اخبار فناوری

ارتقاء رم کامپیوتر

بهترین راه های افزایش رم کامپیوتر+عکس

ارتقاء رم کامپیوتر را در این مقاله از بلاگ نشت آپ را به شما یاد خواهیم داد. چگونه با نصب کارت رم در داخل محوطه رایانه خود ، حافظه Random Access یا “RAM” را در رایانه ویندوز خود افزایش دهید. شما می توانید این کار را هم در لپ تاپ و هم در رایانه رومیزی انجام دهید ، اگرچه همه رایانه ها امکان رم اضافی را ندارند همچنین می توانید از یک درایو قابل حمل (به عنوان مثال درایو USB Flash) برای افزایش موقتی RAM استفاده کنید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • رم چیست؟
 • ارتقاء رم کامپیوتر از طریق نصب رم لپ تاپ
 • ارتقاء رم کامپیوتر از طریق نصب رم کامپیوتر
 • ارتقاء رم کامپیوتر ار طریق سایت
 • ارتقاء رم کامپیوتر از طریق USB

رم چیست؟

RAM مخفف Random Access Memory است و نوعی حافظه فوق العاده سریع است که کامپیوتر شما از آن برای نگهداری داده های مورد نیاز خود در کوتاه مدت استفاده می کند.  دیسک سخت به عنوان یک کابینت تشکیل پرونده که در آن همه داده های شما ذخیره شده است و RAM مانند میز کاریست ، که ابزاری که در حال حاضر روی آن کار می کنید روی ان قرار میگیرد.

هرچه RAM بیشتری داشته باشید ، کامپیوتر و برنامه های شما بیشتر می توانند بدون اینکه کند کار کنند یا هنگ کنند خواسته های شما را به جا بیاورند .

چه مقدار رم مورد نیاز ماست

برای این که بتوانید بهترین پاسخ را پیدا کنید، ما پنج نوع استفاده کلی را تعیین کرده و تست کرده ایم که هر کدام علی رغم رایج بودن به مقدار رم متفاوتی با بقیه نیاز دارد.

 1. کار های اداری
 2. وبگردی در اینترنت
 3. پخش فیلم و موسیقی
 4. ویرایش تصاویر
 5. گیمینگ

نحوه ارتقاء رم رایانه

روش اول: نصب رم لپ تاپ

1) رایانه خود را خاموش کنید. Start را باز کنید ، روی Power کلیک کنید و برای انجام این کار بر روی دکمه خاموش کلیک کنید.

نحوه ارتقاء رم کامپیوتر

صبر کنید تا رایانه شما قبل از ادامه کار ، سر و صدا را متوقف کند.

2) هرگونه کابل یا اتصالات دیگر را جدا کنید. این شامل کابل برق ، هر پیوست USB ، کابل های اینترنت و غیره است.

نحوه ارتقاء رم کامپیوتر

3) پنل پایین لپ تاپ را بردارید. برخی از لپ تاپ ها دارای پانلی به طور خاص برای رم هستند ، در حالی که برخی دیگر از شما می خواهند که تمام قسمت پایین را از لپ تاپ جدا کنید. برای راهنمایی های خاص در مورد نحوه رسیدگی به این کتابچه راهنمای کاربر یا مستندات آنلاین لپ تاپ خود مراجعه کنید.

نحوه ارتقاء رم کامپیوتر

4) کارت های رم اصلی را حذف کنید. از آنجایی که بیشتر لپ تاپ ها فقط دارای دو عدد حافظه رم هستند ، به احتمال زیاد شما باید رم قدیمی را حذف کنید. برای این کار ، به دنبال یک اهرم یا دکمه ای برای فشار دادن ، یا در صورت نبود دکمه ، کارت های RAM را به آرامی از شکاف های خود بکشید.

نحوه ارتقاء رم کامپیوتر

5) کارت رم جدید را از کیسه محافظ آنها جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که فقط کارتهای RAM را در امتداد لبه های جانبی لمس کنید تا در تماس ها یا مدارها روغن ، خاک یا ذرات پوستی قرار نگیرند.

6) رم جدید خود را نصب کنید. کارت جدید را با شکاف در سوکت RAM تنظیم کنید ، سپس کارت را درون و پایین (در صورت لزوم) فشار دهید تا صاف باشد. در صورت لزوم ، این فرآیند را برای کارت حافظه دیگر تکرار کنید.

نحوه ارتقاء رم کامپیوتر

بر خلاف RAM دسک تاپ ، رم لپ تاپ همیشه نیازی به نصب به عنوان یک جفت تطبیق ندارد ، اگرچه نیاز به سرعت مداوم دارد.

7) پنل پایین را جایگزین کنید ، سپس لپ تاپ خود را روشن کنید. با فشار دادن  Win ⊞+ Pause برای باز کردن پنجره System Properties می توانید بررسی کنید که سیستم عامل شما حافظه رم شما را تشخیص می دهد.

روش دوم : نصب رم دسک تاپ

1) رایانه خود را خاموش کنید. Start را باز کنید ، روی Power کلیک کنید و برای انجام این کار بر روی دکمه shut down کلیک کنید. اگر دسک تاپ شما دارای یک کلید اصلی است ، مطمئن شوید که سوئیچ روی “خاموش” تنظیم شده است.

نحوه ارتقاء رم کامپیوتر

2) هرگونه کابل یا اتصالات دیگر را جدا کنید. این شامل کابل برق ، هر پیوست USB ، کابل های اینترنت و غیره است.

3) کیس کامپیوتر خود را باز کنید. این امر به شما این امکان می دهد تا از نظر بصری اسلات های رم و ماژول های نصب شده فعلی خود را بازرسی کنید ، که می تواند انتخاب رم جدید شما را آسان تر کند.

نحوه ارتقاء رم کامپیوتر

4) در صورت لزوم کارت های رم موجود را حذف کنید. با آزاد کردن دستگیره ها در هر طرف رم ،  آنها را به سرعت حذف کنید. پس از آزاد شدن قفل ها ، می توانید کارت (های) رم را مستقیماً بیرون بکشید.

5) کارتهای رم جدید را از کیسه محافظ آنها جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که فقط کارتهای RAM را در امتداد لبه های جانبی لمس می کنید تا در تماس  با مدارها روغن ، خاک یا ذرات پوستی قرار نگیرند.

6) با تنظیم دقیق جای کارت رم آن را به آرامی در جای خودش درج کنین. RAM را می توان فقط در یک جهت درج کرد ، بنابراین مطمئن شوید که شکاف و ماژول صف شده است.

نحوه ارتقاء رم کامپیوتر

7) کارت حافظه رم را محکم به داخل شکاف فشار دهید. حتی بر روی کارت فشار وارد کنید ، اما آن را به زور وارد نکنید. در بیشتر موارد ، در هر دو طرف قفل وجود خواهد داشت که با نصب صحیح کارت RAM ، به جای خود قرار می گیرند.

8) کارت حافظه RAM دیگر را مطابق با قبلی نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که کارت مطابق با اولین کارت حافظه رم که نصب کرده اید، به شکاف می رود. بیشتر جفت های متناظر با رنگ های مختلف تعیین می شوند و یا با چاپ روی مادربرد برچسب گذاری می شوند. دفترچه راهنمای مادربرد شما نیز باید دارای نمودار باشد.

9) کامپیوتر خود را ببندید در این مرحله می توانید همه کابل ها ، وسایل USB و لوازم جانبی که قبلاً به آن وصل کرده اید را دوباره وصل کنید.

نحوه ارتقاء رم کامپیوتر

10) رایانه خود را روشن کنید. با فشار دادن  Win⊞+ Pause برای باز کردن پنجره System Properties می توانید بررسی کنید که سیستم عامل شما حافظه رم شما را تشخیص می دهد.

روش سوم : آماده سازی برای نصب RAM

1) اطلاعات مدل رایانه خود را پیدا کنید. به طور خلاصه ، شما باید نام تولید کننده ، نوع رایانه و شماره مدل را بدانید. برای یافتن این اطلاعات ، موارد زیر را انجام دهید:

start را باز کنید.

system informationرا وارد کنید.

system informationرا کلیک کنید.

مقادیر “System Manufacturer” ، ” System SKU” و “System Model” را پیدا کنید.

افزایش رم کامپیوتر

2) وب سایت مشاور مهم کارت حافظه را باز کنید. در مرورگر وب خود به http://www.crucial.com/usa/en/advisor بروید. این وب سایت گزارش دقیقی در مورد امکان بروزرسانی یا عدم آن و همچنین میزان و نوع رم شما میدهد همچنین در صورت امکان بروزرسانی, فایل آن را در اختیار شما قرار می دهد.

نکته: سعی نکنید RAM رایانه خود را از حد مجاز خود افزایش دهید. هر مادربرد دارای حداکثر مقدار مختلفی از رم است که می تواند آن را نگه دارد. می توانید این اطلاعات را در بخش “Properties” تنظیمات رایانه خود پیدا کنید ، یا می توانید مدل دقیق رایانه خود را بصورت آنلاین جستجو کنید.

3) مدل رایانه خود را جستجو کنید. برای انجام این کار:

روی جعبه انتخاب سازنده کلیک کنید ، سپس روی نام سازنده رایانه خود کلیک کنید (مثلاً توشیبا).

روی کادر انتخاب خط محصول کلیک کنید ، سپس روی نام محصول رایانه خود کلیک کنید (مثلاً Encore).

روی جعبه انتخاب مدل کلیک کنید ، سپس روی شماره مدل رایانه خود کلیک کنید.

افزایش رم کامپیوتر

4) روی گزینه ارتقا کلیک کنید این یک دکمه آبی رنگ در زیر کادر شماره مدل است.

افزایش رم کامپیوتر

5) نتایج را مرور کنید. در صفحه نتایج ، باید سه بخش مهم از اطلاعات را مشاهده کنید:

حداکثر RAM – در قسمت سمت چپ بالای صفحه ، یک بخش “Maximum Memory: # GB” را مشاهده می کنید. شماره در اینجا حداکثر مقدار RAM است که می توانید نصب کنید.

نوع RAM – در زیر عنوان “Memory Compatible” در نزدیکی بالای صفحه ، یکی از انواع زیر را که در عنوان یک محصول RAM ذکر شده است مشاهده می کنید: SDRAM ، DDR یا RDRAM.

سرعت RAM – عددی در سمت راست از نوع RAM (به عنوان مثال ، DDR3) مشاهده خواهید کرد. این سرعت پشتیبانی شده برای رایانه شما است – از این شماره منحرف نشوید!

6) RAM سازگار را خریداری کنید. پس از دانستن نوع رم ، حداکثر مقدار نصب و سرعت مورد نیاز کامپیوتر ، می توانید رم خود را از هر فروشگاه تخصصی فناوری یا فروشگاه های آنلاین مانند آمازون تهیه کنید.

افزایش رم کامپیوتر

بیشتر رایانه ها به رم نیاز دارند تا به صورت جفت نصب شوند. این بدان معنی است که اگر می خواهید 8 گیگابایت رم نصب کنید ، باید دو کارت 4 گیگابایتی (یا چهار عدد 2 گیگابایتی) خریداری کنید.

روش چهارم : استفاده از درایو USB به عنوان RAM

1) درایو USB خود را به رایانه وصل کنید. درایو فلش یا هارد دیسک شما باید به یکی از اسلات های USB رایانه شما وصل شود.

در لپ تاپ ، اسلات های USB به طور کلی در کناره های لپ تاپ قرار دارند.

در دسک تاپ ، معمولاً اسلات های USB را در قسمت جلویی یا پشت جعبه CPU یا در محیط جانبی مانند صفحه کلید پیدا خواهید کرد.

2) start را بزنید. روی نماد ویندوز در گوشه پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید.

3) ذره بین را باز کنید.

4) روی پوشه ای که در سمت چپ پنجره با نام  File Explorer قرار دارد فشار دهید تا باز شود.

5) درایو USB خود را انتخاب کنید. روی نام درایو USB که وصل کرده اید کلیک کنید. اگر تنها حافظه خارجی متصل شده باشد ، معمولاً از “F:” برخوردار است.

6) روی computer کلیک کنید این یک زبانه در سمت چپ بالای پنجره است. نوار ابزار درست در زیر تب Computer ظاهر می شود.

7)روی Properties کلیک کنید. این جعبه سفید با یک علامت چک قرمز روی آن در قسمت سمت چپ نوار ابزار قرار دارد. پنجره Properties فلش درایو باز خواهد شد.

8) روی برگه ReadyBoost کلیک کنید. در بالای پنجره Properties است.

9کادر “use this device” را علامت بزنید. این کادر را در وسط صفحه مشاهده خواهید کرد. انجام این کار به ویندوز اجازه می دهد از حداکثر فضای موجود در درایو فلش خود برای RAM استفاده کند.

افزایش رم کامپیوتر

شما نمی توانید بیش از حداکثر ظرفیت رم کامپیوتر خود استفاده کنید.

شاید لازم باشد چند ثانیه صبر کنید تا ReadyBoost اطلاعات فلش درایو را نشان دهد.

10) روی apply کلیک کنید ، سپس بر روی OK کلیک کنید. اینها هر دو در انتهای پنجره هستند. با انجام این کار تنظیمات شما ذخیره می شود و فضای آزاد درایو USB را برای استفاده از RAM اعمال می کند.

پس از جدا کردن درایو USB ، باید دوباره به منوی ReadyBoost برگردید تا اگر تصمیم دارید دوباره از آن به عنوان RAM استفاده کنید ، آن را به عنوان RAM تنظیم کنید.

چند نمونه از بهترین رم های موجود در بازار دنیا

 1. Corsair Vengeance LED
 2. G.Skill Trident Z neo 
 3. Kingston HyperX Predator
 4. Kingston HyperX Fury
 5. Corsair Dominator Platinum RGB
 6. HyperX FURY
 7. G.Skill Trident Z Royal
 8. Adata Spectrix D80
 9. G.Skill RipjawsV 
 10. Corsair Vengeance LPX
 11. G.Skill Mac RAM
 12. Crucial Ballistix Spor

که شما همراهان عزیز میتوانید چند نمونه از بهترینهای بازار را از سایت نشت آپ خریداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا