مختلف تعیین می شوند و یا با چاپ روی مادربرد برچسب گذاری می شوند. دفترچه راهنمای مادربرد شما نیز باید دارای نمودار باشد.

9 – کامپیوتر خود را ببندید در این مرحله می توانید همه کابل ها ، وسایل USB و لوازم جانبی که قبلاً به آن وصل کرده اید را دوباره وصل کنید.

10 – روی رایانه خود روشن کنید. با فشار دادن دکمه Win به‌علاوه Pause برای باز کردن پنجره System Properties می توانید بررسی کنید که سیستم عامل شما حافظه رم شما را تشخیص می دهد. باید رم خود را در کنار عنوان “حافظه بدنی” ذکر کنید. به این ترتیب قادر به بالا بردن رم کامپیوتر خود هستید.

روش دوم : آماده سازی برای نصب رم

1 – اطلاعات مدل رایانه خود را پیدا کنید. به طور خاص ، شما باید نام تولید کننده ، نوع رایانه و شماره مدل را بدانید. برای یافتن این اطلاعات ، موارد زیر را انجام دهید:

  • start را باز کنید
  • system information را وارد کنید
  • system information را کلیک کنید
  • مقادیر “System Manufacturer” ، ” System SKU” و “System Model” را پیدا کنید

2 – وب سایت مشاور مهم حافظه را باز کنید. در مرورگر وب خود به این آدرس بروید. این وب سایت گزارش دقیقی در مورد امکان بروزرسانی یا عدم رم شما و همچنین میزان و نوع رم شما در صورت امکان بروزرسانی در اختیار شما قرار می دهد.

نکته: سعی نکنید رم رایانه خود را از حد مجاز خود افزایش ندهید.مادربرد دارای حداکثر مقدار مختلفی از رم است که می تواند آن را نگه دارد. می توانید این اطلاعات را در بخش “Properties” تنظیمات رایانه خود پیدا کنید ، یا می توانید مدل دقیق رایانه خود را بصورت آنلاین جستجو کنید.

3 – مدل رایانه خود را جستجو کنید. برای انجام این کار:

  • روی جعبه انتخاب سازنده کلیک کنید ، سپس روی نام سازنده رایانه خود کلیک کنید (مثلاً توشیبا)
  • روی کادر انتخاب خط محصول کلیک کنید ، سپس روی نام محصول رایانه خود کلیک کنید (مثلاً Encore)
  • روی جعبه انتخاب مدل کلیک کنید ، سپس روی شماره مدل رایانه خود کلیک کنید

4 – روی گزینه ارتقا کلیک کنید این یک دکمه آبی رنگ در زیر جعبه شماره مدل است.

5 – نتایج را مرور کنید. در صفحه نتایج ، باید سه بخش مهم از اطلاعات را مشاهده کنید:

روش دوم : آماده سازی برای نصب رم

حداکثر رم

در قسمت سمت چپ بالای صفحه ، یک بخش “Maximum Memory: # GB” را مشاهده می کنید. شماره در اینجا حداکثر مقدار رم است که می توانید نصب کنید.

نوع رم

در زیر عنوان “Memory Compatible” در نزدیکی بالای صفحه ، یکی از انواع زیر را که در عنوان یک محصول رم ذکر شده است مشاهده می کنید: SDRAM ، DDR یا RDRAM.

سرعت رم

عددی در سمت راست از نوع رم (به عنوان مثال ، DDR3) مشاهده خواهید کرد. این سرعت پشتیبانی شده برای رایانه شما است – از این شماره منحرف نشوید!

6 – رم سازگار را خریداری کنید. پس از دانستن نوع رم ، حداکثر مقدار نصب و سرعت مورد نیاز کامپیوتر ، می توانید رم خود را از هر فروشگاه تخصصی فناوری (به عنوان مثال بهترین خرید) یا فروشگاه آنلاین (مثلاً ، خریداری کنید). آمازون)

به طور کلی خرید رم به صورت آنلاین ارزان تر از فروشگاه اینترنتی است ، اما کارمندان فروشگاه های فناوری تمایل دارند که بهتر بدانند چه نوع رم برای دستگاه شما نیاز دارند.

بیشتر رایانه ها به رم نیاز دارند تا به صورت جفت نصب شوند. این بدان معنی است که اگر می خواهید 8 گیگابایت رم نصب کنید ، باید دو کارت 4 گیگابایتی (یا چهار عدد 2 گیگابایتی) خریداری کنید.

7 – در نظر داشته باشید که یک بخش فناوری رم را برای شما نصب کند. پس از خرید رم ، ممکن است بخواهید شخصی را در یک بخش فنی نصب کنید و آن را برای شما نصب کند زیرا احتمالاً آنها تجربه بیشتری از شما دارند. اگر چنین نیست ، به نصب رم لپ تاپ یا دسک تاپ خود ادامه دهید.

روش سوم : استفاده از درایو USB به عنوان رم

1 – درایو USB خود را به رایانه وصل کنید. درایو فلش یا هارد دیسک شما باید به یکی از اسلات های USB رایانه شما وصل شود.

در لپ تاپ ، اسلات های USB به طور کلی در کناره های لپ تاپ قرار دارند.

در دسک تاپ ، معمولاً اسلات های USB را در قسمت جلویی یا پشت جعبه CPU یا در محیط جانبی مانند صفحه کلید پیدا خواهید کرد.

تصویر با عنوان رم را در کامپیوتر 28 مرحله 28 افزایش دهید

روش سوم : استفاده از درایو USB به عنوان رم

2 – تصویر شروع را با عنوان Windowsstart.png باز کنید. روی نماد ویندوز در گوشه پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید.

تصویری با عنوان رم را در رایانه شخصی مرحله 29 اضافه کنید

3- تصویر کاوشگر پرونده با عنوان Windowsstartexplorer.png را باز کنید. بر روی نماد شکل پوشه در سمت چپ پایین پنجره شروع کلیک کنید.

تصویر با عنوان رم را در PC 30 مرحله افزایش دهید

4 – روی این رایانه کلیک کنید در سمت چپ پنجره File Explorer قرار دارد.

تصویر با عنوان رم را در رایانه شخصی مرحله 31 بزنید

5 – درایو USB خود را انتخاب کنید. روی نام درایو USB که وصل کرده اید کلیک کنید. اگر تنها حافظه خارجی متصل شده باشد ، معمولاً از “F:” برخوردار است.

تصویری با عنوان رم را در PC 32 افزایش دهید

6 – روی رایانه کلیک کنید این یک زبانه در سمت چپ بالای پنجره است. نوار ابزار درست در زیر تب Computer ظاهر می شود.

تصویر با عنوان رم را در PC 33 افزایش دهید

7 – روی Properties کلیک کنید. این جعبه سفید با یک علامت چک قرمز روی آن در قسمت سمت چپ نوار ابزار قرار دارد. پنجره Properties فلش درایو باز خواهد شد.

تصویر با عنوان رم را در PC 34 افزایش دهید

روش سوم : استفاده از درایو USB به عنوان رم

8 – روی برگه ReadyBoost کلیک کنید. در بالای پنجره Properties است.

تصویر با عنوان رم را در PC 35 افزایش دهید

9 – کادر “استفاده از این دستگاه” را علامت بزنید. این را در وسط صفحه مشاهده خواهید کرد. انجام این کار به ویندوز اجازه می دهد از حداکثر فضای موجود در درایو فلش خود برای رم استفاده کند.

شما نمی توانید بیش از حداکثر ظرفیت رم کامپیوتر خود استفاده کنید.

شاید لازم باشد چند ثانیه صبر کنید تا ReadyBoost اطلاعات فلش درایو را نشان دهد.

تصویر با عنوان رم را در کامپیوتر 36 مرحله 36 افزایش دهید

10 – روی درخواست کلیک کنید ، سپس بر روی OK کلیک کنید. اینها هر دو در انتهای پنجره هستند. با انجام این کار تنظیمات شما ذخیره می شود و فضای آزاد درایو USB را برای استفاده از رم اعمال می کند.

پس از جدا کردن درایو USB ، باید دوباره به منوی ReadyBoost برگردید تا اگر تصمیم دارید دوباره از آن به عنوان رم استفاده کنید ، آن را به عنوان رم تنظیم کنید. البته باید اقدام به تست رم کامپیوتر هم نمایید.

جمع‌بندی

در این مقاله به روش‌های بالا بردن رم کامپیوتر پرداختیم. شما می‌توانید با استفاده از این شیوه‌ها عملکرد سیستم خود را افزایش دهید. خوشحال خواهیم شد که تجربیات و نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا