معرفی محصول

ارتقا رم لپ تاپ

ارتقا رم لپ تاپ یکی از عملیات‌های مهم برای کاربران لپ‌تاپ شمرده می‌شود و قادرید با ارتقا رم لپ تاپ عملکرد دستگاه را بهتر کنید. در این مقاله ما به چگونگی ارتقا رم لپ تاپ می‌پردازیم.

ارتقا رم لپ تاپ

رم‌ها بخش مهمی از لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها هستند و نقشی مهم در هنگام خرید یک لپ‌تاپ ایفا می‌کنند. اما میزان مورد نیاز رم کاربران به‌مرور زمان تغییر می‌کند و همیشه محتواهای جدید در راه هستند.

البته شاید بپرسید که اصلا رم لپ‌ تاپ چیست و برای همین باید اقدام به خواندن ادامه مقاله کنید. این مورد نشان می‌دهد که همیشه بازی‌ها و برنامه‌هایی هستند که به میزان بیش‌تری از مقدار رم لپ‌تاپ شما نیاز دارند و به این ترتیب شما قادر به بهره‌گیری از این اپلیکیشن‌ها نخواهید بود.

این موضوع در راهنمای خرید لپ تاپ اهمیت زیادی دارد. در این موقعیت شما قادر به ارتقا رم لپ‌ تاپ خود خواهید بود و از این رو می‌توانید از جدیدترین برنامه‌ها و بازی‌ها بهره ببرید.

اما سوال اصلی این‌جاست که چگونه اقدام به انجام این کار کنیم. در ادامه راه‌حل‌هایی را برای شما لیست کرده‌ایم تا به‌راحتی و در مدت زمان اندکی قادر به بیش‌تر کردن رم لپ‌تاپ خود باشید. پس در ادامه ما را همراهی کنید.

ارتقا رم لپ تاپ

قدم اول در ارتقا رم لپ تاپ : تشخیص حافظه ناکافی

تشخیص حافظه ناکافی همیشه آسان نیست، بنابراین در اینجا برخی از علائم ساده و در عین حال گفتن اینکه رایانه شما می‌تواند از ارتقا حافظه بهره‌مند شود، استفاده می‌گردد.

هر یک از این علائم زیر که برای شما آشنا به نظر می رسد ، شاید لازم باشد به حافظه لپ تاپ اضافه شود:

 • کارهای روزمره تحت تأثیر عملکرد ضعیف یا فرعی قرار دارند. برای مثال برنامه ها اغلب متوقف نمی‌شود
 • تایپ کردن به‌طور مداوم باعث ایجاد انتظار برای لود شدن در لپ تاپ شما می‌شود
 • با کلیک یا انتخاب روی یک آیکون، پاسخ با تأخیر دریافت می‌گردد
 • انجام چند وظیفه با بیش از یک برنامه یا برنامه تقریبا غیرممکن است
 • کار بر روی صفحه گسترده، باعث کند شدن سیستم می‌شود
 • اعلانی درباره این که سیستم حافظه کمی دارد، دریافت می‌کنید
 • به‌روزرسانی سیستم به دلیل کند بودن لپ تاپ شما متوقف می‌شود
 • شما در صفحه‌نمایش مشکل دارید، مانند کشیدن صفحه‌ای که به طور جزئی لود می‌شود یا به هیچ وجه لود نمی‌شود و یا صفحه سیاهی را نشان می‌دهد
 • شما سعی می کنید برنامه ها یا اسناد را باز کنید و سیستم از این کار عاجز است

ارتقا رم لپ تاپ بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. در حقیقت فقط به یک پیچ گوشتی نیاز دارید ولی قبل از آن، باید به میزان حافظه مورد نظرتان پی ببرید.

قدم دوم در ارتقا رم لپ تاپ : میزان حافظه مورد نظر در هنگام افزایش رم لپ‌‌تاپ

به‌طور متوسط، دو برابر کردن مقدار حافظه در سیستم شما می‌تواند نمونه‌ای از فضای کار را برای شما ایجاد کند و تفاوت چشم‌گیری در سرعت کلی به ارمغان می‌آورد. این امر به ویژه در مورد برنامه‌های پرمصرف حافظه مانند برنامه‌های اداری، بسته‌های ویرایش چندرسانه‌ای و بازی‌های با گرافیک بالا صدق می‌کند.

حافظه بیشتر به شما امکان می‌دهد برنامه‌های بیش‌تری را به‌طور همزمان اجرا کنید و به این ترتیب استفاده از برنامه‌ها ساده‌تر خواهد شد.

اطلاع از میزان رم فعلی لپ‌تاپ برای ارتقا رم لپ تاپ

اگر ویندوز نصب شده روی سیستم شما ویندوز 10 باشد از روش زیر استفاده می کنیم :

 1. بر روی آیکون ویندوز یا دکمه شروع در نوار وظیفه کلیک کنید
 2. روی گزینه «computer» راست کلیک کنید
 3. «Properties» را انتخاب نمایید

اگر سیستم شما مک سیستم است از روش زیر استفاده کنید :

روی «launchpad» که در داک است، کلیک کنید

«others»‌ را انتخاب نمایید

بر روی «system information» کلیک کنید

آیا به‌دنبال رمی بیش‌تر از نیاز سیستم هستید ؟

اگرچه یک کامپیوتر با حداقل شرایط مورد نیاز یک سیستم عامل را اجرا می‌کند، اما زمان پاسخ دهی ضعیف خواهد بود. جابجایی بین برنامه ها یا اجرای برنامه ها با گرافیک پیچیده باعث کندی قابل توجه خواهد شد.

هر ارتقاء آینده ممکن است نیاز به حداقل نیاز بالاتر نیز داشته باشد. در نتیجه شما می‌خواهید بیش از حداقل حافظه مورد نیاز داشته باشید.

رم توصیه شده          حداقل رم مورد نیاز                               نام سیستم

Microsoft© Windows© 8 64-bit                       2GB                           8GB

Microsoft© Windows© 8 32-bit                      1GB                           3GB

Microsoft© Windows© 7 64-bit                      2GB                           8GB

Microsoft© Windows© 7 32-bit                     1GB                           3GB

Mac© OS X Sierra                                        4GB                           8GB

Mac© OS X El Capitan                                  2GB                           8GB

Mac© OS X Yosemite                                   2GB                           8GB

Mac© OS X El Mavericks                                 2GB                           8GB

Mac© OS X High Sierra                                  2GB                           8GB

Mac© OS X Mojave                                      2GB                         8GB

قدم سوم در ارتقا رم لپ تاپ : آیا در همه لپ‌تاپ‌ها قابلیت ارتقا رم لپ تاپ وجود دارد ؟

باید بگویم خیر، در واقع این موضوع بستگی به نوع طراحی لپ‌تاپ دارد زیرا طراحی لپ‌تاپ‌ها متفاوت است. برای مثال ما مطلع نیستیم که کدام مدل‌ها قابلیت دسترسی و به‌روزرسانی دارند.

از آن‌جا که هر کدام به شکل خاصی ساخته شده‌اند.
باتوجه به طراحی لپ‌تاپ، مدلی که به‌راحتی قابلیت دسترسی به قطعات دارند، احتمالا قابل ارتقا هستند.
قبل از افزایش رم لپ‌ تاپ یا صرف هر هزینه‌ای برای ارتقا رم لپ تاپ باید این را بدانیم که آیا لپ تاپ شکاف خالی برای پذیرش رم جدید را دارد یا خیر.
برای این کار می‌توانیم از قابلیت فیزیکی و باز کردن درپوش و مشاهده وضعیت اسلات‌ها استفاده کنیم، ولی این راه مشکلات خاص را با خود همراه می‌آورد.

یک راه دیگر وجود دارد که می توان از اسکنرکروشیال که رایگان است استفاده کنید
سایت کروشیال به شما می‌گوید که رم شما قابلیت ارتقا را دارد یا نه و از چه نوع رمی می‌توانید استفاده کنید.
قدم سوم در ارتقا رم لپ تاپ : آیا در همه لپ‌تاپ‌ها قابلیت ارتقا رم لپ تاپ وجود دارد ؟

با توجه به تصویر بالا با اجرای آن در لپ‌تاپ، به ما گوشزد می‌کند که دو شیار وجود دارد که یکی از آن‌ها خالی است. این مورد در ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌ها دیده می‌شود، زیرا انعطاف‌پذیری ساخت را افزایش می‌دهد و هزینه را کم می کند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتی اگر یک شکاف وجود داشته باشد، ممکن است دسترسی آسان به حافظه وجود نداشته باشد. بعضی از لپ‌تاپ‌ها ممکن است نیاز به از بین بردن تمام قسمت پایین داشته باشند ، در حالی که برخی دیگر درهای دسترسی آسان دارند و به این ترتیب شما به‌سادگی قادر به بیش‌تر کردن رم لپ‌تاپ خود خوهید بود.

قدم چهارم در ارتقا رم لپ تاپ : کدام نوع رم مناسب من است ؟

یکی از سوال‌هایی که باید از خودتان بپرسید این است که باید کدام نوع از رم را برای لپ‌تاپ خود خریداری نمایید. البته قبل از هر چیزی باید مطمئن شوید که دستگاه مورد نظر شما از قابلیت ارتقای حافظه رم پشتیبانی می‌کند.

در غیر این صورت نمی‌توانید حافظه را افزایش دهید و باید با همین مقدار بسازید. البته در صورت نبود شکاف حافظه، قادرید اقدام به خرید یک لپ‌تاپ سطح بالا کنید تا مقدار بیش‌تری حافظه در اختیار داشته باشید. گذشته از این، رم‌ها در انواع مختلفی مانند DDR2، DDR3 و DDR4 حضور دارند که هر کدام از آن‌ها دارای قابلیت‌های منحصربه‌فردی است.

برای مثال گفته می‌شود رم‌های جدید که با نام DDR4 شناخته می‌شوند از مصرف کم‌تری برخوردار هستند. به این ترتیب می‌توانید در هزینه‌های خود در بلندمدت صرفه‌جویی کنید. این موضوعی برای کاربران شمرده می‌شود. شما با استفاده از این حافظه قادرید مدت زمان بیش‌تری را با لپ‌تاپ کار کنید، بدون این‌که نگران خالی شدن باتری و افزایش هزینه‌های انرژی خود باشید.

از طرفی این حافظه‌ها دارای سرعت بالایی هستند و شما می‌توانید در زمان کم‌تر، کارهای بیش‌تری را به پایان برسانید. این مزیتی بزرگ برای یک حافظه به‌حساب می‌آید. خوش‌بختانه اکثر مدل‌های موجود در بازار نیز از حافظه‌های DDR4 ساپورت می‌نماید و از این رو شما می‌توانید به‌سادگی از این رم‌های کم‌مصرف و پرسرعت بهره ببرید.

از طرفی باید به قابلیت‌های دیگر رم‌ها نیز توجه داشته باشید. برای مثال برخی از این حافظه‌ها دارای هیت‌سینک‌های آلومینیومی هستند. به این ترتیب عملیات خنک‌سازی حافظه رم با عملکرد بهتری انجام می‌شود. همان‌طور که می‌دانید رم‌ها نیز مانند قطعات دیگر دچار افزایش دما می‌شوند و برای همین باید به این موضوع توجه زیادی نمود.

چراکه با افزایش دما، مطمئن باشید عملکرد حافظه نیز دچار تغییر خواهد شد و شاید در حین اجرای برنامه‌ها با مشکلات زیادی روبه‌رو شوید. در نتیجه این را به یاد داشته باشید که بیش‌تر به‌دنبال حافظه‌ای باشید که از یک هیت‌سینک کارآمد سود می‌جوید. به‌صورت کلی توصیه می‌کنیم حافظه‌هایی را خریداری نمایید که توسط یک شرکت معتبر و پرآوازه مانند کروشیال خریداری نمایید. به این ترتیب از هر نظر از خرید خود راضی خواهید بود.

این حافظه‌ها معمولا از کیفیت ساخت بالایی سود می‌جوید و با کمک آن‌ها قادرید کارهای بسیاری را انجام دهید. این در حالی‌ست که در صورت خرید یک مدل نامعتبر و ناشناخته، ممکن است چند وقت دیگر نیاز به خرید مدلی جدید داشته باشید و این موضوع باعث افزایش هزینه‌های شما خواهد شد.

گفتنی‌ست لزومی ندارد حتما حافظه‌ای با ظرفیت بالا خریداری نمایید. برای مثال اگر رم فعلی لپ‌تاپ ۸ گیگابایت است، می‌توانید از یک رم ۸ گیگابایتی سود بجویید. چراکه این مقدار حافظه بیش‌تر کاربران را راضی می‌کند و برای استفاده‌های روزمره و حتی سنگین نیز گزینه‌ای عالی به‌شمار می‌آید. در نتیجه زیاد خودتان را درگیر حافظه‌هایی با ظرفیت بالا نکنید.

قدم پنجم در ارتقا رم لپ تاپ : نحوه نصب رم در لپ‌تاپ

برای این‌ کار، باید مطابق دستور عمل زیر رفتار کنید تا به‌راحتی قادر به ارتقا رم لپ‌تاپ خود باشید.

الکتریسیته ساکن می‌تواند به مولفه‌های سیستم شما آسیب برساند. برای محافظت از اجزای سیستم در برابر آسیب الکتریسیته در طی مراحل نصب، هر یک از سطوح فلزی رنگ نشده را روی قاب لپ‌تاپ خود لمس کنید یا قبل از لمس یا استفاده از اجزای داخلی، مچ بند دست را بپوشید.

در هر دو روش با اطمینان می‌توان گفت که الکتریسیته ساکن را که بطور طبیعی در بدن شما وجود دارد تخلیه می‌شود.
قدم پنجم در ارتقا رم لپ تاپ : نحوه نصب رم در لپ‌تاپ

برای محافظت از واحدهای حافظه خود، از تماس با پین‌های طلایی یا اجزای آن خودداری کنید. بهتر است ماژول را در لبه‌های بالا یا جانبی نگه دارید.

قدم پنجم در ارتقا رم لپ تاپ : نحوه نصب رم در لپ‌تاپ

وسایل را جمع کنید. فضای نصب خود را تمیز کنید و مطمئن شوید که در یک محیط امن و ساکت کار می‌کنید. برای انجام این کار، هر کیسه یا کاغذ پلاستیکی را از فضای کاری خود خارج کنید. سپس به موارد زیر نیاز خواهید داشت :

 • لپ تاپ
 • حافظه لپ تاپ
 • پیچ گوشتی
 • کتابچه راهنمای آن

سپس لپ‌تاپ خود را خاموش کنید. زیرا پرونده‌ها، اسناد و داده‌های شما در درایو ذخیره شما قرار دارند.
کابل برق را جدا کنید.

باتری را بردارید. برای راهنمایی‌های خاص با کتابچه راهنمای خود استفاده کنید. اگر لپ‌تاپ شما باتری قابل جابه‌جایی ندارد، لازم نیست این کار را انجام دهید.

دکمه پاور را 5 ثانیه نگه دارید. این هرگونه الکتریسیته باقیمانده هنوز در سیستم را تخلیه می‌کند. اگر باتری شما قابل جابه‌جایی نیست، دیگر نیازی به نگه داشتن دکمه پاور نیست.

لپ تاپ را باز کنید. برای راهنمایی درباره باز کردن سیستم خاص خود ، از کتابچه راهنمای خود آن استفاده کنید. همچنین می توانید با تلفن خود عکس بگیرید تا ببینید کابل‌ها یا پیچ‌ها به کجا وصل شده‌اند تا راحت‌تر بتوانید کنار هم قرار بگیرید.

خود را زمین بزنید. یک سطح فلزی بدون رنگ را لمس کنید. این یک محافظ اضافی است که در طی مراحل نصب از حافظه و اجزای شما در برابر آسیب استاتیک محافظت می‌کند.
واحد‌های حافظه موجود را بردارید. گیره‌های جانبی را از واحدها دور کنید تا آن ها را آزاد کنید. سپس واحدها رم را از میان اسلات‌ها بردارید.

قدم پنجم در ارتقا رم لپ تاپ : نحوه نصب رم در لپ‌تاپ

سپس حافظه را نصب کنید. واحدها را در امتداد لبه‌ها نگه دارید، شکاف‌های موجود در واحدها را با رج در شکاف هم تراز کنید، سپس کمی فشار وارد کنید تا به هم پرس شوند. لازم به ذکر است واحدها را در حدود 30 پوند فشار تحمل می‌کنند.

قدم پنجم در ارتقا رم لپ تاپ : نحوه نصب رم در لپ‌تاپ

باتری را دوباره سرجایش قرار دهید و بعد پشت لپ‌تاپ را ببندید

جمع‌بندی

همان‌طور که خواندید، ارتقا رم لپ‌ تاپ به همین سادگی انجام می‌گیرد و نیازی به طی کردن پروسه پیچیده و خاصی نیست. در حقیقت با افزایش رم لپ تاپ قادر به استفاده از برنامه‌های بیش‌تر خواهید بود و می‌توانید کارهای بیش‌تری را به پایان برسانید.

گفتنی‌ست برای خرید رم می‌توانید به بخش «رم کامپیوتر و لپ تاپ» فروشگاه اینترنتی نشت آپ مراجعه کنید. خوشحال خواهیم شد که نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا